Cedrová silice – Cedrové dřevo (Cupressus funebris)

Cedrová silice je sedativní, antiseptická a odpuzuje hmyz. Hodí se k léčbě úzkosti, zánětu močového měchýře, všech plicních neduhů, akné, nebo lupů.

Cedrová silice je světle žlutý esenciální olej s vůní po hořčici a cedru, získaný z cedrového dřeva.

Cupressus funebris je jehličnatý druh z čeledi cypřišovitých pocházející z Číny. Stromy dorůstají výšky až kolem 30 metrů a mají husté olistění tvořené drobnými šupinovitými listy. Často se pěstují jako okrasné dřeviny a cedr se používá také v některých tradičních léčivech. Dřevo lze destilovat vodní parou a získat z něj vonný esenciální olej.

Esenciální olej z cedrového dřeva

Esenciální olej z cedru je silná a výrazně aromatická esence získaná destilací z jehlic a listů nebo dřeva a kůry. Botanická rostlina, která podnítila starověkou představivost, je prodchnuta dlouholetou kulturní symbolikou duchovnosti a nesmrtelnosti.

Vůně esenciálního oleje cedrového dřeva je dřevitá s kouřovými a suchými nebo zelenými a zemitými nuancemi, které jsou známé tím, že se hodí k mužským vůním. Mezi výhody cedrového esenciálního oleje patří vlastnosti se zklidňujícím nádechem, které čistí, vypínají a osvěžují pokožku.

Mezi přínosy cedrového esenciálního oleje pro aromaterapii patří pomoc při pročištění dýchacích cest a podpora hlubokého dýchání a zároveň povzbuzení nálady a uzemnění emocí. Tento olej je také známý tím, že při masáži podporuje zdravý krevní oběh.

Historie cedrového oleje

Cedrová silice pochází z několika druhů jehličnatých stálezelených stromů z botanické čeledi Cupressaceae, jejíž příslušníci jsou přirozeně rozšířeni v teplejších mírných a subtropických oblastech Asie, Evropy a Severní Ameriky.

Symbolickou hodnotu oleje z tohoto stromu si uvědomovali i ve starověku; Etruskové věřili, že dokáže zahnat pach smrti, stejně jako věřili, že strom dokáže zahnat démony, a často ho vysazovali kolem pohřebišť.

Staří Egypťané používali cedrové dřevo jako pevný materiál k vyřezávání rakví a zdobení sarkofágů, zatímco staří Řekové z něj vyřezávali sochy bohů. V celém starověkém světě bylo nošení cypřišové větvičky rozšířeným projevem úcty k mrtvým.

Cedrový olej se stal oblíbenou složkou alternativních léčiv, přírodních parfémů a kosmetiky.

Výhody a složení cedrového esenciálního oleje

Cedr je známý svými léčebnými účinky již od dob starých Řeků, kdy Hippokrates údajně používal jeho olej do koupele na podporu zdravého krevního oběhu. Cedr se používal v tradičních léčebných prostředcích v mnoha částech světa k léčbě bolesti a zánětů, kožních onemocnění, bolestí hlavy, nachlazení a kašle a jeho olej je stále oblíbenou složkou mnoha přírodních přípravků řešících podobné potíže.

Cedrový esenciální olej se navíc používá jako přírodní konzervační prostředek pro potraviny a léčiva. Esenciální olej používaný v aromaterapii je známý svou silnou dřevitou vůní, která pomáhá uvolňovat dýchací cesty a podporuje hluboké a uvolněné dýchání. Tato vůně, například ve formě vonných tyčinek, má dále povzbuzující a osvěžující vliv na náladu a pomáhá udržet emoce na uzdě.

Při aromaterapeutické masáži podporuje zdravý krevní oběh a působí zvláště uklidňujícím dojmem, díky čemuž je oblíbená ve směsích určených pro unavené, neklidné nebo bolavé svaly. Při lokálním použití je cedrový esenciální olej známý svými čisticími účinky a pomáhá zlepšovat vzhled akné a skvrn, takže je obzvláště vhodný pro zařazení do kosmetických přípravků určených pro mastnou pleť.

Cedrový esenciální olej je také známý jako silný adstringent, proto se skvěle hodí do tonizačních přípravků, kde vypíná pokožku a dodává jí pocit povzbuzení. Příjemná vůně cedrové silice z ní učinila oblíbenou esenci v přírodních deodorantech a parfémech, šamponech a kondicionérech – zejména v mužských variantách.

Použití cedrové silice

Cedrový olej dodává přírodním parfémům vhodným na podzim a zimu nebo aromaterapeutickým směsím nádherně dřevitou aromatickou přitažlivost a je podmanivou esencí v mužných vůních. Je známo, že se dobře mísí s dalšími dřevitými oleji, jako jsou jalovcové bobule, borovice, santalové dřevo a jedle bělokorá, a vytváří tak svěží lesní složení.

Je také známo, že se dobře kombinuje s pikantním kardamomem a pryskyřičným kadidlem nebo myrhou pro silnou, smyslnou souhru. Pro větší rozmanitost směsí se cedr velmi dobře kombinuje také s oleji z bergamotu, šalvěje muškátové, geránia, jasmínu, levandule, citronu, myrty, pomeranče, růže, rozmarýnu nebo tea tree.

Kontraindikace cedrové silice

Olej je určen pouze k vnějšímu použití. Vzhledem k vysoce koncentrovanému charakteru esenciálního oleje je třeba jej před lokálním použitím zředit nosným olejem. Před použitím tohoto přípravku k léčebným účelům je doporučována konzultace s lékařem, zejména u těhotných a kojících žen.

Možné nežádoucí účinky při použití cedrového esenciálního oleje zahrnují bolesti hlavy nebo nevolnost při vdechování a podráždění kůže nebo alergickou reakci při lokálním použití. Cedrový esenciální olej se nesmí používat v blízkosti očí, vnitřního nosu, uší nebo na jakákoli citlivá místa pokožky.