Heřmánek lékařský – Chamomilla recutita

Jako divoce rostoucí bylinka byl heřmánek dříve rozšířen skoro po celé Evropě. Heřmánek lékařský (Pravý) najdete dnes jen zřídka. Má ve svém blízkém příbuzenstvu několik dvojníků, je však daleko působivější než jiné druhy. –již ve středověku byl heřmánek jednou z nejznámějších léčivých bylinek a i dnes se ještě často mnohostranně používá.

Je antiseptický, protizánětlivý, uvolňuje křeče uklidňuje bolesti, působí jako sedativum a podporuje trávení. Velký význam má také v kosmetickém průmyslu.

Bylinka má silnou, příjemnou a nezaměnitelnou vůni, která pochází z vysokého podílu éterických olejů.

Usušený heřmánkový květ patří do každé domácí lékárny společně s dalšími léčivými bylinkami, jako je bez a máta peprná. Nejznámější je u nás heřmánkový čaj pro uklidnění žaludečních potíží. Při vnějším použití pomáhá při mnoha druzích zánětů a při nachlazení.

V zahradách se dnes setkáváte často s kulturní formou s plnými květy, jejichž úbory mají jen bílé jazykovité květy a nemají středové trubkovité květy. Je vyšší a hodí se k řezu.

Silně voňavý heřmánek je jemná, jednoletá bylinka, která dorůstá do výše 15-30 cm. Listy jsou velmi jemně členěny. Úbory jsou ve středu žluté s „korunou“ bílých jazykovitých květů. Kromě pravého heřmánku ( Heřmánek lékařský) existuje ještě heřmánek vlašský nebo římský (lidově nazývaný Psí heřmánek).

Jednoletý heřmánek se vysévá na záhony nebo do truhlíku v dubnu nebo v květnu. Semeno klíčí během několika týdnů. Jakmile bylinky vzejdou, musí se vyjednotit na vzdálenost asi 30 cm. Kdo nemůže sít přímo na záhon, vysévá v dubnu do sadbových truhlíků, sazeničky pak přesazuje.

Heřmánku se nejlépe daří na plném slunci. Na počátku růstového období potřebuje mnoho vody. Později snáší také krátkodobě sucho.

Začátkem července můžete začít ustřihávat plně rozkvetlé květy. Rozprostřete je v tenké vrstvě na čistou lepenku. Květ heřmánku můžete také sušit v troubě, avšak jen při teplotě do 50°C a za dobrého přívodu vzduchu. Jakmile jsou květy suché, dají se do nádob a uschovávají se vzduchotěsně a v temnu. Nejhodnotnější drogu však získáte pomalím sušením.

Chcete-li z vlastního heřmánku sklízet semena, nechte stát několik květů tak dlouho, až semena uzrají. Semena usušte a uschovejte v suchu. Klíčivost si uchovávají asi tři roky. Často se bylinka v zahradě sama vysemení.

Velikost a vzrůst

Heřmánek lékařský je jednoletá bylinka a dorůstá do výše 15-30 cm. Růst je velmi rozvětvený s jemnými lístky a tenkými výkrojky.

Květ a vůně

Úbory jsou ve středu žluté, na pokrajích mají bílé jazykovité květy, zpočátku s plochým, později s kónickým, dutým květním lůžkem. Květy a stonky šíří silnou vůni.

Světlo a teplo

Heřmánku lékařskému se nejlépe daří na plném slunci, na jižním či západním okně či balkoně. Na osluněném místě krásně voní.

Zalévání a hnojení

Heřmánek lékařský se zalévá podle potřeby a každých 14 dnů se slabě hnojí, aby se vytvořilo mnoho květů.

Zemina a přesazování

Heřmánku lékařskému se nejlépe daří ve výživné, ne příliš lehké zemině. Pěstujete-li heřmánek v květináči, nemusí se přesazovat.

Prořezávání

Buď sklízíte jen květy, nebo odstřiháváte celé bylinky a pověsíte je k sušení. Pokud je sbíráte v přírodě, vyhledejte čisté prostředí. Je málo známé, že také listy smočené ve vařící vodě jsou hojivé. Trhejte zásadně jen nepřekvetlé úbory, nerozpadají se.

Množení

Bylinka se každý rok znovu vysévá.

Prostředí

Heřmánek lékařský neslouží jen k léčebným účelům, ale je svými žlutobílými květy i velmi dekorativní, a to i jako hrnková bylinka, když je pohromadě několik exemplářů.

Historie

Heřmánek lékařský byl jako léčivá bylinka používán již starými Egypťany, Řeky a Římany kupříkladu proti žloutence a malárii. Od středověku se začal hojně používat i ve střední Evropě býval nedílnou součástí klášterních zahrad.

Za časů pronásledování čarodějnic se věšela ke stropu místnosti kytice heřmánku, aby kývavým pohybem prozradila, když do místnosti vstoupila čarodějnice..

Používané části rostliny

Jako léčivo se používají květenství, čerstvá nebo sušená, sklízená za plného rozkvětu, protože v té době je obsah účinných látek nejvyšší.

Vlastnosti

Obsahuje silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, flavonoidy, kumarin, bisabolol a další látky, které mají antibakteriální, protikřečové, protizánětlivé a zklidňující účinky. Kromě toho heřmánek upravuje i činnost zažívacího traktu a působí proti nadýmání.

Použití

Čaj z heřmánku pomáhá při žaludečních a střevních potížích, onemocněních močového měchýře či žlučníku a při podráždění a zánětech ústní dutiny a krku. Účinně pomáhá i při dalších onemocněních horních cest dýchacích.

Heřmánkové obklady nebo koupele se užívají při bakteriálních zánětech kůže a pomáhají také u špatně se hojících ran.

Protikřečového účinku heřmánku lze využít při bolestivé menstruaci nebo namožení svalů a heřmánek lze konečně použít i při poruchách spánku.

Účinky heřmánku jsou velmi mírné, mohou jej užívat i děti. Výjimkou ale nejsou ani alergické reakce na heřmánek.

Co připravit z heřmánku

ČAJ – macerát: Přidejte 10 čajových lžiček (cca 9 g) sušeného květu do 2 sklenic studené vody a nechte vyluhovat. Toto množství čaje během dne vypijte.

ČAJ – nálev pro obklady, koupele a napařování: Přelejte 2 polévkové lžíce sušeného květu ½ l vroucí vody a nechte vyluhovat bez varu v uzavřené nádobě.

Vyplachování: Pro vyplachování se použije 1 polévková lžíce na ½ l vody. Prodává se též jako bylinková šťáva.

Pěstování Heřmánku lékařského

Nejhorším nepřítelem heřmánku je vápenitá i kyselá půda. Roste-li na místě chráněném před větry a v dobře drenážované a na živiny bohaté zemině, kvete bohatě a jen zřídkakdy bylinku napadnou škůdci či nemoci. Mimo jiné i proto, že vydává aroma.

Tipy pro nákup

Kupte si heřmánkové semeno. Sáček semínek stačí pro potřebu malé rodiny. Největší úspěch budele mít na zahradě.

Délka života:

Jedná se o jednoletku.

Sezona:

Seje-li se na jaře, kvete v létě.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Na výživné půdě nemá heřmánek žádné větší problémy.