Studium v zahraničí již není výjimkou, naopak se stává nutností

S množstvím vysokých škol v republice úměrně přibývá i absolventů marně hledajících volnou pracovní pozici na trhu. Čím se dá v řadě titulovaných odborníků odlišit a získat tak náskok před ostatními uchazeči?

Strávit semestr či dva v zahraničí dříve bývalo výsadou. V nynější době, díky stále se rozšiřující spolupráci vysokých škol s programy jako Erasmus a jiné, se podmínky pro zahraniční studium zjednodušily. Požadavky na studenty se samozřejmě liší na každé škole, přesto je tato možnost nabízena stále většímu počtu studentů.

Studium v zahraničí dnes představuje vzrušující možnost pro studenty z celého světa. To, co bylo dříve považováno za luxus nebo výjimku, se stává stále běžnějším a pro mnoho studentů skutečnou nutností. Proč studium v zahraničí získává na důležitosti a jaké výhody to může přinést?

V dnešním globalizovaném světě patří schopnost rozumět a komunikovat s lidmi z různých kultur ke klíčovým dovednostem. Studium v zahraničí umožní člověku prohloubit své povědomí o různých kulturách, tradicích a způsobech myšlení. Tato zkušenost mu poskytne globální perspektivu, která může pomoci jak v osobním životě, tak i v profesní kariéře.

Mnoho univerzit a vysokých škol po celém světě patří mezi nejlepší na světě ve svých oborech. Studium na těchto institucích člověku poskytne přístup ke špičkovým učitelům, výzkumu a zdrojům. To může znamenat nejen výbornou akademickou výkonnost, nicméně také konkurenční výhodu na trhu práce.

Pobyt v zahraničí není jen zábava

Přizpůsobení se zahraniční kultuře, odloučení od rodiny, přizpůsobení se tempu a požadavkům partnerských škol je zcela určitě známkou kladných a zaměstnavateli oceňovaných schopností.

Pobyt v cizině není jen o zkušenostech a zábavě, jak se může zpočátku zdát, nicméně také uchazeče o práci výrazně posouvá kupředu. V současné době navíc vybrané vysoké školy tuto možnost poskytují i studentům kombinovaného a dálkového studia.

Studium v zahraničí je skvělou příležitostí k získání jazykových dovedností. Žít a studovat v zemi, kde se mluví cizím jazykem, je nejlepší cesta k ovládnutí tohoto jazyka. Být vícejazyčným jedincem je dnes velkou výhodou a může otevřít mnoho kariérních dveří.

Studium v zahraničí vyžaduje od studentů samostatnost a schopnost řešit problémy. Musí se starat o svůj vlastní život a řešit různé situace bez pomoci rodiny a přátel. Tato zkušenost jim pomůže zvýšit sebevědomí a schopnost adaptace na nové prostředí.

Během studia v zahraničí mají studenti příležitost setkat se s lidmi z celého světa. Tato mezinárodní síť kontaktů může být velmi cenná pro budoucí kariéru. Mohou navázat přátelství a profesionální kontakty, které jim mohou pomoci při hledání práce nebo při rozvíjení vlastního podnikání.

Studium v zahraničí je také skvělou příležitostí k prozkoumání nových míst, kultury a dobrodružství. Student může objevovat historická místa, ochutnávat místní kuchyni a zažívat nové zážitky. Tato zkušenost mu otevře oči a obohatí jeho život.

Vysoké náklady, výhodné pojištění

Náklady na samotnou realizaci přitom nejsou zanedbatelné. Doprava na místo a ubytování jsou ve většině případů hrazeny školou. Musí se však počítat s nutností cestovního pojištění, které se po dobu několika měsíců může vyšplhat na poměrně vysokou cifru.

Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky studentům nabízí toto pojištění v rámci produktu E-trip zdarma, a to po dobu 180 dnů. Jedná se o jednorázové čerpání bonusu a lze jej využít jednou ročně. Nabídka se samozřejmě nevztahuje jen na pobyty kryté programem Erasmus, avšak v potaz se bere i Socrates nebo stačí jen potvrzení vydané univerzitou.

Proč studovat v zahraničí?

Důvodů, proč této možnosti využít, je hned několik a ač se studium v zahraničí může zdát jako obtížná mise, studenti by na něj měli pohlížet jako na výzvu, kterou před nimi zvládly tisíce ostatních, a není jediný důvod, proč by to zrovna teď mělo být jinak.

Ovšem to, co si kdo z doby strávené v zahraničí odnese, je už na každém zvlášť. Čím dál tím více se například osvědčuje si ke škole hledat práci či stáž ve studovaném oboru. To totiž v budoucnu pomáhá uniknout ze začarovaného kolotoče, do kterého jsou absolventi automaticky zamotáni, když se bez praxe ucházejí o práci.

V reálu to sice není úplně nejsnazší, je však možné požádat ve škole o pomoc či radu, kde se poptat. Tak či onak, dotyčný jedinec jde s kůží na trh, a i to se počítá.

V dnešním globalizovaném a konkurenčním světě je studium v zahraničí čím dál tím důležitější. Poskytuje studentům nejen akademický růst, nicméně také osobní rozvoj a mezinárodní perspektivu. Pokud má člověk příležitost studovat v zahraničí, určitě by ji měl zvážit. Studium v cizí zemi může být jednou z nejvýznamnějších zkušeností jeho života.