4 důvody, proč pozvat mandaly do svého každodenního života

Pěkný barevný obrázek, můžete si pomyslet při pohledu na mandalu. Ovšem mandaly ve skutečnosti znamenají mnohem víc než jen zajímavě laděnou kresbu. S jejich pomocí můžeme dokonce zlepšit některé oblasti svého života.

Magické a léčivé síly mandal, které na nás působí svým tvarem i barvami, jsou známy již tisíce let. Není už žádným tajemstvím, že mandaly výrazně podporují naše soustředění a kreativitu, stejně jako meditaci a tichou reflexi.

Od Junga do 21. století

C. G. Jung byl inteligentní a pokrokový psycholog, proto velice záhy zjistil, že princip mandal se dá výborně využít také pro psychologické vyšetření i následnou léčbu. Zjistil, že mandala nám může navodit vnitřní pocit životního smyslu, cíle a směřování. Při intenzivní koncentraci na obraz nám mandaly mohou zprostředkovat pocit jistoty a naděje.

Zjistil také, že když své pacienty požádal, aby mu namalovali libovolný obrázek bez předlohy, tito mu spontánně nakreslili obrázky, které svou strukturou silně připomínaly mandaly.

V dnešní době používá mandaly ve své praxi mnoho moderních psychologů. Podstatou všeho je působení obrazců mandal přímo na naše podvědomí, což umocňuje význam mandal v oblasti hluboké meditace.

Nechme ale zatím vědu stranou a podívejme se na to, v jakých oblastech života se dá s mandalami krásně pracovat.

1. Naleznete vnitřní klid  v tiché meditaci

Znáte to, po celém dni  stráveném v pracovním shonu bychom ze sebe alespoň na okamžik rádi shodili to nepříjemné napětí a na chvíli uvolnili tělo a mysl.

Malování mandal je v tomto případě  naprosto ideální prostředek k meditaci a je vlastně přímo jedním ze způsobů, jak účinně meditovat.

Když malujeme, soustředíme pozornost pouze na tuto danou činnost a automaticky zklidňujeme své rozvířené myšlenky, uklidní se i náš dech a zpomalí tep.

Jak na to? Nehledejte v malování mandal žádnou vědu.

Prostě se jen pohodlně usaďte, pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčku či aroma lampu nebo si prostě jen najděte klidný kout v přírodě, vezměte tužku či pastelky a dejte se do tvoření.

Je naprosto jedno, zda budete malovat vlastní mandalu na čistém papíru podle své fantazie, nebo využijete připravený tvar mandaly k vykreslení (například z dostupných mandalových omalovánek).

Až budete mít hotovo, stačí pak jen tiše pozorovat výsledné dílo. Ať už si vyberete jakoukoli možnost, můžete si být jisti, že příznivé účinky na vás bude mít mandala tak jako tak.

2. Mandaly vám pomůžou v boji proti stresu

Potřebujete se rychle vyrovnat s návalem stresu a nemáte právě čas nebo náladu na hlubokou meditaci a rozjímání? Nevadí. Ani tehdy se práce s mandalou nemusíte vzdávat.

Protože i když budete jenom tak malovat, co vás napadne, aniž byste během malování upadli do nějakého supermeditativného transu, vůbec nic se neděje. Tuhle úroveň klidně ponechme tibetským mnichům, my si vystačíme s běžnou relaxací.

Pracujete třeba na call centru, kde náročný hovor s klientem není výjimkou? Zato ale nikdo kromě vašich kolegů nevidí na váš pracovní stůl, takže si při telefonátu i po něm můžete tužkou škrábat na papír, co vás napadne? Potom jednoduše malujte mandaly! Uvidíte, že v práci budete mnohem více v pohodě a jen tak něco vás nerozhází.

Kupříkladu takové populární antistresové omalovánky jsou pro zvládání denního stresu a emočního přetížení naprosto perfektní.

3. Vaše tvůrčí “Já” ožije

Malováním i vymalováváním mandal si také aktivujeme jinak většinou často zahálející pravou mozkovou hemisféru, navozujeme klid a rozvíjíme tvořivost.

Shon každodenního života a vše rušivé je rázem nahrazeno vyrovnaností a klidem. Každá z mandal je navíc po vymalování naším vlastním originálem. Posuďte sami, není lepšího obrazu, než toho, který si sami vytvoříme?

4. S mandalami rozvíjíte kreativitu vašich dětí

Co platí u dospělých, sedí na děti možná ještě lépe. Máte doma malého neposedu, kterého není snadné zklidnit? A zkusili jste s ním už vymalovat třeba nějakou harmonizující dětskou mandalu?

Malování a tvoření mandal totiž může být pro děti výbornou aktivitou. Nejenže se při malování zabaví, ale tato soustředěná činnost jim automaticky zlepšuje koncentraci a navozuje uvolnění. Tvůrčí malování nebo vymalovávání mandal navíc děti chrání před televizí, počítačem a přesyceným digitálním světem.

Tento druh terapie pomáhá zejména dětem, které mají velké potíže se soustředěním a hyperaktivitou (ADHD syndrom).

Děti si mimo jiné malováním nebo tvorbou mandal výborně trénují motoriku a dokonce i logiku, rozvíjí smysl pro tvary a barvy.

Mandala jako rychlá cesta ke štěstí?

Jak vidno, mandaly jsou skvělí pomocníci, když se s nimi naučíme pracovat. Je ale důležité vědět, že mandala sama o sobě není spásonosná. Mandala může být při správném využití  velkou oporou na cestě k harmonickému životu, ale nikoli zkratkou ke štěstí.

Kdo od mandal očekává návod na instantní pohodu, ten bude zklamán. Není to tak, že si namalujete nebo koupíte třeba mandalu hojnosti a rázem se vám peníze posypou samy od sebe a vy budete moci přestat pracovat. Ačkoli představa je to více než lákavá.

Ovšem skutečná víra a potřebná koncentrace musí v prvém případě vždy vycházet z nás samotných.

A tak u některých jedinců pevně zakotvených v materialismu nakonec mandala může opravdu zůstat jen pěkným dekoračním předmětem bez výrazné spirituální hodnoty.

Ovšem na druhou stranu, proč ne? I tohle je možnost. Vždyť ne každý musí být ezoterice nakloněn a věřte, že mandale bude naše aktuální rozpoložení stejně docela fuk a bude si dál vysílat svou konstruktivní energii do okolí, ať už s naší vírou, či bez ní.

A jako to vidíte vy? Máte s mandalami kladnou zkušenost, nebo máte pocit, že na vás nijak nepůsobí?