Zapomenuté kouzlo vějířů – jak objevit

V letošním nezvykle horkém květnu jsem při cestě v brněnské tramvaji viděla ženu ve slušivých letních šatech s vějířem v ruce! Měla ho s sebou jako normální doplněk. Tak běžný, jako my ostatní nosíme kabelku nebo deštník. A v té nedobře klimatizované tramvaji se s ním s naprostým klidem ovívala a působila jako skutečná dáma.

Tvořila tak vcelku nevídaný, nezvyklý a nečekaný kontrast k uniformnímu okolnímu světu zahalenému vesměs v upnutých slimkách, jeansových šortkách a volných bavlněných trikách. Možná to byla cizinka, to nevím. Každopádně tato neznámá dáma s vějířem mi byla náhlou inspirací k napsání tohoto tematického článku.

Nepatří vějíř mezi vykopávky?

Tak schválně. Co se vám pod slovem vějíř vybaví jako první?

Španělská tanečnice flamenca, japonský samuraj či upravená dáma ze dvora Ludvíka XIV.? Možná si pomyslíte, vždyť máme 21. století, tak koho dnes může zajímat taková historická „rekvizita“, jako je vějíř.

Opak je pravdou. To, že v našich končinách není nošení vějíře na veřejnosti právě obvyklé, neznamená, že už dávno skončil v propadlišti dějin. To by nám dámy ze slunného Středomoří daly! V jižních státech je totiž vějíř v kurzu stále.

Místní ženy jej umí nosit hrdě a s grácií a dosud ho proto používají zcela běžně jako módní doplněk i pomůcku před horkem. A zdaleka nejsou pro své okolí takovou raritou jako zmíněná dáma v naší tramvaji.

Obyčejný vějíř s pestrou minulostí

Vznik vějíře má zcela prosté základy. Lidé ho vynalezli z ryze praktických důvodů, aby s ním mohli rozdmýchat oheň, odhánět hmyz, ochladit tvář. Na estetiku se ve starověku v tomto případě zase tolik nehledělo. Ta sehrála svou roli až mnohem později.

Velkou popularitu si vějíř užíval zejména v Číně i Japonsku, kde byl symbolem důstojnosti vládce a patřil i k vojenské výzbroji. Samurajové nosili za pasem automaticky nejen dva meče, ale také vějíř.

Z východu se poté vějířová kultura díky mořeplaveckým výpravám pozvolna přenesla do Španělska a odtud i do zbytku Evropy. Na francouzském dvoře údajně předvedla první skládací vějíř jako převratnou novinku Kateřina Medicejská v 16. století.

Až do 18. století byl ovšem vějíř z důvodu nákladné výroby výsadou pouze bohatých vrstev. Teprve s užitím levnějších materiálů a spuštění tovární výroby se vějíře postupně rozšířily také mezi ostatní obyvatelstvo a nastal doslova vějířový boom.

V 18. století tak zřejmě neexistovala žena, která by se bez vějíře odvážila ukázat ve společnosti. To by bylo naprosté faux pas. Nedělní korzo i ples. Všude tam dámy vějíř, jakožto symbol jemného ženství, doprovázel. V 19. století však začala popularita vějířů mírně klesat a tento trend přetrvává dodnes.

V současnosti se vějíře objevují spíše jako módní doplněk na přehlídkových molech, maškarních plesech a jako součást orientálních tanců. Pouze v jižních a exotických zemích si vějíř zachoval svou původní funkci – ochlazení v horkém dni. A to je ocela škoda, nemyslíte?

Ovšem třeba takový Karl Lagerfeld na vějíř nedá dopustit a můžeme ho s ním vidět na každé jeho přehlídce.

Rafinovaná zbraň

Věděli jste, že vějíř se svého času používal i jako účinná a nenápadná zbraň?

Pravda, tato skutečnost již patří minulosti. Přesto je zajímavé, jak široké využití si obyčejný  vějíř našel. Vějíře určeny k útoku či obraně byly nejčastěji vyrobeny ze dřeva a speciálně upraveny, s hranami velmi ostrými, případně opatřenými bodcem. Výcvik s vějířem byl dokonce zařazen i do standardní výuky některých bojových škol.

Tanec vášně i harmonie

Hledáte netradiční formu posilování těla i ducha?  Vyzkoušejte tanec s vějířem!

Ani v dnešní době není neobvyklé narazit v Číně na skupinky žen i mužů cvičících, respektive tančících sestavu s tradičním vějířem. Jejich tanec je charakteristický ladnými pohyby, které jsou proložené dynamickými prvky. Sestava s vějířem nápadně připomíná umění tai-či.  A podobně jako tai-či, i tanec s vějířem posiluje tělo i ducha, navozuje pocit harmonie a přispívá ke zlepšení koncentrace člověka.

Naprosto odlišnou energii  s vějířem v ruce vyzařují španělské tanečnice při svém flamencu. Ohnivé španělské rytmy, nespoutaná síla, vášeň,  láska, ladné pohyby rukou a svižný klapot podpatků. Také vás toto umění naprosto fascinuje?

Zkuste si tedy podobnou formu relaxace klidně pro začátek jen v bezpečném prostoru vašeho obýváku. Na internetových kanálech už dnes najdete mnoho dostupných sestav.

Tajná řeč vějířů

Věděli jste, že i vějíře dokonce uměly mluvit?  Ale je to už dávno a dnes již opět spokojeně mlčí. Tajná „řeč“ vějířů prý vznikla v 17. století ve Španělsku a s nadšením ji pak přijaly i ostatní evropské země. Je to prý nejgalantnější řeč světa a údajně existovalo víc jak sto možností, jak gesta s vějířem použít k dorozumívání.

Ovládat takovou tajnou řeč se hodilo třeba v případě sjednání tajné schůzky nebo přijmutí či odmítnutí vyznání lásky.

Zahoďte ostych a vystupte z davu!

Ano, Česká republika sice není Španělsko ani Čína. Přesto se nemusíte stydět vyrazit do letních ulic s vyladěným outfitem doplněným o stylový vějíř stejně jako dáma z tramvaje! Nebo si střihnout krátkou sestavu tai-či v parku.

Buďte svobodná!

Že budou lidi koukat? Ano, možná budou, protože budete jedinečná. A možná budou jen obdivně zírat na vaši krásu a zdravé sebevědomí, protože sami nemají takovou kuráž vystrčit hlavu z ulity jako vy.

A pokud se ještě necítíte na takovou veřejnou akci, nevadí. Využijte vějíř prozatím třeba jako neotřelou dekoraci vašeho domova. Nádherně malovaný vějíř se dá umístit například jako solitér na zeď, bude se na ní krásně vyjímat. Sami budete příjemně překvapeni, jak se váš interiér s tímto kouskem oživí a vnese do něj novou, svěží energii.

Mlčenliví svědci našich životů

Dřevěný i papírový,  jednobarevný i luxusně zdobený malbou či výšivkou. Každý kus je originál, stejně jako vy.

Objevte v sobě nezkrotnou energii španělských tanečnic třeba s tímto veselým puntíkovaným vějířem nebo tichou harmonii východních kultur s vějířem v uklidňujícím jednobarevném tónu. Vyberte si svůj vlastní vějíř a staňte se pro své okolí stejně tajuplnou, jako váš stylový společník.