Proč je teplý čaj v létě lepší než chlazený nápoj

Honem mi přineste vychlazené pití, nebo leknu! Myšlenka, která v parných letních dnech doprovází snad každého z nás na každém kroku . Jakmile rtuť teploměru nemilosrdně šplhá nad 30 °C a při sebemenší námaze nám na čele vyskakují nepříjemné krůpěje potu, hledáme všechny dostupné možnosti, jak se co nejrychleji ochladit.

Často vyžadujeme jen jedno jediné: dopřát si studené osvěžení. Je jedno, zda si vychutnáme dobře vychlazené pivo, limonádu, míchaný koktejl s ledem či přírodní minerálku čerstvě vytaženou z lednice. Hlavní je, že se konečně přestaneme potit, že ano? Ale chyba lávky. Pokud jste vsadili na studený nápoj s vírou, že se rychle zchladíte a rázem se přestanete potit, jste na omylu.

Pravdou je, že studené pití náš organismus sice ochladí, ale tento efekt trvá jen krátkou chvíli. Ve skutečnosti spustí tělo po vypití ledového nápoje zahřívací reakci a začne produkovat ještě více potu. Je to proto, že organismus se snaží požitou tekutinu ohřát na tělesnou teplotu kolem 37 °C, a na to spotřebuje spoustu energie. Dochází také k vyššímu prokrvení rtů a nosohltanu, což způsobí, že můžeme pociťovať ještě větší žízeň.

Víte, že jste si místo studeného piva mohli dát raději vlažný čaj? Ovšem pít ve vedrech něco teplého? To snad ne. Koho by taková podivnost napadla, že ano? Přesto je vědecky dokázáno, že vlažný nápoj je pro náš organismus v horkých dnech vhodnější než ledově vychlazené pití.

Jak je možné, že čaj nám v létě zajistí ochlazení?

Jakoukoli potravu, kterou tělu dopřejeme, si náš organismus nejprve musí teplotně přizpůsobit tak, aby byla přijatelná pro žaludek a trávicí soustavu. Jedná se o docela přirozenou ochranou funkci těla, která zabraňuje poškození vnitřních orgánů (jako např. žaludeční sliznice) chladem. Logicky tedy čím studenější stravu přijmeme, tím více energie musí tělo následně vynaložit na její ohřátí na přijatelnou teplotu. 

Civilizace žijící v pouštních krajinách tento fakt znají dávno, proto třeba u beduínů nebo u národů na Blízkém východě uvidíte lidi zcela běžně popíjet teplý mátový čaj po malých doušcích a přitom se téměř vůbec nepotí. Právě popíjení teplých nápojů má přinést kýžený efekt, kterým je snížit pocení na minimum. Díky popíjení vlažného čaje se zchladíme rychleji, neboť na povrchu kůže dochází k tzv. ochlazení odpařováním.

Tělo se samo chladí, aniž by u toho muselo vyvinout vysoké množství energie a nadměrně zatěžovat oběhový systém. Tím pádem se člověk o poznání méně potí a celkově se cítí příjemněji.

Naopak pokud v horku konzumujeme studené nápoje, musí je tělo nejprve zahřát na běžnou tělesnou teplotu, což ho stojí spoustu síly a vede nejen ke zvýšenému pocení, ale i k většímu vyčerpání organismu.

Kromě toho může mít konzumace velmi studených nápojů i další negativní následky pro naše zdraví. Nejhorší, co můžeme naší citlivé sliznici v krku v horkých dnech provést, je vypít extrémě vychlazený nápoj na pár loků. Takový teplotní šok způsobí, že si vyrobíme letní angínu raz dva.

Pravidelná konzumace ledového osvěžení nesvědčí ani sliznici našeho žaludku, ten může reagovat těžkým podrážděním a bolestí břicha. Jak to vyřešit? Ideální je nechat nápoj po vytažení z ledničky na chvíli odstát při pokojové teplotě a teprve potom ho vypít.

Další tipy pro správnou letní hydrataci organismu

  • V tropických dnech je lepší popíjet nápoje teplé, vlažné nebo o pokojové teplotě.
  • Vyhněte se chlazeným nápojům s ledem. Pokud už si je chcete dopřát, pijte je pomalu, aby se tekutina v ústech ohřála.
  • Dbejte na dostatečný příjem tekutin podle vaší tělesné konstituce, zdravotní kondice a aktuální situace. Čím vyšší teploty v létě jsou, tím více se potíme a tím více musíme pít, abychom předešli dehydrataci.
  • Vsaďte na čistou vodu, neochucené minerálky (s těmi syceními oxidem uhličitým opatrněji), vlažné bylinné čaje nebo 100% ovocné džusy ředěné s vodou (s džusy to nepřehánějte kvůli vyššímu obsahu cukrů).
  • Kávu a alkohol konzumujte s mírou, v horku představují vyšší zátěž pro krevní oběh a urychlují odvodnění organismu.

Kolik toho máme správně vypít?

Bohužel tento údaj se často nesprávně paušalizuje a zobecňuje. V mnoha reklamních materiálech najdete doporučení vypít 2–3 litry, někdy dokonce 4 litry! tekutin denně, ale to může být pro většinu populace v běžném denním režimu naprosto nevyhovující míra.

Doporučený příjem tekutin je totiž individuální záležitost a rozhodně zde neplatí úměra, čím více, tím lépe. Naopak nadměrný příjem příliš zatíží naše ledviny a oběhovou soustavu. Drobná křehká žena bude mít zcela jinou potřebu denní dávky tekutin než stodvacetikilový svalovec. Odborníci proto doporučují vypočítat denní příjem podle výšky nebo váhy jedince. V teplých dnech pak dávku navýšit.

Dospělý člověk by měl v normálních podmínkách vypít 35 ml tekutin na 1 kg váhy. Tedy pokud vážíte 65 kg, bude váš denní příjem cca 2,3 litru. (65 × 35 = 2275 ml). Při vedrech nebo extrémních podmínkách (sportovní výkon apod.) se příjem navyšuje.

A jak je to s tím ledem? Je pro nás v létě skutečně zapovězen?

Dobrá zpráva, úplně tabu led není. Vždyť některé míchané koktejly a limonády si bez pořádných kostek ledu ani nelze představit a hlavně by bez něj ani tak dobře nechutnaly. Je ale dobré zacházet s jeho množstvím rozumně.

Pokud vás děsí představa, že byste se v létě měli zchlazovat výlučně teplým čajem, není samozřejmě nutné se hned asketicky vzdávat lahodné domácí limonády s citronem a ledem ani osvěžujícího mojita. Ale zkuste při jejich popíjení nejprve nechat kousky ledu pozvolna roztát na jazyku, aby se ohřály na tělesnou teplotu dřív, než je spolknete.

A podobně jako s ledem v nápojích je to i se zmrzlinou. Léto a zmrzlina jsou nerozlučná dvojka. To je bez debat. Zmrzlina nám poskytne vítané chvilkové osvěžení, ale vychutnávejte si ji pomalu, ať si zbytečně nepřivodíte bolení v krku a nestrávíte krásné slunečné dny zavření doma místo lenošení u bazénu.