Pracovní kout – pro malé i velké studenty

Nové trendy v bydlení pro děti přinášejí neotřelé barevné kombinace a především chytré a pohodlné místo pro malé i velké školáky v podobě pracovních koutů. Nejlépe se v nich uplatní variabilní pracovní stoly s prostornou deskou, které se dají do pokoje zasadit přesně na míru.

Pro studium i pořádek jsou nutné i dobře vyřešené úložné prostory, pomůže i sladění všech doplňků do jednotného designu.

Důležitý je vždy stůl a výškově nastavitelná židle, avšak také osvětlení a dostatek místa na všechny školní potřeby, a to i na minimálním prostoru. „Vždycky se najde pár tipů, jak dětem jejich pracovní místo vylepšit, i když je pokojíček malý, a musí se o něj třeba dělit sourozenci,“ říká odbornice ze studia, které se na navrhování a zařizování dětských pokojů specializuje už více než deset let.

Cílem je vždy zkombinovat kvalitní, nadčasový design s praktickou stránkou, umožnit dětem, aby se v pokoji cítili dobře, a přitom splnit všechny zdravotní požadavky.

Nejlepší investicí je nábytek, který funguje jako stavebnice a lze k němu snadno dodávat další prvky, takže může růst spolu s dětmi. Základem pracovního koutu je pak vždy stůl s dostatečně velkou, rovnou deskou, z kvalitního materiálu a jednoduše nastavitelnou­ židlí.

Podlahy jsou také důležitou součástí každé místnosti, proto neváhejte a podívejte se na laminátové podlahy nebo podložku pod židli, která ochrání podlahu před opotřebením. Pokud byste potřebovali místnost rozdělit a vytvořit tak pracovní koutek, pořiďte si dělící stěny.

Studium, které roste spolu s dětmi

„Zejména u prvňáčka a menších školních dětí se vyplatí uvážit, jestli se ke stolu vejde i židle pro mámu nebo tátu. Jinak se při psaní úkolů zbytečně zápasí za vysokým kuchyňským stolem,“ říká specialistka, která si oblíbila španělský nábytek značky Asoral.

Asoral vyrábí nábytek z dřevěného masivu, takže vydrží pěkný mnoho let, s možností postupného dokupování dalších prvků tak, jak děti rostou. Nabízí se ve škále čtyřiadvaceti pastelových barev, ze kterých lze vytvářet krásně sladěné kombinace.

Zatímco malí školáci rodičovskou pomoc potřebují a často i sami vyžadují, u větších ratolestí je situace jiná. Větší děti se už neučí jen u stolu, takže velmi ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, hře nebo relaxaci. Radost větším dětem obvykle udělají v pokoji i tlumenější a méně „dětské“ barvy.

Naprostým hitem bývá vysoká postel, která jim navíc v pokojíku ušetří mnoho vzácného místa: při šikovném řešení lze ostatně pracovní kout umístit právě pod ní. Děti tráví stále více času online a méně myslí na sporty. I na to je třeba při zařizování pracovního koutu pamatovat.

V pokojíčku sourozenců či dvojčat se pak vždy vyplatí pracovní zóny alespoň opticky či barevně rozdělit, aby se zabránilo zbytečným strkanicím.

Chytrá úložiště

Zásadní pro zdárné studium je dostatek úložných prostor na učebnice a školní potřeby. Trendy jsou oblíbené jezdící kontejnery, ale uplatní se třeba i skryté šuplíky ve schodech k vysoké posteli. Výborně slouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti či hračky.

Vhodné pracovní kouty pro mladé lze zakoupit i v IKEA výprodeji, kde si vybere opravdu každý. Nebo se podívejte na inspiraci na Aldo eshopu.

Skvělým doplňkem je také magnetická tabule, která dětem poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, oblíbené fotografie a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku.

Tabule v podobě kytičky, obdélníku s oblými rohy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní. Mnoho doplňků lze zakoupit také na Bonami. Není třeba se ničeho bát, pokud nebude zboží dle představ, lze uskutečnit jednoduché vrácení zboží Bonami a popřípadě zakoupit jiné.

Barvy, které pomáhají

Svou roli hrají i zvolené barvy. Studiu prý svědčí žlutá, modrá nebo zelená. Zatímco první jasná barva aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, druhé dvě napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace.

V holčičím pokojíku se uplatní i všechny odstíny růžové, od cukrátkové, přes pudrovou až po svítivě lízátkovou. Uvedené odstíny jsou teď nejen módní, mají v pokojíčku i harmonizační a uklidňující efekt.

A vyhýbat se rodiče nemusí ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo barvě tyrkysové: právě ta prý podporuje spontaneitu a lze jí tak rozveselit pokojíček méně smělých dětí.

Jak motivovat děti ke studiu

Zde je několik strategií, které mohou pomoci motivovat děti ke studiu:

  • Vzbudit zájem – Udělat studium zábavným a poutavým pomocí interaktivních výukových metod, jako jsou vzdělávací hry, videa a další multimediální zdroje. Díky tomu může být učení pro děti zajímavější a udržet jejich zájem o probíranou látku.
  • Stanovit cíle – Pomoct dětem stanovit si cíle a pozitivně je motivovat a ocenit, když jich dosáhnou. To jim pomůže posílit sebedůvěru a povzbudí je, aby se i nadále snažily. Každý by si měl vyhradit chvíli samoty, kdy se může v klidu posadit a nastínit své úvahy o tom, čeho chce dosáhnout.
  • Odměňovat – Nabídnot odměnu za usilovnou práci a dobré známky, například oblíbenou činnost, speciální pochoutku nebo malý dárek. To může děti motivovat k usilovné práci a snaze o úspěch.
  • Vytvořit studijní režim: Vytvořit důsledný studijní režim a dodržovat ho. To může dětem pomoci vytvořit si dobré studijní návyky a smysl pro disciplínu a odpovědnost.
  • Poskytnout podporu: Nabídnout vedení a podporu v průběhu celého procesu učení. Být k dispozici pro zodpovězení otázek a poskytnutí povzbuzení. To dětem pomůže cítit se jistěji ve svých schopnostech a povzbudí je k dalšímu učení.

Každé dítě je jiné a to, co motivuje jedno dítě, nemusí fungovat u jiného. Je třeba trpělivost, vytrvalost a pozitivní přístup. Zásadní je zkoušet různé strategie, dokud rodič nenajdete to, co dítěti nejlépe vyhovuje.

TIP: Jak vybrat nejlepší dětský tábor?