Česnek kuchyňský (Setý) – Allium sativum

Pro člověka pocházejícího ze severu, představuje česnek typickou bylinu z oblasti kolem Středozemního moře, nerozlučně spjatou s tamější kulturou stravování. Ale i u nás se stále více cení jeho vlastnosti, především schopnost povzbudit chuť k jídlu.

Česnek kuchyňský můžete pěstovat i na parapetu, i když jen v docela malém množství.

Česnek kuchyňský (Setý) je bylina středoasijských stepí. Již staří Egypťané si bylinky velice vážili. Dělníci, kteří stavěli pyramidy, dostávali česnek místo části své mzdy.

Ale i na severu se česnek pěstuje již po staletí. Vikingové dávali každému muži z posádky lodi plavící se po moři jednu palici česneku denně. Věděli tedy, že kromě blahodárného účinku na zažívací trakt je zdrojem vitaminu C a tedy obranou před četnými nemocemi.

Na podzim vysaďte stroužky česneku na záhon ve sponu 20 cm a do hloubky 6-8 cm. Česnek je relativně odolnou bylinkou. Stroužky záhy zakoření a vytvoří dlouhé a úzké listy. Některé listy můžete ještě na podzim odříznout a použít jako koření, bylince to neuškodí.

Když v létě příštího toku začnou listy vadnout, cibule ze země okamžitě vyjměte. U nás jsou většinou menší, potažené jemnou, růžovou šupinou. Než je uskladníte, nechte je na slunci důkladně oschnout a odstraňte z nich zbytky zeminy.

Jednotlivé stroužky česneku můžete vysadit i na jaře. Sklízet však budete o něco později než při podzimní výsadbě a také výnos bude nižší.

Kuchařky dávají přednost paličákům (odrůdy Ropal, bzenecký a znojemský), jejichž stroužky jsou větší.

Stručné rady Česneku kuchyňského

Velikost a vzrůst:

Zelené listy česneku dorůstají do výšky 30 až 40 cm. Česnek vypěstovaný u nás nesnese srovnání s česnekem z oblastí kolem Středozemního moře. Vytváří menší palice s menším počtem stroužků.

Květ a vůně:

V květináči česnek kvete jen zřídka. Květ je bílý nebo světle růžový, uspořádáním podobný květu jetele.

Světlo a teplo:

Česnek můžete pěstovat ve velkých truhlících na balkoně nebo terase. Je odolný a může venku i přezimovat. V květináči na parapetu se po několika týdnech objeví zelené listy, které můžete použít jako pažitku ke kořenění.

Zalévání a hnojení:

Zalévejte normálně, zeminu nechte mezi jednotlivými zálivkami částečně vyschnout. Česnek v květináčích roste jen krátkou dobu, nepřihnojujte ho.

Zemina a přesazování:

Pro pěstování v květináčích stačí běžná zemina. V zahradě potřebuje výživnou půdu s vyšším obsahem vápníku.

Prořezávání:

Není zapotřebí. Také listy venkovních bylinek můžete použít jako kuchyňské koření.

Množení:

Pro množení použijte dobře vyvinuté stroužky. Zatlačte je lehce do hloubky 6 až 8 cm do zeminy v květináčích nebo půdy v zahradě.

Prostředí:

Ideálním místem je kuchyňské okno.

Využití Česneku kuchyňského

Historie:

Česnek je jednou z nejstarších známých léčivých bylinek. Hrál pravděpodobně velice významnou roli v lidské výživě již v období rozvinuté antické kultury. Před objevením antibiotik se využíval k léčbě nejrůznějších infekčních onemocnění. Za první světové války sloužil často k ošetření zranění.

Používané části rostliny:

Používají se drcené nebo utřené stroužky česneku, čerstvý i sušený česnek slouží jako přísada do jídel k výrobě hotových léčivých preparátů.

Vlastnosti:

Alicin,vitaminy A, B, C, enzymy a další účinné látky řadí česnek k nejúčinnějším léčivým bylinkám. Jsou potvrzeny jeho výrazné antiseptické účinky na celý trávicí systém, pomáhá při rozpouštění hlenů a usnadňuje odkašlávání, ulehčuje pocení, významně snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a údajně také hladinu cukru v krvi (působí hypoglykemicky).

Použití:

Česnek se používá při chronických zánětech průdušek, katarech dýchacích cest, zejména horních cest dýchacích, celkově zvyšuje odolnost organismu. Svým působením na trombocyty zpomaluje srážení krve a zlepšuje její oběh. Některé nové studie dokazují jeho schopnost chránit jaterní tkáň před poškozením jedy.

Pěstování Česneku kuchyňského

Nemoci a škůdci napadají česnek jen ojediněle. To bezesporu souvisí s intenzivní vůní a antibakteriálními vlastnostmi této bylinky.

Cibule česneku nenechávejte delší dobu v suchém a teplém prostředí. Uschovávejte je v plátěném sáčku nebo v nylonové punčoše, které propouštějí vzduch, nebo je pomocí natě zapleťte do copánku. Uchovávejte je v chladném a suchém prostředí.

Tipy pro nákup

Zasadit můžete česnek výsadbový, zakoupený v prodejně se semeny. Bývá ošetřen proti plísním.

Délka života:

Cibule jsou víceleté, ale většinou se rozpadají nebo vyschnou. Proto se česnek pěstuje jako jednoletá bylinka.

Sezona:

Venku během léta, v květináči, pokud je dostatek světla.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Pěstování je velice jednoduché.