Lapače snů – zajistí skutečně klidný spánek

Jsou lapače snů jen dekorativním prvkem v interiéru, nebo nám skutečně pomáhají chytit do své pavučiny zlé sny, jak nám sdělují svým názvem? Otázka, na kterou chce znát odpověď každý. My také, proto jsme fenoménu lapače snů věnovali tento krátký článek.

Lapač snů patřil ke kultovním předmětům severoamerických indiánů, původ má v kultuře Ojibwe (Chippewa). Slovo samotné pochází z anglického dreamcatcher a v češtině se ujal doslovný překlad tohoto výrazu.

Typický lapač snů je charakteristický svým kulatým tvarem s prstencovou obručí, která je vypletena sítí z provázků a ozdobená perličkami, korálky či nějakým osobním předmětem.

Co praví legendy

Lapač snů s mandalou

Indiáni jsou od počátku přesvědčeni o tom, že lapače snů pomáhají ochránit spícího před špatnými sny a nočními můrami, proto se také zavěšují do prostoru nad postel.

Uprostřed síťky lapače je záměrně ponechán malý otvor a legendy říkají, že touto dírkou k nám projdou jen ty dobré sny, zatímco ty zlé se zachytí do pavučiny. Zlé sny následně zničí paprsky prvního ranního světla, a tak nás přestanou navždy trápit noční můry.

Kolem lapačů snů však panuje množství různých příběhů, které se ve svém výkladu mohou lišit.

V některých pramenech se například říká, že dírkou projdou pryč od nás ty zlé sny, kdežto ty dobré se zachytí v pavučině. Takže úplně obráceně. V naší kultuře jsme se ale naučili věřit spíše v tu první variantu.

Stačí pověsit nad postel?

Samotný lapač je pěkný talisman, ale aby nám skutečně fungoval, jednoduše je potřeba v jeho schopnosti upřímně věřit.

Máte malé dítě, které na noční můry trpí? Potom může být právě lapač výbornou možností, jak dítě zklidnit a uspat. Hezký lapač si můžete vyrobit doma klidně společně s dítětem a použít do něj barvy a prvky, které se dítěti líbí. Pověste lapač dítěti nad postel a zároveň u tohoto rituálu své ratolesti vysvětlete, jak lapač pracuje.

Důležitou roli totiž hraje psychologické působení. Tedy víra, že lapač skutečně zachytí každý špatný sen a ve spánku ho chrání. Takže dítě se už nemusí bát, že se mu bude zdát něco zlého. Protože přes pavučinu lapače projdou jen samé pěkné sny.

Je dobré toto dítěti připomenout každý večer před spaním, aby věřilo, že na něj díky lapači žádné noční můry nemohou.

Bez víry to nepůjde

Samozřejmě že samotný lapač není spásonosný. Neexistuje žádná záruka, že lapače snů skutečně fungují. Zvláště dospělí budou k poslání lapače zřejmě skeptičtí, co se jeho účinků týče.

Pokud se ale vcítíme do role dítěte, které se svou nevinnou duší dokáže rychle uvěřit v magickou moc tohoto předmětu, je myšlenka na to, že lapač dokáže zachytit veškeré zlé sny, velmi uklidňující. Postel chráněná lapačem snů se tak opět stane místem klidu a bezstarostného odpočinku.

Lapač snů není určen jen pro klidný spánek našich nejmenších, ale samozřejmě také pro dospělé. Pokud existuje víra v účinek talismanu, mohou nám lapače snů dopřát vytoužené hodiny uvolněného spánku.

Mnoho z nás si také lapač snů přiveze třeba jako suvenýr z dovolené. V takovém případě jsou jeho účinky dvojnásobné.

Nejenže zažene špatné sny, ale navíc to může být i spouštěč kladných emocí. Neboť pokaždé, když náš pohled utkví na zavěšeném lapači snů, se v mozku ihned rozezní vzpomínky na hezké chvíle spojené s dovolenou, kde jsme si lapač na památku pořídili.

Vyrobit nebo koupit?

Lapač snů si s trochou zručnosti můžete vyrobit sami doma. Bude vám k tomu stačit pár peříček, korálků, provázek a nějaký drátek na obruč.

Pokud ale máte pocit, že vám k tvorbě chybí dostatek talentu, času či toho správného materiálu, klidně si můžete pořídit originální lapač snů už hotový.