Top 11 esenciálních olejů proti bakteriím a virům

Říká se, že příroda dala člověku vše potřebné, aby mohl přežít. Slunce, vodu, suroviny, potravu a hlavně tisíce různých rostlin a bylin. Léčivou sílu jejich výtažků i příznivé účinky esenciálních olejů získaných z některých druhů tak znaly už civilizace dávno před námi. Jen je možná neměly podloženy množstvím vědeckých studií, jako my dnes.

S aromaterapií pomocí esenciálních olejů v moderním pojetí se v Evropě setkáváme až v první polovině 20. století ve Francii, nicméně od té doby popularita této voňavé péče o tělesné i duševní zdraví už jen stoupá.

Éterické oleje mohou být lidskému organismu natolik prospěšné, že některé druhy jsou dnes už dokonce i v odborných kruzích považovány za přírodní antibiotika a antivirotika. Některé typy esencí totiž dokáží perfektně bojovat s bakteriemi a viry, které jsou původci mnoha nepříjemných infekcí. (Úspěšné jsou např. proti bakterii streptokoka.)

Velkou výhodou je zároveň fakt, že při používání těchto rostlinných esencí své tělo nezatěžujeme žádnými nežádoucími vlivy.

Rostlinných druhů, ze kterých se dají získat „antibakteriální“ esenciální oleje je více. Pokud hodláte vsadit na jistotu, sáhněte po oleji z eukalyptu, tymiánu, skořice, citronové trávy, máty, majoránky, saturejky horské, oregana nebo po léty prověřeném tea tree. Nepřehlédněte ale ani olej z levandule, grapefruitu či zázvoru.

V jaké formě éterické oleje použít?

Asi nejznámější použití éterických olejů je ve formě aromaterapie, tzn. jako oleje do aromalamp a aroma difuzérů, v podobě prostorových parfémů, olejů do koupele nebo masážních olejů.  Ale některé oleje se dají užívat také vnitřně.

Pokud chcete olej konzumovat, je potřeba se jen včas ujistit, že se skutečně jedná o organický olej zpracovaný způsobem, který se hodí pro vnitřní užívání. U nás jsou asi nejrozšířenější přírodní oleje české značky Saloos, která si hlídá prvotřídní kvalitu svých výrobků.

TIP pro vás:

Vyzkoušejte esenciální olej ve spreji, který můžete použít kdykoli je potřeba a snadno ho schováte i do kabelky! Tento éterický olej ve spreji (nebo chcete-li prostorový parfém) snadno nastříkáte do vzduchu a okolní klima bude hned příjemnější, bez pachů. V případě, že použijete olej s antibakteriálními vlastnostmi, tak navíc i dokonale dezinfikované.

Oleje ve spreji jsou proto ideální například do kanceláře nebo do míst, ve kterých si jen tak nemůžete zapálit aromalampu či zapojovat elektrický aromadifuzér.  Uvidíte, že je oceníte nejen v období chřipkových epidemií na vašem pracovišti.

Nyní se podíváme na jedenáctku éterických olejů, které byste v zimním období určitě neměli vynechat.

Eukalyptus

Eukalyptový éterický olej je znám svými výraznými antiseptickými účinky. Dokáže nám pomoci při probíhajícím nachlazení. Uvolňuje hleny v dýchacích cestách, usnadňuje odkašlávání a celkově zlepšuje stav organismu při viróze, likviduje bakterie a snižuje projevy zánětu.

Jako první pomoc při nemoci dýchacích cest se dá eukalyptový olej nakapat i do inhalátoru nebo zředěný kloktat. Pomáhají i masáže hrudníku a zad mezi lopatkami.

Můžete ho rovněž použít i k rychlé dezinfekci prostor, proto se s oblibou uplatňuje v prostoru s vyšší koncentrací lidí, např. v čekárnách, ordinacích, nemocnicích, ale i velkých kancelářích nebo pracovních halách.

Tea tree oil

Kdo by ho neznal? Tea tree olejíček proslul svou univerzálností a antibiotickými i antiseptickými vlastnostmi. Patří mezi nejrozšířenější přírodní antiseptikum. Dá se použít podobně jako eukalyptový olej, tj. při inhalaci i k masážím. Při počínající rýmě a ucpanému nosu i dutinám tak dokáže všechny nepříjemné příznaky nachlazení zmírnit. Na rozdíl od eukalyptu ho nemusíte ředit.

Skořice

Kromě antiseptických a antimykotických účinků silně stimuluje a povzbuzuje organismus. Užijete ji i jako kvalitní afrodiziakum. Jelikož má vysoce prohřívací efekt, je ideální pro zimní období, kdy tělo potřebuje vnitřně energeticky zahřát.

