Káva versus čaj – který nápoj je „zdravější“

Věčné debaty na téma „káva nebo čaj“ jsou zřejmě nesmrtelné. Většinou se točí kolem našich osobních preferencí a mohou jevit zdání, že ve společnosti existují buď čistí „kafaři“, nebo „čajomilové“. Nic mezitím. Buď preferujeme jedno, nebo druhé. Kdo miluje kávu, ten prý skoro nepije čaj. A platí to také obráceně.

Pravdou je, že tak jako je pro někoho první ranní káva to jediné, co ho po probuzení spolehlivě nakopne, pro jiného je zase nepředstavitelné ráno bez obřího hrnku zeleného čaje.

Oba nápoje mají svá specifika i podobnosti. Oba sice obsahují kofein (u čaje nazývaný tein), ale v organismu mohou účinkovat různě. Káva je například se svým obsahem kofeinu zárukou velmi rychlého doplnění energie, ovšem útlum po odeznění účinků nastupuje stejně rychle jako počáteční příval povzbuzení. Černý čaj zase obsahuje méně kofeinu, zajistí ale pomalejší, zato delší přísun energie.

Je tedy zdravější káva, nebo čaj?

Touto otázkou se již zabývalo mnoho vědců a odborníků a došli k zajímavým výsledkům. Například že káva může zabránit vzniku Alzheimerovy choroby, chránit před cukrovkou a dnou, čaj je zase dobrou prevencí proti zubnímu kazu či revma. Rozhodující je samozřejmě (jako u všeho) ta správná míra.

Káva, nebo čaj – otázka chutě i zažité kultury

Podle studie společnosti Euromonitor International se dá svět opravdu pomyslně rozdělit na dva tábory. Na země, kde převažuje pití kávy, a na země, kde naopak vede čaj (těch je o poznání méně). Pití čaje či kávy je totiž nejen otázkou osobních chutí a preferencí, ale také kultury dané země.

Mezi kávové národy se řadí většina zemí západní Evropy, jako je Skandinávie, Holandsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Belgie, Itálie a Francie. Poslední jmenovaná je mimochodem živoucí kavárenskou kulturou proslulá podobě jako Vídeň. Šálek kvalitní odrůdy kávy plus kousek dobrého dortu navrch je zde neodmyslitelnou součástí odpolední siesty.

Káva se také ale hojně konzumuje také v zemích, kde se pěstuje – Mexiko, Brazílie, Kolumbie. V USA to s kávovou „kulturou“ dotáhli tak daleko, že zde kávovou „kulturu“ symbolizují všudypřítomné pobočky Starbucks se svým trendem „coffee to go“ neboli káva s sebou. A i zde tedy převažuje konzumace kávy nad čajem.

Skutečně „čajových národů“ najdeme na světě mnohem méně.

V Evropě k nim patří pouze Velká Británie a Irsko, kteří se svou proslulou tradicí „čaje o páté“ (zastoupeného čajem s mlékem, sendvičem a koláčky) tvoří jediné zástupce a sympatickou výjimku v jinak kávou poblázněném západním světě.

Čaj však hraje jednoznačně prim v mnoha asijských zemích, kde je výrazně upřednostňován před kávou. Mezi velmoci v konzumaci čaje s řadí zejména Čína, Japonsko, Indie a Indonésie. Však jsou to také kolébky čaje, země odkud čaj pronikl do zbytku světa a kde se na čajových plantážích dosud pěstuje ve velkém. Tradiční čajovny, čínský či japonský čajový obřad dokonce patří ke světovým pojmům a cennému kulturnímu dědictví.

Čaj (zejména silný černý čaj a osvěžující mátový čaj) se stal nedílnou součástí každodenního života také v Egyptě nebo Turecku, kde jeho konzumace převažuje nad kávou, ačkoliv káva se tu pije samozřejmě také. Turecká káva je jedním z nejoblíbenějším vývozních artiklů, spolu s fake značkovým oblečením.

TIP: Přečtěte si také 9 postřehů, ze světa čajů – co o čaji ještě nevíte.

Obsah kofeinu: jaké množství je v jednom šálku?

Mezi obecné povědomí patří fakt, že káva má více kofeinu než čaj. Přitom čajové listy ve skutečnosti obsahují větší množství přirozeně vyskytujícího se kofeinu než nefiltrovaná kávová zrna.

