Lapače snů – zajistí skutečně klidný spánek

Lapače snů jsou jedním z nejoblíbenějších symbolů indiánské kultury. Používají se již po staletí a často jsou považovány za symbol ochrany, štěstí a prosperity.

Jsou lapače snů jen dekorativním prvkem v interiéru, nebo skutečně pomáhají chytit do své pavučiny zlé sny? Otázka, na kterou chce znát odpověď každý.

Lapač snů patřil ke kultovním předmětům severoamerických indiánů. Původ má v kultuře Ojibwe (Chippewa), která žila v oblasti Velkých jezer. Slovo samotné pochází z anglického dreamcatcher a v češtině se ujal doslovný překlad tohoto výrazu.

Typický lapač snů je charakteristický svým kulatým tvarem s prstencovou obručí, která je vypletena sítí z provázků a ozdobená perličkami, korálky či nějakým osobním předmětem.

Lapače snů – co praví legendy

Indiáni věřili, že noční vzduch je plný dobrých i zlých snů. Lapač snů sloužil k odfiltrování těch zlých. Dobré sny procházely sítí lapače snů a dostávaly se ke spícímu, zatímco špatné sny se v síti zachytily a za ranního světla byly zničeny.

Lapače snů tak pomáhají ochránit spícího před špatnými sny a nočními můrami, proto se také zavěšují do prostoru nad postel.

Uprostřed síťky lapače je záměrně ponechán malý otvor a legendy říkají, že touto dírkou k nám projdou jen ty dobré sny, zatímco ty zlé se zachytí do pavučiny. Zlé sny následně zničí paprsky prvního ranního světla. Člověka tak přestanou navždy trápit noční můry.

Kolem lapačů snů však panuje množství různých příběhů, které se ve svém výkladu mohou lišit.

V některých pramenech se například říká, že dírkou projdou pryč od nás ty zlé sny, kdežto ty dobré se zachytí v pavučině. Takže úplně obráceně. V naší kultuře jsme se však naučili věřit spíše v tu první variantu.

Lapače snů se dodnes používají jako symbol ochrany a štěstí. Mnoho lidí si lapače snů věší doma nebo v blízkosti postele, aby jim pomohly odfiltrovat špatné sny a podpořily pozitivní energii.

Lze je také použít jako připomínku, aby člověk zůstal ve spojení se svými sny a touhami.

Lapač snů – stačí pověsit nad postel?

Samotný lapač je pěkný talisman. Aby však skutečně fungoval, jednoduše je potřeba v jeho schopnosti upřímně věřit.

Lapač snů může být výbornou možností, jak zklidnit a uspat dítě. Hezký lapač si lze vyrobit doma klidně společně s dítětem a použít do něj barvy a prvky, které se dítěti líbí. Lapač se pověsí dítěti nad postel a zároveň se u tohoto rituálu ratolesti vysvětlí, jak lapač pracuje.

Důležitou roli totiž hraje psychologické působení. Tedy víra, že lapač skutečně zachytí každý špatný sen a ve spánku ho chrání. Takže dítě se už nemusí bát, že se mu bude zdát něco zlého. Protože přes pavučinu lapače projdou jen samé pěkné sny.

Je dobré toto dítěti připomenout každý večer před spaním, aby věřilo, že na něj díky lapači žádné noční můry nemohou.

Bez víry to nepůjde

Samozřejmě že samotný lapač není spásonosný. Neexistuje žádná záruka, že lapače snů skutečně fungují. Zvláště dospělí budou k poslání lapače zřejmě skeptičtí, co se jeho účinků týče.

Pokud se člověk vcítí do role dítěte, které se svou nevinnou duší dokáže rychle uvěřit v magickou moc tohoto předmětu, je myšlenka na to, že lapač dokáže zachytit veškeré zlé sny, velmi uklidňující.

Postel chráněná lapačem snů se tak opět stane místem klidu a bezstarostného odpočinku.

Lapač snů není určen jen pro klidný spánek těch nejmenších, nýbrž samozřejmě také pro dospělé. Pokud existuje víra v účinek talismanu, mohou lapače snů dopřát vytoužené hodiny uvolněného spánku.

Mnoho lidí si také lapač snů přiveze třeba jako suvenýr z dovolené. V takovém případě jsou jeho účinky dvojnásobné.

Nejenže zažene špatné sny, navíc to může být i spouštěč kladných emocí. Neboť pokaždé, když pohled utkví na zavěšeném lapači snů, v mozku se ihned rozezní vzpomínky na hezké chvíle spojené s dovolenou, kde si člověk lapač na památku pořídil.

Vyrobit, nebo koupit lapač snů?

Lapače snů se vyrábějí v různých velikostech a tvarech a mohou být vyrobeny z různých materiálů. Některé jsou vyrobeny z vrbových větví, jiné ze dřeva, korálků a peří. Síť lapače snů je obvykle zdobena korálky a peřím a každý design je jedinečný a zvláštní.

Lapač snů si s trochou zručnosti může každý vyrobit sám doma. Bude mu k tomu stačit pár peříček, korálků, provázek a nějaký drátek na obruč.

Pokud má někdo pocit, že mu k tvorbě chybí dostatek talentu, času či toho správného materiálu, klidně si může pořídit originální lapač snů už hotový.