Příliš se nedoporučuje používat skořicový olej vnitřně, lepší je nakapat pár kapek do aromalampy a dýchat vůni. Jelikož silně prokrvuje pokožku, nevrhejte se hned se skořicovým olejem na masáže. Raději si napřed otestujte, zda sílu skořice vaše pokožka snese a nespálíte si ji.

Tymián

Tymiánový olej si oblíbíte, zejména pokud vás bude trápit nachlazení, chřipka či viróza doprovázena neutichajícím kašlem. Esenciální olej z tymiánu je podobně jako eukalyptus vhodný k inhalacím a také k natírání zad a hrudníku, abyste ulevili jak vlhkému kašli ze zahlenění, tak i suchému kašli.

Levandule

Nejenže je levandule známý relaxant a doporučuje se proto při psychickém vypětí i proti bolesti hlavy či migrénám, ale výtečně vám pomůže i v období nachlazení. Podle výsledků odborných studií se dokonce ukázalo, že esenciální oleje z levandule (stejně jako z tymiánu) se vyznačují vysokou účinností proti některým bakteriím. Levandulový olej můžete použít do aromalampy, do koupele nebo k masážím.

Litsea cubeba

Éterický olej z rostlinky zajímavého názvu – Litsea cubeba – potěší hlavně antidepresivními účinky. Pomůže vám odstranit únavu a stres, navozuje pocit dobré nálady. Podporuje celkově duševní svěžest a koncentraci.  A vzhledem k tomu, že pročišťuje ovzduší, je olej litsea cubeba ideální jako prevence proti nemocem, bakteriím a plísním. Podobně jako eukalyptus nebo tee tree neutralizuje pachy a zabíjí bakterie v čekárnách, ordinacích, kancelářích i bytech.

Máta

Nenápadná bylinka, co roste všude. Možná jste zvyklí spíš jen na mátový čaj než na mátový olej, ovšem zůstávat jen u čaje by byla škoda. Mátová esence je totiž doslova nadupaná antibakteriálními a antivirovými schopnostmi.

Na rozdíl od skořice má ale máta ochlazující účinky, takže podobně jako se skořicovým olejem, i s tím mátovým raději opatrně a užívejte ji s mírou.

Při nachlazení uvolňuje mátový olej dýchací cesty a mírní kašel. Je vhodný k masážím i ke konzumaci. Jen pozor, pro pití mátového oleje s vodou mějte vždy  připraven čistý přírodní éterický olej vhodný k vnitřnímu užití.

Hřebíček

Také jste už slyšeli radu, že když vás bolí zub, stačí v ústech pomalu požvýkat hřebíček? Samozřejmě že bez zubaře se neobejdete, ale než se k němu dostanete, hřebíček může vaše utrpení zmírnit.

Ne nadarmo je hřebíčková silice také součástí mnoha zubních past. Dokáže totiž efektivně likvidovat bakterie i viry a to nejen v dutině ústní. Hřebíčkový olejíček můžete použít na podporu celkové imunity, proti bolestem hlavy, na zlepšení trávení i proti kašli. Hřebíček je zahřívač jako skořice. Takže s množstvím při dávkování opět opatrně.

Oregano

Oregano nepatří jen na pizzu, ale i do vaší domácí přírodní lékárny. Má podobně blahodárné účinky jako tymián. Éterický olej z oregana skvěle zabojuje proti všem virovým onemocněním a určitě ho vyzkoušejte, pokud vás trápí kašel.

Můžete jej opět inhalovat v páře, nebo si ho mazat na hrudník a záda. Ulevíte tak celému dýchacímu ústrojí. Dokonce se osvědčil i při střevních a zažívacích potížích. Stačí jedna kapka. Ovšem opět pozor, abyste pro vnitřní užívání měli olej 100% organického původu.

Citron

Při nemocech je oblíbeným pomocníkem citron. V létě nás citronová voda osvěží i detoxikuje, v zimě je zárukou černý čaj s medem a citronem. Stejně tak citronový esenciální olej má osvěžující účinky. Pokud jste unaveni po celém dni, pár kapek citronového oleje udělá zázraky, znovu vás nabudí a možná zapudí i počínající bolesti hlavy.

Při nachlazení je citronový olej dobrým bojovníkem proti infekci dýchacích cest, díky antiseptickým účinkům může zkrátit dobu uzdravování, protože pomůže tělu vypořádat se s viry i bakteriemi.

Šalvěj

Esenciální olej ze šalvěje přidejte do kosmetické výbavy vaší koupelny. Že se výluh ze šalvěje kloktá při bolavém krku, je známo. A stejně tak i olejíček ze šalvěje působí antibakteriálně.

Jakmile zjistíte, že na vás zase leze nějaká rýma, zkuste si udělat horkou koupel nohou s pár kapkami šalvějového oleje!

Olej ze šalvěje mimo jiné působí také jako účinné sedativum pro nervový systém, a pokud budete výpary inhalovat, budete mít lepší náladu.

A který z esenciálních olejů je váš antibakteriální favorit?