Pravdou ale je, že kávové zrno obsahuje až 2 % kofeinu, stejné množství čaje pak 1–5 % kofeinu. Protože však pro přípravu 1 litru kávy je potřeba více kávy (cca 50 g) než čajových lístků pro přípravu čaje (asi 13 g), koncentruje se v jednom šálku kávy více kofeinu než v šálku čaje.

  • 200 ml šálek kávy obsahuje 90 až 100 miligramů kofeinu. Některé silnější odrůdy kávy mohou mít obsah i vyšší. Pravé čaje, jako je černý čaj a zelený čaj, obsahují různá množství kofeinu.
  • Nejsilnější čaje zpravidla obsahují asi 70 až 90 miligramů kofeinu na 200 ml nálevu. Některé druhy čajů – bylinné čaje nebo rooibos oproti tomu vůbec neobsahují kofein.

Šálek kávy se svými asi 100 miligramy kofeinu nám pomáhá předcházet onemocnění Alzheimerovou chorobou a demenci, protože kofein blokuje negativní vliv „špatného“ cholesterolu v těle.

Černý čaj účinkuje jako prevence proti zapomětlivosti a stařecké demenci úplně stejně. Ale jelikož jeden šálek kávy v sobě obsahuje asi dvakrát až třikrát více kofeinu než stejné množství čaje, museli bychom čaje vypít dvojnásobné množství, abychom do sebe dostali tolik kofeinu jako v jedné kávě.

Kofein z kávy vs. kofein z čaje

Kofein napomáhá soustředění a zvyšuje ostražitost. Z hlediska biochemie v těle působí tak, že blokuje adenosin – neurotransmiter, který vyvolává únavu. Zajímavé je, že kofein se v čaji rozkládá jinak než v kávě: účinek kofeinu (teinu) v čaji nastupuje pomaleji, ale trvá déle.

Kofein z čaje

Kofein v čaji je vázán na třísloviny (taniny), což znamená, že organismus nemůže kofein z čaje ihned plně absorbovat. Čím déle pak necháme čajové lístky louhovat, tím více tříslovin se z nich do nálevu uvolní. Kofein se z tříslovin uvolňuje do těla postupně a delší dobu. Jeho účinek je slabší, zato trvá déle.

Pokud čaj louhujeme jen krátkou dobu, tzn. vylouhuje se méně tříslovin a kofein se tím pádem uvolňuje do těla rychleji a má vyšší stimulační účinek.

Černý čaj obsahuje nejen kofein, ale také aminokyselinu L-theanin – látku, která pomáhá redukovat stres a napomáhá relaxaci. L-Theanine zklidňuje organismus, aniž by snižoval stimulující účinky kofeinu.

Zelený čaj zase obsahuje více tříslovin (taninů) než černý čaj. Požadujeme-li tedy od čaje podobně rychlé energetické nakopnutí jako od kávy, uvařte si zelený čaj a louhujte jej jen krátce.

Kofein z kávy

Naproti tomu v případě kávy nastupuje povzbuzující účinek kofeinu již několik minut po jejím vypití, protože kofein z kávy není nijak vázán (káva nemá třísloviny) a dostane se rychleji do krve. Nastartuje se tvorba adrenalinu, který tělo stimuluje. Tento účinek ale trvá jen krátce a brzy vyprchá.

Pokud toužíte po větším účinku kofeinu, zvolte tedy raději kávu. Pozor ale na její množství. Dva až tři šálky denně jsou v pořádku, ale při nadměrné konzumaci se mohou dostavit nežádoucí účinky, jako pocity úzkosti, nespavost, neklid a rychlejší tlukot srdce.

Zdravotní benefity čaje a kávy obecně

Kofein z čaje i kávy má kromě preventivního účinku u Alzheimerovy choroby a demence také další pozitivní účinky na naše zdraví.

Například šálek čaje po ránu lze doporučit úplně každému, proč?

  • Čaj obsahuje fluorid, který posiluje zubní sklovinu.
  • Černý a zelený čaj navíc působí jako prevence před rakovinou a chrání cévy (je potřeba ho pít ale čistý, bez mléka).
  • Čaj dokonce pomáhá při hubnutí. Pití černého čaje může působit proti obezitě, regulovat vysokou hladinu cukru v krvi a snižovat závislost na sladkém.
  • Antioxidanty v čaji také podporují metabolismus.
  • Černý čaj obsahuje polyacharidy, uhlohydráty, které regulují výkyvy krevního cukru a snižují tak pravděpodobnost vzniku diabetu.

