Bazalková silice – Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka pravá má mnoho vlastností. Nejenže nachází široké a bohaté uplatnění v kulinářském prostředí, nýbrž má velmi dobré léčivé benefity.

Bazalka pravá, respektive bazalková silice je povzbudivá, dodává energii a působí jako antidepresivum. Bazalková silice se hodí k léčbě stavů úzkosti, soustředění, trávení, bolesti hlavy a dýchací potíže. Jedna kapka silice uklidní vosí žihadlo, avšak při užití více jak tří kapek může podráždit pokožku.

Předpokládá se, že bazalku do starověkého Řecka přinesl Alexandr Veliký. V hinduistické kultuře je bazalka považována za symbol lásky, věčného života, očisty a ochrany. V některých lidových pověstech se bazalka používá jako talisman pro štěstí, který chrání a přitahuje bohatství.

Využití bazalky

Zdravotní účinky bazalkové silice zahrnují její schopnost zmírňovat nevolnost, záněty, únavu z pohybu, zažívací potíže, zácpu, dýchací potíže a bojovat proti bakteriálním infekcím.

Esenciální olej z bazalky má bylinné aroma, které při vdechování osvěžuje mysl a při vmasírování do pokožky zklidňuje unavené svaly. Má antioxidační účinky. V kombinaci se zdravou stravou a pravidelným cvičením může bazalka podpořit oběhový a trávicí systém. Díky své sladké bylinné chuti je skvělým doplňkem oblíbených slaných receptů.

Listy a semena bazalky jsou důležitými částmi této léčivé bylinky, která se pravidelně používá v kuchyních a receptech po celém světě. Bazalková silice je oblíbená v Evropě, střední Asii, Indii a jihovýchodní Asii. Ve Středomoří se olej hojně používá ke kulinářským účelům a dodnes tvoří účinnou složku mnoha italských receptů, například pesta. Používá se také při přípravě těstovin a salátů.

Bazalka byla ve starověku hojně využívána například v Indii k různým léčebným účelům (ájurvédská medicína). Bylina se používala k léčbě průjmu, kašle, hlenovitých výtoků, zácpy, zažívacích potíží a některých kožních onemocnění.

Zdravotní účinky bazalkového esenciálního oleje

Kosmetické použití

Bazalkový éterický olej se používá lokálně a vmasíruje se do pokožky. Může zvýšit lesk matně vypadající pokožky a vlasů. V důsledku toho se hojně používá v mnoha doplňcích péče o pleť, které tvrdí, že zlepšují tonus pokožky. Běžně se také používá k léčbě příznaků akné a jiných kožních infekcí.

Zlepšuje trávení

Bazalkový éterický olej se používá také jako trávicí tonikum. Protože bazalkový olej má karminativní vlastnosti, používá se k úlevě od zažívacích potíží, zácpy, žaludečních křečí a plynatosti. Může poskytnout okamžitou úlevu od plynů v žaludku a střevech. Může mít také kolikové vlastnosti, a proto se používá ke zmírnění bolestí střev.

Zmírnění nachlazení

Bazalkový éterický olej účinně ulevuje při nachlazení, chřipce a s nimi spojených horečkách. Díky své potenciálně protikřečové povaze se často používá ke zmírnění příznaků černého kašle.

Zmírňuje příznaky astmatu

Spolu s funkcí při zmírňování kašle se může používat také ke zmírnění příznaků astmatu, bronchitidy a infekcí dutin.

Zmírňuje stres

Díky uklidňujícímu charakteru bazalkového esenciálního oleje se bazalka hojně využívá v aromaterapii. Tento esenciální olej má při čichání nebo konzumaci osvěžující účinek, takže se používá k úlevě od nervového napětí, duševní únavy, melancholie, migrény a deprese. Pravidelné používání tohoto esenciálního oleje může poskytnout duševní sílu a jasnost.

Zlepšuje krevní oběh

Bazalkový éterický olej může zlepšovat krevní oběh a pomáhá zvyšovat a optimalizovat metabolické funkce organismu.

Zmírnění bolesti

Bazalkový éterický olej je analgetikum a přináší úlevu od bolesti. Proto se tento esenciální olej často používá při artritidě, ranách, zraněních, popáleninách, pohmožděninách, jizvách, sportovních úrazech, výronech a bolestech hlavy.

Léčba svědění

Bazalkový éterický olej má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci při zmírnění svědění při kousnutí a bodnutí včelou, hmyzem, a dokonce i hady.

Upozornění: Esenciální olej z bazalky a bazalka v jakékoli jiné formě by se neměly používat těhotné a kojící ženy. Na druhou stranu někteří lidé naznačují, že bazalka zvyšuje tok mléka, ovšem je třeba provést další výzkum.