Nemoci vaječníků

Vaječníky jsou pohlavní žlázy, které mají v organismu dvě základní a pro ženský život poměrně zásadní funkce. Vaječníky totiž produkují ženské pohlavní hormony (gestagen a estrogen) a současně jsou místem, kde dozrávají ženské pohlavní buňky – tedy vajíčka.

Pokud nejsou vaječníky v pořádku, není možné, aby žena měla dítě. V tomto článku si tedy představíme hlavní nemoci vaječníků a jejich projevy. Pamatujte si, že každé podcenění nemoci může mít fatální následky.

Projevy a léčba zánětu vaječníků

Mezi méně vážné nemoci patří zánět vaječníků. Jedná se o infekční onemocnění, které může mít řadu příčin. Může ho vyvolat chlad, na vině může být i pohlavní styk, při kterém dojde k přenosu infekce, příčinou ale může být i porod. Zánět má jasné projevy.

Objevuje se bolest v podbřišku a také bolest při pohlavním styku. Mezi projevy patří nepříjemně zapáchající výtok z pochvy či slabší krvácení. Pokud se tyto příznaky projeví, je nutné ihned navštívit gynekologa. Pokud by zánět nebyl léčen, může způsobit i neplodnost. Léčí se pomocí antibiotik a nutný je i klidový režim.

Cysta se nemusí hned projevit

Cysta na vaječníku je poměrně časté a současně i závažné onemocnění. Její nebezpečí je v tom, že se zpočátku nemusí nijak projevovat. Většinou se začne něco dít, až když je cysta větší. Častý je Syndrom polycystických ovarií, který se projevuje hlavně tak, že žena nemá menstruaci. Syndrom má tři stádia vážnosti, které se od sebe liší projevy i způsobem léčby. U všech ale platí, že pokud není léčen, hrozí neplodnost.

Rakovina je stále častější

Extrémně nebezpečná je rakovina vaječníků, která se i u mladých žen objevuje stále častěji. Lékaři rozlišují dva druhy nádorů – benigní (nezhoubné) a maligní (zhoubné), oba mohu mít fatální následky. Je třeba je tedy odhalit včas. Typickým projevem je bolest vaječníků, která se může postupem času zhoršovat.