Ani káva není pozadu:

  • Milovníci kávy zase mohou těžit z vysokého obsahu antioxidantů, které mimo jiné snižují riziko onemocnění dnou.
  • I s kávou se dá hubnout. Pití kávy potlačuje chutě k jídlu a na určitou dobu snižuje pocit hladu. Kofein v kávě napomáhá spalování tuků.

TIP: Přečtěte si také 13 faktů o kávě, které vás zaručeně potěší nebo 5 důvodů, proč jsou konzumenti kávy úspěšnější.

Lepší pro srdce – káva, nebo čaj?

Činnost srdce povzbudí oba nápoje. Ovšem flavonoidy obsažené v černém čaji snižují riziko krevní sraženiny, zlepšují funkci cév, posilují srdeční aktivitu a kardiovaskulární systém. Již tři šálky černého čaje denně snižují riziko cévní mozkové příhody.

Jen pozor! Nadměrná příjem kofeinu srdci nesvědčí, ale dva až tři šálky kávy denně nemají na zdravé srdce negativní vliv.

Čaj i káva proti zubnímu plaku

Černý i zelený čaj jsou neblaze proslulé tím, že zabarvují zuby nevzhlednými skvrnami. Ovšem pro kondici samotných zubů a dásní je pití čaje velmi prospěšné. Díky obsahu fluoriu posiluje zubní sklovinu, také napomáhá redukovat lehké kazy ve sklovině. Černý čaj rovněž díky vysokému podílu antioxidantů potlačuje růst bakterií v ústní dutině a tvoření zubního plaku odpovědného za vznik zubního kazu.

Káva zase obsahuje velké množství polyfenolů, které taktéž zabraňuji vzniku zubního plaku. Bohužel podobně jako čaj i káva zabarvuje zubní sklovinu, ve které se shromažďují pigmenty z kávy. Dlouhodobým pitím kávy tak můžeme přijít o bělostně zářivý úsměv, jelikož zuby začnou žloutnout. Abychom se tomuto negativu vyhnuli, museli bychom upíjet kávu slámkou.

Který nápoj je tedy zdravější?

Na tom se nedokážou shodnout ani vědci. Zřejmě proto, že jednoznačné stanovisko zkrátka neexistuje. Což ostatně vyplynulo i z našeho článku.

Jak čaj, tak káva mají své zdravotní přínosy a je dobré, když si čas od času dopřejeme od každého trochu. Ovšem za předpokladu, že dodržíme jejich rozumný příjem. Takové 2 šálky čaje dopoledne a jedna odpolední káva jsou naprosto v pořádku a můžeme si je vychutnat z pocitem, že jsme udělali něco málo pro své zdraví.

Zajímavosti o čaji a kávě

Čaj a káva jsou tedy obecně dva nejoblíbenější nápoje na světě. Oba mají bohatou historii a k oběma nápojům se váže mnoho zajímavých faktů a příběhů, které stojí za to prozkoumat. Jaké to jsou?

  • Čaj je nejoblíbenějším nápojem na světě, denně se ho vypijí více než 3 miliardy šálků. Káva je s 2,25 miliardami denně vypitých šálků těsně druhá
  • Kávová zrna jsou ve skutečnosti semena ovoce. Plod se nazývá „kávová třešeň“ a pochází z Blízkého východu a části Afriky
  • Čaj byl poprvé objeven v Číně a věřilo se, že má léčivé účinky. Nakonec se rozšířil do Japonska, Indie a zbytku světa
  • Kávu poprvé objevil etiopský pastevec koz v 9. století. Všiml si, že jeho kozy jsou po konzumaci červených zrn z nedalekého keře energičtější
  • Z čaje se připravuje celá řada nápojů, od horkého čaje přes ledový čaj až po koktejly. Káva se používala k přípravě espressa, cappuccina, macchiata a kávy vařené za studena
  • Čaj má vyšší obsah kofeinu než káva, ale jeho množství se liší v závislosti na druhu čaje. Nejvyšší obsah kofeinu má černý čaj, zatímco zelený čaj má obsah kofeinu nejnižší
  • Čaj i káva jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením a mohou snižovat riziko některých onemocnění
  • Čaj je oficiálním národním nápojem Spojeného království, zatímco káva je oficiálním národním nápojem Finska

Ať už se pije čaj, nebo káva (nebo obojí!), v určitém množství mohou mít pro tělo zdravotně výhodné účinky pro tělo. Navíc se jedná o historicky významné nápoje, které mají v historii své místo.