Proč je teplý čaj v létě lepší než chlazený nápoj
Honem mi přineste vychlazené pití, nebo leknu! Myšlenka, která v parných letních dnech doprovází snad každého z nás na každém kroku . Jakmile rtuť teploměru nemilosrdně šplhá nad 30 °C a při sebemenší námaze nám na čele vyskakují nepříjemné krůpěje potu, hledáme všechny dostupné možnosti, jak se co nejrychleji ochladit.
Často vyžadujeme jen jedno jediné: dopřát si studené osvěžení. Je jedno, zda si vychutnáme dobře vychlazené pivo, limonádu, míchaný koktejl s ledem či přírodní minerálku čerstvě vytaženou z lednice. Hlavní je, že se konečně přestaneme potit, že ano? Ale chyba lávky. Pokud jste vsadili na studený nápoj s vírou, že se rychle zchladíte a rázem se přestanete potit, jste na omylu.
Pravdou je, že studené pití náš organismus sice ochladí, ale tento efekt trvá jen krátkou chvíli. Ve skutečnosti spustí tělo po vypití ledového nápoje zahřívací reakci a začne produkovat ještě více potu. Je to proto, že organismus se snaží požitou tekutinu ohřát na tělesnou teplotu kolem 37 °C, a na to spotřebuje spoustu energie. Dochází také k vyššímu prokrvení rtů a nosohltanu, což způsobí, že můžeme pociťovať ještě větší žízeň.
Víte, že jste si místo studeného piva mohli dát raději vlažný čaj? Ovšem pít ve vedrech něco teplého? To snad ne. Koho by taková podivnost napadla, že ano? Přesto je vědecky dokázáno, že vlažný nápoj je pro náš organismus v horkých dnech vhodnější než ledově vychlazené pití.
Tradice
Konzumace horkého čaje v létě má opravdu starobylé kořeny a je rozšířena po celém světě. Lidé v poušti pijí tzv. beduínský čaj, aby se bránili vysokým teplotám. Jedná se o směs specifických listů, které jsou bohaté na zdravé vlastnosti.
V Číně tradiční medicína pití studených nápojů odsuzuje, protože prý velmi škodí slezině a žaludku. Tisíciletá tradice čaje vnesla horký nápoj do stravovacích návyků obyvatelstva a zbavila ho jeho sezónnosti.
Jak je možné, že čaj nám v létě zajistí ochlazení?
Jakoukoli potravu, kterou tělu dopřejeme, si náš organismus nejprve musí teplotně přizpůsobit tak, aby byla přijatelná pro žaludek a trávicí soustavu. Jedná se o docela přirozenou ochranou funkci těla, která zabraňuje poškození vnitřních orgánů (jako např. žaludeční sliznice) chladem. Logicky tedy čím studenější stravu přijmeme, tím více energie musí tělo následně vynaložit na její ohřátí na přijatelnou teplotu.
Civilizace žijící v pouštních krajinách tento fakt znají dávno, proto třeba u beduínů nebo u národů na Blízkém východě uvidíte lidi zcela běžně popíjet teplý mátový čaj po malých doušcích a přitom se téměř vůbec nepotí. Právě popíjení teplých nápojů má přinést kýžený efekt, kterým je snížit pocení na minimum. Díky popíjení vlažného čaje se zchladíme rychleji, neboť na povrchu kůže dochází k tzv. ochlazení odpařováním.
Tělo se samo chladí, aniž by u toho muselo vyvinout vysoké množství energie a nadměrně zatěžovat oběhový systém. Tím pádem se člověk o poznání méně potí a celkově se cítí příjemněji.
Naopak pokud v horku konzumujeme studené nápoje, musí je tělo nejprve zahřát na běžnou tělesnou teplotu, což ho stojí spoustu síly a vede nejen ke zvýšenému pocení, ale i k většímu vyčerpání organismu.
Kromě toho může mít konzumace velmi studených nápojů i další negativní následky pro naše zdraví. Nejhorší, co můžeme naší citlivé sliznici v krku v horkých dnech provést, je vypít extrémně vychlazený nápoj na pár loků. Takový teplotní šok způsobí, že si vyrobíme letní angínu raz dva.
Pravidelná konzumace ledového osvěžení nesvědčí ani sliznici našeho žaludku, ten může reagovat těžkým podrážděním a bolestí břicha. Jak to vyřešit? Ideální je nechat nápoj po vytažení z ledničky na chvíli odstát při pokojové teplotě a teprve potom ho vypít.
Další tipy pro správnou letní hydrataci organismu
- V tropických dnech je lepší popíjet nápoje teplé, vlažné nebo o pokojové teplotě.
- Vyhněte se chlazeným nápojům s ledem. Pokud už si je chcete dopřát, pijte je pomalu, aby se tekutina v ústech ohřála.
- Dbejte na dostatečný příjem tekutin podle vaší tělesné konstituce, zdravotní kondice a aktuální situace. Čím vyšší teploty v létě jsou, tím více se potíme a tím více musíme pít, abychom předešli dehydrataci.
