Jak poznat opravdový jogurt

Jogurty, stejně jako další mléčné výrobky, jsou důležitým zdrojem živočišných bílkovin, vápníku a živých kultur pro lidský organismus. Jak poznat ty zdraví prospěšné a poctivé od náhražek, co hlídat na etiketách a co čekat v jogurtu light, v plnotučném nebo smetanovém a co to vlastně znamená, radí technolog mlékárny.

Jogurt je jedním z nejoblíbenějších mléčných výrobků na světě, a to s dobrým důvodem. Kromě své chutné chuti nabízí jogurt také řadu zdravotních výhod. Nicméně, aby jogurt poskytoval maximální přínosy, je důležité vědět, jak poznat ten opravdový. Co je třeba hledat při výběru této pochoutky hodící se skvěle na snídani, aby se mohly vychutnat jeho plné zdravotní benefity?

Jiná chuť i tučnost

První a nejdůležitější složkou skutečného jogurtu jsou mléko a bakterie. Mléko by mělo být plnotučné a obsahovat aktivní kultury bakterií, jako jsou Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Tyto bakterie jsou klíčové pro proces fermentace, který jogurt vytváří. Podíl skutečného mléka v jogurtu závisí na typu jogurtu – může to být kravské, ovčí, kozí nebo dokonce i rostlinné mléko (pro vegany).

Masově vyráběné jogurty a ty od farmářů mají společné to, že na počátku výroby je mléko, které musí být dle zákona pasterované. Technolog vysvětluje: „Přirozeně ne každé mléko má stejné vlastnosti, což může ovlivnit chuť jogurtu. Farmářské jogurty kopírují složení mléka v průběhu roku, v létě bývá méně tučné (řidší) a v zimě naopak tučnější (hustší). Svou roli hraje i druh skotu, způsob pastvy atd. Farmářské jogurty tak mají pokaždé jinou chuť i tučnost.“

U velkovýrobců je pravidlem, že mléko je upravováno tak, aby mělo po celý rok stejné vlastnosti a tedy i jogurty vypadaly a chutnaly stále stejně (odstředí se a tuk se dodá zpět podle potřeby).

Bez úpravy tučnosti

Většina „supermarketových“ jogurtů je také během výroby homogenizována, aby se rovnoměrně rozvrstvily shluky mléčného tuku a smetana se neoddělovala od mléka. Hlavním důvody homogenizace jsou estetické, částečně se tak prodlužuje i trvanlivost jogurtů.

Nevýhodou je, že pro osoby s citlivějším zažíváním mohou být takto upravené jogurty hůře stravitelné. Farmáři naproti tomu používají mléko nehomogenizované a bez úpravy tučnosti. To se projevuje tak, že na povrchu farmářského jogurtu může člověk někdy pozorovat poctivou vrstvu smetany.

Navýšil se obsah sacharidů

Plnotučný jogurt by měl obsahovat okolo 3,5 % tuku, smetanový alespoň 10 %. „Lidé často sáhnou raději po light výrobcích, protože se domnívají, že jsou zdravější než plnotučné.

Často si ale spotřebitel neuvědomí to, že produkty z odtučněného mléka musí být zahušťovány, nejčastěji škrobem. Škrob je ve své podstatě jen složitý cukr, takže i když se snížil obsah tuku v jogurtu, navýšil se obsah sacharidů,“ varuje technolog. A to se nemluví o chuti, kterou mají klasické jogurty vždy plnější.

Při výběru jogurtu je důležité zkontrolovat obsah cukru. Mnoho komerčních jogurtů obsahuje přidaný cukr, což může snižovat zdravotní přínosy a zvyšovat kalorický obsah. Zkontrolovat etiketu a vyhledat jogurty s nízkým nebo žádným přidaným cukrem. Můžou se také zvážit varianty bezcukrového jogurtu nebo si jogurt osladit čerstvým ovocem a medem.

Smetanové jogurty

Klasický plnotučný jogurt má okolo 3,5 % tuku. Oproti tomu nízkotučné se vyrábějí z odtučněného mléka a obsahují naprosté minimum živočišných tuků, pozor si u nich musí člověk dávat na typ zahušťovadla, které ovlivňuje jak nutriční hodnoty jogurtu, tak jeho kvalitu a chuť.

