Heřmánková silice – Heřmánek lékařský (Chamomilla recutita)

Heřmánek (Matricaria chamomilla) je jednou z nejrozšířenějších bylin v Evropě a Asii. Je to jednoletá rostlina s jemnými listy a drobnými bílými květy, které mají charakteristické zlatavé středy. Heřmánek obsahuje mnoho užitečných látek, jako jsou flavonoidy, terpeny, kyselinu salicylovou a mnoho dalších.

V tradiční medicíně se heřmánek lékařský používá k léčbě mnoha zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy, nespavost, trávicí obtíže a podobně. Čaj z heřmánku je oblíbeným prostředkem na uklidnění a podporu spánku. Heřmánkový extrakt se také používá jako prostředek k péči o pokožku, zejména k redukci zánětů a podráždění.

Heřmánková silice

Heřmánková silice se získává z květů heřmánku pomocí destilace párou. Má silné aroma a je velmi koncentrovaná, takže se používá v malých množstvích. Esenciální olej mnoho účinných látek, jako jsou azulen, kyselina levandulová a kyselina salicylová.

Heřmánková silice se používá v kosmetickém průmyslu pro své protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Pomáhá při léčbě kožních problémů, jako jsou akné, podráždění a suchost pokožky. Dále se používá v aromaterapii a jako přísada do koupelových pěn a olejů, kde pomáhá uvolnit napětí a zklidnit mysl.

Vlastnosti heřmánku lékařského

Heřmánková silice je osvěžující, uvolňující, ulevuje zvláště od tupých bolestí. Hodí se k léčbě deprese, léčí nespavost, zažívací obtíže, menstruační problémy a všechny kožní stavy. Heřmánková silice je vhodná i pro děti.

Heřmánková silice se mísí s těmito silicemi:

  • Styračová
  • Bergamotová
  • Levandulová
  • Citrónová
  • Majoránková
  • Nerolová
  • Růžová
  • Ylang-ylang

Je důležité si uvědomit, že přírodní produkty, jako jsou byliny a rostlinné extrakty, mohou být užitečné pro zlepšení zdraví a pohody, ovšem mohou také mít nežádoucí účinky a interakce s jinými léky.

Je tedy vždy dobré konzultovat užívání heřmánku a heřmánkové silice s odborníkem na zdraví, zejména pokud má uživatel nějaké zdravotní problémy nebo užívá jiné léky.