Esenciálních oleje – jak načerpat sílu

Také se občas zamyšleně pozastavíte nad faktem, jak moc jsme ze všech stran obklopeni množstvím umělých látek?

Chemická parfemace běžné kosmetiky, interiérové osvěžovače, vůně do auta nebo vlhčené navoněné ubrousky. Jejich synteticky vyrobená vůně může u citlivých jedinců vyvolat dokonce i alergické reakce.

Zkusili jste se proto podívat už i na tu druhou, přívětivější stranu barikády? Zde totiž už po staletí hrdě hájí svou pozici klidná síla přírodních esenciálních olejů.

Esenciální, neboli také éterické oleje, jsou snad nejmocnější látky, které nám příroda mohla z rostlin darovat.

Silné srdce přírody

Zázračná esenciální tekutina se většinou získává parní destilací z rostlin, bylin, stromů i keřů. Využít se dá vše. Jejich plody, květy, kořeny, větičky, kůra i pryskyřice. Po extrakci obsahují esenciální oleje více než 100 různých organických složek.

Aromatické silice získané z rostlin jsou pak skvělou alternativou při péči o naše zdraví, tělo a mysl. Působí komplexně na organismus člověka, na svaly, kosti, hormonální, imunitní a oběhový systém i dýchání.

Oleje si rychle našly své místo také ve spiritualitě, jako doplněk při meditaci či v utváření harmonického a příjemného prostředí našich domovů.

Díky jejich vůni se snadno uvolňujeme a relaxujeme.

Esenciální oleje se proto staly základem aromaterapie, masáží i kvalitní přírodní tělové kosmetiky.

Vybírejte kvalitní a osvědčené značky

Ty nejlepší produkty často nebývají nejlevnější, to je prostě fakt.  Ale proč?

Protože jejich výroba je velmi nákladná a pracná. K získání několika mililitrů kvalitního oleje je často potřeba i několik kilogramů původní suroviny.

Proces získání oleje ani nelze uspěchat. Tedy jde, ale hotový olej pak mohl ztratit na své kvalitě.

Například pokud pěstitel postříká své rostliny pesticidy, aby si zaručil vyšší sklizeň.  Nebo pro výrobu oleje použije chemická rozpouštědla, aby vyšší „sklizeň“ kápla také z destilace, a ve finále ještě získaný olej například naředí levnějším nosným olejem.

Na trh se tak dostane cenově líbivá varianta, ale o výborné kvalitě výsledného produktu již zde s jistotou hovořit nemůžeme.

Nešetřete na sobě. Investujte proto raději co do objemu sice menšího, ale 100 % přírodního a kvalitního produktu. Levnější oleje skutečně mohly být získány nešetrnou cestou, při které ztratily mnohé ze svých blahodárných látek.

A to je přece velká škoda. Protože právě pro tyto cenné látky si esenciální oleje pořizujeme.

Tušili jste například, že

 • pro získání asi 30 ml růžového oleje je potřeba nasbírat až 60 000 okvětních lístků?
 • na vydestilování cca 1 kg jasmínového oleje se údajně spotřebuje neuvěřitelných 8 milionů ručně posbíraných kvítků! Jasmín se přitom musí trhat pokud možno brzy ráno v prvním okamžiku otevření květu, dříve než ho spálí ostré slunce. Pozdějším sběrem by totiž přišel částečně o vůni i léčivé silice. Tato skutečnost učinila z jasmínu jeden z nejdražších olejů světa.
 • strom se santalovým dřevem zase musí být 30 let starý a 9 m vysoký, aby mohl být použit k destilaci a získání omamných santalových silic.

Oblíbené druhy esenciálních olejů

Esenciálních olejů existuje celá škála a je tak obtížné stanovit objektivní žebříček jejich oblíbenosti. Podobně jako při výběru parfémů, i zde záleží hlavně na našich čichových preferencích. Pro relaxaci nebo jako přísadu do aromalampy si zvolíme si takový olej, jehož vůně pro nás bude příjemná a nevtíravá.

Pokud naopak chceme povzbudit  ozdravný proces v našem organismu a zacílit na určitý zdravotní neduh, šáhneme již přímo po konkrétním typu oleje, který bude na daný problém ten nejvhodnější.

Mezi nejoblíbenější a nejprodávanější druhy kromě výše zmíněného jasmínu a santalového dřeva patří například:

 • Levandulový olej pro čistou hlavu a dobré spaní
 • Tradiční tea tree olej snad na všechny neduhy
 • Eukalyptový olej na rýmu i nachlazení
 • Olej z citrusů (pomeranč, grapefruit, citrón nebo mandarinka) na osvěžení i jako skvělé antiseptikum
 • Růžový olej pro krásu
 • Vanilkový olej pro relaxaci
 • Hřebíčkový olej jako perfektní desinfekce
 • Osvěžující mátový olej
 • Meduňkový olej na zklidnění
 • Cedrový olej jako antidepresivum i uvolnění
 • Rozmarýnový olej a mnohé další.

Každý z těchto olejů má široké spektrum použití a také řadu příznivých účinků na lidské tělo.

V některém z příštích článků se proto podrobněji podíváme na možnosti použití esenciálních olejů a dále si  zmíníme také konkrétní léčivé účinky jednotlivých druhů.

Jak éterické oleje správně uchovávat?

Pokud už jste si nějaký voňavý olej vybrali a pořídili, je dobré mít na paměti, že esenciální oleje je dobré správně skladovat. Éterické oleje jsou charakteristické velkou těkavostí a citlivě reagují na světlo i vzduch.

Z toho důvodu je potřeba je uchovávat ideálně v dobře těsnících nádobách se zatmaveného skla a to na suchém a tmavém místě.