Svíčková s brusinkami

Svickova s brusinkami

Svíčková s brusinkami je tradiční český pokrm, který spojuje výraznou chuť a sladkokyselou osvěžující příchuť brusinek s jemností a šťavnatostí svíčkového masa. Tato kombinace nabízí nejen gastronomický zážitek, ale také přináší harmonii chutí a vytváří skvělý kontrast mezi sladkostí a sytostí.

Svíčková s brusinkami je ikonickým pokrmem české kuchyně, který získal popularitu díky svému jedinečnému spojení chutí. Svíčková, jemné a šťavnaté telecí nebo vepřové maso, se dusí v aromatické omáčce, která je zvláštní kombinací sladkosti a kyselosti.

Tato omáčka, která se vyrábí z vývaru, smetany a dalších vybraných přísad, se pak zdobí osvěžujícími brusinkami, které dodávají pokrmu svěžest a výraznou chuť. Svíčková s brusinkami je jídlo, které oslovuje chuťové buňky a přináší nezapomenutelný zážitek. Ke svíčkové můžete podávat hrníčkové knedlíky.

Když se podává na talíři, svíčková s brusinkami okouzluje nejen svojí výraznou chutí, ale také estetickým dojmem. Měkké a šťavnaté kousky svíčkového masa se harmonicky snoubí s omáčkou, která je bohatá na chuťové kontrasty.

Sladkost vývaru a smetany je vyvážena kyselostí brusinek, což dodává pokrmu vyváženost a komplexnost. Přítomnost brusinek také přidává svěžest a oživení celému jídlu. Barevný kontrast mezi hnědou omáčkou a červenými brusinkami dává svíčkové s brusinkami neodolatelný vizuální apel.

Svíčková s brusinkami je nejen o chuti, ale také o příběhu. Tento pokrm má hluboké kořeny v české kuchyni a je spojen s tradicí a rodinnými oslavami. Je oblíbeným jídlem na svátečních tabulích, když se rodina a přátelé shromažďují k posezení a ochutnávají výjimečná jídla.

Svickova s brusinkami
Svíčková s brusinkami patří mezi oblíbené pokrmy nejen u nás.

Svíčková s brusinkami přináší do takových okamžiků pocit tepla, pohody a radosti. Je to jídlo, které spojuje lidi a vytváří vzpomínky na společné chvíle plné radosti a slavnostního ducha. Luxusní svíčková – recept:

Ingredience

 • 400 hovězí svíčkové
 • 40 g uzené slaniny
 • 40 g masti
 • 40 g cibule
 • 100 g míchané kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel, kedlubna)
 • 1 bobkový list
 • Sůl, pepř
 • 200 ml kyselé smetany
 • 20 g hladké mouky
 • 1 lžička hořčice
 • 100 ml brusinkového kompotu i se šťávou
 • Cukr
 • Ocet

Postup přípravy

 1. Hovězí svíčkovou umyjeme a našpikujeme uzenou slaninou. Na horké masti ji zprudka opečeme ze všech stran.
 2. Maso vyjmeme. Do výpeku přidáme nadrobno posekanou cibuli, očištěnou a nakrájenou kořenovou zeleninu, bobkový list, pepř a trochu opražíme.
 3. Přidáme maso, osolíme a podlijeme horkou vodou. Přikryté pomalu udusíme do měkka. Maso vyjmeme a pokrájíme na plátky.
 4. V kyselé smetaně rozmícháme mouku, nalijeme do šťávy, přidáme hořčici, necháme sevřít a prolisujeme.
 5. Do hotové omáčky přidáme brusinkový kompot i se šťávou, trochu cukru, octu, zamícháme a nalijeme na pokrájené maso.
 6. Podáváme s knedlíkem.

Svíčková s brusinkami není jen tradicí, ale také představuje skvělou kombinaci chutí. Svíčková, která je pečlivě dušená a dochucená aromatickými bylinkami, má jemnou a plnou chuť. Omáčka, která je výsledkem dlouhého dušení masa, je sytá, hluboká a vyvážená. Přítomnost brusinek pak dodává tomuto pokrmu svěžest, lehkost a příjemnou kyselou nuanci. Svíčková s brusinkami je tak symbolem skloubení tradice, chuti a vyváženosti.

Svíčková s brusinkami je pokrm, který nabízí harmonii chutí a osvěžující kontrast mezi sladkostí a kyselostí. Tento tradiční český jídlo je oblíbeným pokrmem na slavnostních příležitostech i každodenních večeřích. Svíčková s brusinkami nejenže potěší chuťové buňky, ale také přináší pocity pohody, radosti a spojení s rodinnými tradicemi. Je to jídlo, které si získává srdce lidí svou výraznou chutí a symbolikou.