V regálech se najdou i smetanové jogurty obsahující minimálně 10 % tuku. Ty jsou krémovější a plnější, bez nakyslé chuti klasického jogurtu. Zvláštní druh je řecký jogurt, který se vyrábí odkapáním smetanového, takže vznikne pevnější hmota, která se může téměř krájet. Neliší se složením, nicméně způsobem výroby.

Jogurty zrající ve skleničce

Jogurt by měl obsahovat živé probiotické kultury bakterií. Tyto bakterie mají mnoho zdravotních výhod, včetně podpory trávení a posílení imunitního systému. Na etiketě by měly být uvedeny konkrétní druhy bakterií a jejich množství. Pokud jogurt tuto informaci neobsahuje, pravděpodobně není tak prospěšný pro trávicí systém člověka.

Pokud jogurt nestačí, recenze Her Biotic doporučují tyto doplňky stravy. Her Biotic je speciálně určen pro ženy a obsahuje kombinaci probiotik, prebiotik, extraktu z brusinek a D-manózy.

Velký rozdíl je dále mezi jogurty zrajícími ve skleničkách (kelímcích) a v tanku. Jogurty zrající ve skleničkách bývají hrubší konzistence, pevnější, o něco kyselejší a mají výraznější chuť a aroma. Jogurty zrající v tancích mají jemnější konzistenci, protože jsou neustále mechanicky promíchávány. Mají méně výraznou chuť a aroma a bývají tekutější.

Trvanlivost bývá kratší

„Bílý jogurt by měl obsahovat pouze mléko a mléčné kultury. Kvůli zahuštění se někdy přidává i sušené mléko nebo mléčná bílkovina, což není nutně na škodu, potřeba ale nejsou. U ovocných je pak navíc ovocná složka, která obsahuje ovoce, pektin a cukr. Víc už v ní není potřeba a všechna barviva, regulátory kyselosti, aromata už jsou nadbytečná,“ dodává technolog v mlékárně.

Přírodní jogurt se pozná také podle toho, že jeho trvanlivost bývá kratší než u výrobků ze supermarketů. Pak už záleží na chuti.

Opravdový jogurt by neměl obsahovat umělé barviva, sladidla nebo konzervační látky. Tyto přísady mohou snižovat kvalitu jogurtu a potenciálně mít negativní vliv na lidské zdraví. Číst etiketu a vyhnout se jogurtům s dlouhým seznamem umělých složek.

Chce-li mít člověk jistotu, že jeho jogurt je co nejpřirozenější, měl by se vyhnout těm s chemickými stabilizátory a zahušťovadly. Skutečný jogurt by měl být stabilizován pouze fermentací mléka a bakterií.

Poctivý jogurt

„Dodavatelé mléčných produktů do prodejen jsou většinou sami i chovatelé dobytka, takže mají pod kontrolou celý proces výroby jogurtů od samotné kvality mléka.

Pokud si chce člověk užít chuťově zajímavý jogurt, měl by hledat varianty s přírodním aroma. To znamená, že chuť jogurtu pochází z pravých ingrediencí, jako jsou ovoce, vanilka nebo med, místo umělých aromatických látek.

Vyvážený nutriční profil

Jogurt by měl mít vyvážený nutriční profil obsahující bílkoviny, tuky a sacharidy. Plnotučný jogurt může být bohatý na zdravé tuky, které mohou být prospěšné pro srdce a nasycení. Pokud člověk hledá nižší kalorickou variantu, může se obrátit na jogurty s nižším obsahem tuku.

Když si člověk vybírá jogurt, měl by mít na paměti, že ne všechny produkty označené jako „jogurt“ na trhu jsou skutečnými jogurty. Některé produkty mohou obsahovat jen malé množství mléka a být bohaté na přidané cukry a přísady. Čtením etiket a hledáním výše uvedených prvků se může snadno identifikovat a vybrat opravdový jogurt, který poskytne maximální zdravotní přínosy a lákavou chuť.

Takže si dát pozor, a až příště se člověk vrhne na jogurtovou nákupní výpravu, bude připraven na rozpoznání toho pravého a zdravého jogurtu!