Pažitka pobřežní (Šnytlík) – Allium schoenoprasum

Pažitka pochází z Evropy. Roste divoce na vlhkých místech. Čínská pažitka naproti tomu pochází z Asie a pěstuje se již celá staletí především v Japonsku a v Číně. Obě pažitky jsou blízko spřízněné s cibulí a pórkem.

Listy Pažitky pobřežní (Šnytlíku) jsou duté, válcovité. Čínská pažitka má naproti tomu listy trochu tmavší, úzké a ploché, které dorůstají délky 35 až 40 cm. Používá se stejně jako Pažitka pobřežní, liší se však od ní jemnou česnekovou chutí.

Obě odrůdy kvetou od června do srpna. Mají i stejné dlouhé a pevné stonky na kterých jsou buďto světle fialové kulovité okolíky ( Pažitka pobřežní – Šnytlík ) nebo bílé kulovité okolíky ( Čínská pažitka ). Semena mají odrůdy černá. Dobře vyzrávají a snadno se vysemeňují.

Pažitka (Šnytlík), liliovitá rostlina, se pěstuje v Evropě a v Asii již po staletí jako koření a léčivá bylina. Používejte ji pokud možno čerstvou, protože při delším skladování mnohé látky, které obsahuje, rychle vyprchají. Ačkoliv se konzumuje jen v malých množstvích, přispívá ke zdraví svým vysokým obsahem draslíku, vápníku, železa a vitamínu C.

Pěstování obou pažitek je stejné. Pažitku (Šnytlík) můžete snadno pěstovat v květináči. Velké množství listů vytváří brzy hustý trs. Množí se pomocí nebo dělením, obojí je snadné. Vysévají se v březnu – dubnu.

Semena velice dlouho klíčí a nesmí vyschnout. Vysévají se do hloubky 1 až 1,5 cm do písčité a hlinité půdy bohaté vápníkem. Klíčí nejlépe při teplotě 20 – 25 °C, bylinky rychle rostou a v krátké době jsou tak velké, že je můžete použít jako koření. Můžete je ale také přesadit do větších květináčů nebo truhlíků a postavit přes léto ven.

Od dubna je také možné pažitku také vysévat na záhon do humózní půdy bohaté vápníkem. Jsou-li jemné listy velké několik centimetrů, vezměte vždy chomáček mladých bylinek a přesaďte je. Vytvoří se velmi rychle silné trsy, které se mohou příštího jara znovu dělit.

Pažitku (Šnytlík) je možné pěstovat přes zimu v místnosti, ale vyžaduje to mnoho práce a vždy se to nepovede. Chcete-li se o to pokusit, pak od srpna nezalévejte venku rostoucí bylinky, nechte je vyschnout. Potřebují období vegetačního klidu. Pažitka (Šnytlík) snese zimu. Slabý mráz dokonce příznivě ovlivňuje její pozdější vývoj.

V první polovině listopadu takto připravené bylinky vykopejte. Kořenové baly mají být zcela vyschlé a zmrzlé. Dle potřeby se během zimy mohou tyto zmrzlé trsy dát do sklepa rozmrznout a potom se vysadí do květináčů o průměru 12 cm. Dlouhé kořeny zkraťte, nebo rozdělte trsy a vysaďte do květináčů..

Květináče postavte na kuchyňské okno, zeminu udržujte vlhkou. Budete-li postupovat podle tohoto návodu, očekávejte dobrou sklizeň. V zimě lze však koupit pažitku (Šnytlík) v malých květináčích.

Pěstování Pažitky pobřežní

Květilka cibulová:

Klade vajíčka v těsné blízkosti bylinek. Larvy, které se z nich vylíhnou, vyžírají listy. Můžete proti nim bojovat i biologicky, pomocí užitečného hmyzu, jehož larvy požírají larvy květilky cibulové.

Vrcholky listů žloutnou a vadnou:

To je důvodem toho, že v letním období dostatečně nehnojíte hnojivem, které je bohaté na dusík.

Tipy pro nákup

Pažitku (Šnytlík) si můžete koupit skoro po celý rok v malých květináčích. Kupujte jen pažitku (Šnytlík) čerstvou, která nemá zvadlé listy.

Délka života:

Vydrží velmi dlouho a může se množit semeny.

Sezona:

Po celý rok, v zimě v květináči v kuchyni, v létě na balkoně i na zahradě.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Přezimování pažitky (Šnytlíku) není vždy snadné.

Velikost a vzrůst

Obě pažitky (Šnytlík) dorůstají do výše 20 až 40 cm. Jedná se o víceleté bylinky. Z hustého trsu cibulek vyrůstají četné listy, které jsou u Pažitky pobřežní (Šnytlíku) trubkovité, u Čínské pažitky ploché.

Květ a vůně

Květy se objevují v druhém roce od června do srpna. Vyrůstají na dlouhých pevných stoncích vzpřímené v kulovitých okolících. Květy u Pažitky pobřežní (Šnytlíku) jsou červenofialové, u Čínské pažitky bílé. Všechny rostlinné části voní slabě po cibuli nebo po česneku.

Světlo a teplo

Slunce i polostín milují obě pažitky stejně.

Zalévání a hnojení

Během doby růstu 3 až 4krát přihnojujte organickým hnojivem. Venku je třeba zalévat v obdobích sucha, v místnosti stále a pravidelně.

Zemina a přesazování

Šťavnaté trsy pažitky rostou nejlépe v humózní půdě obsahující více vápníku. Do květináčů se hodí písčité nebo hlinité zeminy s vyšším obsahem vápníku.

Prořezávání

Pažitka se řeže pro kuchyňskou potřebu.

Množení

Pažitka pobřežní (Šnytlík) nebo Čínská pažitka se množí dělením trsů cibulek nebo semeny.

Prostředí

V zimě může být pažitka (Šnytlík) spolu jinými bylinkami na kuchyňském okně, v létě venku. Květy jsou oblíbené i k řezu. Mohou se také sušit a použít v kyticích ze sušených květin.

Historie

V Evropě se Pažitka pobřežní (Šnytlík) pěstuje od 16. století. Vyskytuje se také planá v horských polohách u potoků a pramenů. V Asii se zase pěstuje Čínská pažitka. Slavný cestovatel Marco Polo přivezl tento druh na Západ.

Používané části rostliny

Používají se listy v čerstvém stavu.

Vlastnosti

Pažitka má vysokou biologickou hodnotu, obsahuje éterické oleje, vitamíny C, B2 a karoten, dále vápník, draslík, fosfor a železo. Působí mírně projímavě, močopudně, antisepticky a stimulačně. Čínská pažitka obsahuje stejné účinné látky jako pažitka pobřežní, má ale ještě i vysokou koncentraci éterických olejů Alicinu se sirnatými, antibakteriálními substancemi.

Použití

Pažitku konzumujeme výhradně čerstvou. V kuchyni lze listy pažitky použít nadrobno nakrájené ke zdobení pokrmů, k dochucení másla, tvarohu a pomazánek, na brambory, vejce, ryby, na remulády a omáčky. Nikdy ji nevaříme, teplé pokrmy jí posypáváme nejlépe až na talíři.