Problémy s nadýmáním po jídle

Nadýmání po jídle může být velmi nepříjemné a může vést k nekomfortním pocitům, jako jsou napětí v břiše, bolesti, plynatost a pálení žáhy. Tyto problémy mohou mít mnoho příčin a často jsou způsobeny stravou a špatnými stravovacími návyky.

Problémy s nadýmáním po jídle jsou velmi nepříjemné. Článek přináší podrobné informace o tomto problému a několik tipů, jak se vyhnout problémům s nadýmáním po jídle.

Co je to nadýmání?

Jako nadýmání se označuje nadměrná tvorba plynů ve střevě, které pak odcházejí řitním otvorem. Plyny se ve střevech tvoří normálně, ovšem v některých případech se jich tvoří nadměrné množství a lidi pak trápí nadýmání.

Nadýmání je velmi nepříjemné. Nadýmání se může objevovat jak u dětí, tak také u dospělých osob.

Nadýmání po jídle

Pokud se objevuje nadýmání po jídle, tak to znamená, že člověk snědl jídlo, které ho hodně nadýmá. Spolu s nadýmáním se může objevit také křeče v břiše, bolest břicha a plynatost.

Nadýmá například nadměrné množství zeleniny, nebo hrách, fazole či jiné luštěniny. U velkého procenta lidí vytvářejí luštěniny nadměrné nadýmání, tedy nadměrnou tvorbu plynů.

Viníkem mohou být přemnožené kvasinky ve střevech

Pokud se po sladkém jídle objevuje vždy nadýmání a bolest břicha, tak se může jednat o přemnožené kvasinky. Kvasinky si právě libují na jednoduchých cukrech. A když dostanou hodně cukrů, tak dochází ke kvašení a kvasinky bují.

Přemnožené kvasinky ve střevech mohly vzniknout díky dlouhodobému užívání antibiotik nebo používání steroidních hormonů. Stejně tak to mohlo vyvolat užívání pangaminu.

Další příčiny plynatosti

Plynatost může být také způsobená onemocněním s názvem Celiakie. Jedná se o onemocnění, kdy postiženému nedělá dobře lepek. Celiakie se někdy označuje jako nemoc keltů.

Pomalu jíst

Jedním z nejčastějších důvodů nadýmání po jídle je přejídání a rychlé jídlo. Pokud člověk jí příliš rychle, tělo nemá čas řádně trávit potravu, což může vést k nadýmání. Proto je důležité jíst pomalu, důkladně žvýkat a dát tělu čas na trávení potravy.

Omezit konzumaci nápojů sycených oxidem uhličitým

Nápoje sycené oxidem uhličitým, jako jsou sodovky, mohou způsobit nadýmání a plynatost. Proto je dobré omezit jejich konzumaci a nahradit je vodou nebo nesycenými nápoji.

Omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru

Potraviny s vysokým obsahem cukru mohou způsobit nadýmání a pálení žáhy. Proto je dobré omezit jejich konzumaci a nahradit je potravinami s nízkým glykemickým indexem, jako jsou například ovoce, zelenina a celozrnné produkty.

Omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem tuku

Potraviny s vysokým obsahem tuku, jako jsou smažená jídla a fast food, mohou způsobit nadýmání a pálení žáhy. Proto je dobré omezit jejich konzumaci a nahradit je potravinami s nízkým obsahem tuku, jako jsou například ryby, kuřecí maso, luštěniny a zelenina.

Konzumovat potraviny bohaté na vlákninu

Potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty a luštěniny, pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru a podporují trávení potravy. Proto je dobré zahrnout je do svého jídelníčku

Omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem laktózy

Laktóza je cukr, který se nachází v mléčných výrobcích, jako jsou mléko, sýry a jogurty. Někteří lidé mají problémy s trávením laktózy a mohou mít nadýmání a plynatost po konzumaci těchto potravin.

Proto je dobré omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem laktózy nebo používat laktózově snášenlivé výrobky.

Konzumovat potraviny bohaté na probiotika

Probiotika jsou živé mikroorganismy, které podporují zdravou střevní mikroflóru. Konzumování potravin bohatých na probiotika, jako jsou jogurty, kysané zelí, kefír a kimchi, může pomoci při problémech s nadýmáním a plynatostí.

Konzumovat potraviny bohaté na enzymy

Některé potraviny obsahují enzymy, které pomáhají při trávení potravy. Konzumování potravin bohatých na enzymy, jako jsou ananas, papája a avokádo, může pomoci při problémech s nadýmáním a plynatostí.

Dodržovat pravidelné stravování

Nedodržování pravidelného stravování může vést k problémům s trávením potravy a nadýmání. Proto je důležité jíst pravidelně a dodržovat pestrou a vyváženou stravu.

Konzultovat s lékařem

Pokud problémy s nadýmáním a plynatostí přetrvávají i po změně stravovacích návyků, je dobré konzultovat s lékařem, aby se zjistila příčina problému a případně doporučily další kroky.

Nadýmání po jídle může být velmi nepříjemné a omezovat každodenní aktivity. Následování těchto tipů může pomoci při problémech s nadýmáním a plynatostí a zlepšit zdravotní stav. Je důležité dodržovat pestré a vyvážené stravování a dbát na správné trávení potravy.