Studium v zahraničí již není výjimkou, naopak se stává nutností

S množstvím vysokých škol v republice úměrně přibývá i absolventů marně hledajících volnou pracovní pozici na trhu. Čím se dá v řadě titulovaných odborníků odlišit a získat tak náskok před ostatními uchazeči?

Strávit semestr či dva v zahraničí dříve bývalo výsadou. V nynější době, díky stále se rozšiřující spolupráci vysokých škol s programy jako Erasmus a jiné, se podmínky pro zahraniční studium zjednodušily. Požadavky na studenty se samozřejmě liší na každé škole, přesto je ale tato možnost nabízena stále většímu počtu studentů.

Pobyt v zahraničí není jen zábava

Přizpůsobení se zahraniční kultuře, odloučení od rodiny, přizpůsobení se tempu a požadavkům partnerských škol je zcela určitě známkou kladných a zaměstnavateli oceňovaných schopností.

Pobyt v cizině není jen o zkušenostech a zábavě, jak se může zpočátku zdát, ale uchazeče o práci výrazně posouvá kupředu. V současné době navíc vybrané vysoké školy tuto možnost poskytují i studentům kombinovaného a dálkového studia.

Vysoké náklady, výhodné pojištění

Náklady na samotnou realizaci přitom nejsou zanedbatelné. Doprava na místo a ubytování jsou ve většině případů hrazeny školou. Musí se však počítat s nutností cestovního pojištění, které se po dobu několika měsíců může vyšplhat na poměrně vysokou cifru.

Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky studentům nabízí toto pojištění v rámci produktu E-trip zdarma, a to po dobu 180 dnů. Jedná se o jednorázové čerpání bonusu a lze jej využít jednou ročně. Nabídka se samozřejmě nevztahuje jen na pobyty kryté programem Erasmus, ale v potaz se bere i Socrates nebo stačí jen potvrzení vydané univerzitou.

Proč studovat v zahraničí?

Důvodů, proč této možnosti využít, je hned několik a ač se studium v zahraničí může zdát jako obtížná mise, studenti by na něj měli pohlížet jako na výzvu, kterou před nimi zvládly tisíce ostatních, a není jediný důvod, proč by to zrovna teď mělo být jinak.

Ovšem to, co si kdo z doby strávené v zahraničí odnese, je už na každém zvlášť. Čím dál tím více se například osvědčuje si ke škole hledat práci či stáž ve studovaném oboru. To totiž v budoucnu pomáhá uniknout ze začarovaného kolotoče, do kterého jsou absolventi automaticky zamotáni, když se bez praxe ucházejí o práci.

V reálu to sice není úplně nejsnazší, je však možné požádat ve škole o pomoc či radu, kde se poptat. Tak či onak, dotyčný jedinec jde s kůží na trh, a i to se počítá.