Problémy s nadýmáním po jídle

Problémy s nadýmáním po jídle jsou velmi nepříjemné.

V článku vás budeme podrobněji informovat o tomto problému.

Co je to nadýmání?

Jako nadýmání se označuje nadměrná tvorba plynů ve střevě, které pak odcházejí řitním otvorem. Plyny se ve střevech tvoří normálně, ale v některých případech se jich tvoří nadměrné množství a lidi pak trápí nadýmání.

Nadýmání je velmi nepříjemné. Nadýmání se může objevovat jak u dětí, tak také u dospělých osob.

Nadýmání po jídle

Pokud se objevuje nadýmání po jídle, tak to znamená, že jsme snědly nějaké jídlo, které nás hodně nadýmá. Spolu s nadýmáním se může objevit také křeče v břiše, bolest břicha a plynatost.

Nadýmá například když sníme nadměrné množství zeleniny. Nebo sníme hrách, fazole či jiné luštěniny. U velkého procenta lidí vytvářejí luštěniny nadměrné nadýmání, tedy nadměrnou tvorbu plynů.

Viníkem mohou být přemnožené kvasinky ve střevech

Pokud se po sladkém jídle objevuje vždy nadýmání a bolest břicha, tak se může jednat o přemnožené kvasinky. Kvasinky si právě libují na jednoduchých cukrech. A když dostanou hodně cukrů, tak dochází ke kvašení a kvasinky bují.

Přemnožené kvasinky ve střevech mohly vzniknout díky dlouhodobému užívání antibiotik nebo používání steroidních hormonů. Stejně tak to mohlo vyvolat užívání pangaminu.

Další příčiny plynatosti

Plynatost může být také způsobená onemocněním s názvem Celiakie. Jedná se o onemocnění, kdy postiženému nedělá dobře lepek. Celiakie se někdy označuje jako nemoc keltů. Další možné příčiny plynatosti jsou rozebrány v samostatném článku plynatost příčiny. Příčin může být opravdu celá řada.