- Vsaďte na čistou vodu, neochucené minerálky (s těmi syceními oxidem uhličitým opatrněji), vlažné bylinné čaje nebo 100% ovocné džusy ředěné s vodou (s džusy to nepřehánějte kvůli vyššímu obsahu cukrů).
- Kávu a alkohol konzumujte s mírou, v horku představují vyšší zátěž pro krevní oběh a urychlují odvodnění organismu.
Faktor potu
Vysvětlení těchto zjištění zřejmě souvisí s tím, jak může být pocení ovlivněno teplotou nápoje. Pocení, a především odpařování tohoto potu, je jednou z klíčových cest k regulaci tělesné teploty a udržování tepelné rovnováhy.
Vzhledem k tepelné zátěži způsobené pitím teplého nápoje dochází ke kompenzačnímu zvýšení celkového výdeje potu, které převáží vnitřní tepelný zisk z teplého nápoje. Nápoj o teplotě 50˚C má důsledně za následek vyšší ztrátu potu z celého těla (přibližně 570 ml oproti přibližně 465 ml při teplotě 1,5˚C).
V praxi to znamená, že se produkuje více potu, který se odpařuje z povrchu kůže, čímž se zvyšují tepelné ztráty odpařováním a snižuje se zásoba tělesného tepla.
Důležité však je, že tato studie byla provedena za podmínek, které umožňovaly úplné odpařování potu – jinými slovy, kapání potu bylo omezeno udržováním dobrého proudění vzduchu a nízké vlhkosti. Výsledky by se pravděpodobně lišily v podmínkách, kdy je odpařování potu omezeno, například v horkých a vlhkých podmínkách.
Ve skutečnosti může být pití studených nápojů za těchto podmínek příznivější, protože minimalizuje neefektivní ztráty potu – odkapávání potu – a následně napomáhá stavu hydratace jedince.
Kolik toho máme správně vypít?
Bohužel tento údaj se často nesprávně paušalizuje a zobecňuje. V mnoha reklamních materiálech najdete doporučení vypít 2–3 litry, někdy dokonce 4 litry! tekutin denně, ale to může být pro většinu populace v běžném denním režimu naprosto nevyhovující míra.
Doporučený příjem tekutin je totiž individuální záležitost a rozhodně zde neplatí úměra, čím více, tím lépe. Naopak nadměrný příjem příliš zatíží naše ledviny a oběhovou soustavu. Drobná křehká žena bude mít zcela jinou potřebu denní dávky tekutin než stodvacetikilový svalovec. Odborníci proto doporučují vypočítat denní příjem podle výšky nebo váhy jedince. V teplých dnech pak dávku navýšit.
Dospělý člověk by měl v normálních podmínkách vypít 35 ml tekutin na 1 kg váhy. Tedy pokud vážíte 65 kg, bude váš denní příjem cca 2,3 litru. (65 × 35 = 2275 ml). Při vedrech nebo extrémních podmínkách (sportovní výkon apod.) se příjem navyšuje.
Nejlepší čaje k pití v létě
Některé čaje jsou opravdu skvělé a jsou ideálním nápojem u bazénu. Ať už jste vášnivým pijákem horkého čaje, nebo milovníkem ledového čaje, určitě si vyberete.
Jakýkoli čaj je skvělou alternativou sladkých limonád, které jsou v horkých letních dnech (nebo kdykoli jindy) vlastně hroznou volbou. Nejenže jsou nezdravé, ale ve skutečnosti vůbec neuhasí žízeň. Působí sice osvěžujícím dojmem, protože jsou studené a tekuté, ale díky cukru máte krátce po jejich vypití ještě větší žízeň.
- Horký zelený čaj
- Horký čaj Masala
- Horký citronovo mátový čaj
- Horký zázvorový čaj
- Horký peppermintový čaj
- Horký citrusový čaj
Čaj je nejen zdravější variantou, ale je také chutný. Ať už si ho připravíte sami, koupíte v obchodě nebo zajdete do kavárny, osvěžující šálek čaje se v horkém letním dni opravdu hodí. Můžete si ho vychutnat samotný, se svačinou nebo s jídlem.
A jak je to s tím ledem? Je pro nás v létě skutečně zapovězen?
Dobrá zpráva, úplně tabu led není. Vždyť některé míchané koktejly a limonády si bez pořádných kostek ledu ani nelze představit a hlavně by bez něj ani tak dobře nechutnaly. Je ale dobré zacházet s jeho množstvím rozumně.
Pokud vás děsí představa, že byste se v létě měli zchlazovat výlučně teplým čajem, není samozřejmě nutné se hned asketicky vzdávat lahodné domácí limonády s citronem a ledem ani osvěžujícího mojita. Ale zkuste při jejich popíjení nejprve nechat kousky ledu pozvolna roztát na jazyku, aby se ohřály na tělesnou teplotu dřív, než je spolknete.
A podobně jako s ledem v nápojích je to i se zmrzlinou. Léto a zmrzlina jsou nerozlučná dvojka. To je bez debat. Zmrzlina nám poskytne vítané chvilkové osvěžení, ale vychutnávejte si ji pomalu, ať si zbytečně nepřivodíte bolení v krku a nestrávíte krásné slunečné dny zavření doma místo lenošení u bazénu.