Nějvětší chyby studentů při nakládání s penězi

Vysoká škola, přednášky, život na koleji a večírky – pět let studentského života bývá vnímáno jako bezstarostné a svobodné období. Zároveň je to ale pro mnohé mladé lidi také čas, kdy se poprvé starají sami o své finance a učí se s nimi hospodařit. S novým semestrem se do přednáškových hal dostane další generace studentů a bude znovu hledat cestu, jak vyvážit své příjmy a výdaje. V čem dělají nejčastěji chyby?

Tou nejčastější a nejrozšířenější chybou, které se dopouští drtivá většina českých studentů je, že si neplánují svůj rozpočet. Vyjít s příjmem, který je obvykle relativně nízký, je tak pro mnoho z nich poměrně obtížné.

V nejčastějším scénáři nastává na začátku měsíce, po příchodu výplaty či příspěvku od rodičů, období hojnosti, při kterém se student neomezuje a rychle vyplýtvá většinu svých prostředků. Zbytek měsíce pak zběsile šetří a drží své výdaje na naprostém minimu, aby se pak celá situace následující měsíc opakovala znovu.

Nemají přehled o výdajích

Na absenci plánování logicky navazují také další nedostatky ve zdravých návycích týkajících se finanční odpovědnosti. Jedním z nich je bezpochyby udržování přehledu o měsíčních výdajích, což většina studentů zcela opomíjí. Pouze malá část dnešního studentstva si zapisuje, kdy a za co utratila podstatnou část svých skromných příjmů. Přitom právě přehled o tom, na co a v jaké výši jdou vaše peníze, vám může zásadně pomoci s lepším a zdravějším plánováním.

„Přehledné zápisky vašich výdajů také často člověku pomohou uvědomit si, že za určité věci utrácí příliš velkou část svého příjmu. To se stejně tak týká i studentů, teprve při zapisování výdajů si například často uvědomí, jak velkou část svého příjmu utrácí za zábavu,“ říká Hana Drápalová ze společnosti Sberbank.

Hospodaří bez rezervy

Jednou z věcí, která ve studentských rozpočtech naopak často zcela chybí, je tvorba určité finanční rezervy, na kterou by si pravidelně odkládali určitou část svého příjmu. Ačkoli to může v tomto věku někomu připadat zbytečné, mít finanční rezervu v dostatečné výši je stejně důležité v pětadvaceti jako po třicítce. Mnozí studenti si pod představou odkládání určité výše svých příjmů stranou představují například pouze spoření na důchod, což jim připadá zbytečné.

„Finanční rezerva je ovšem nutná například pro případ náhlé finanční nouze – nečekané výdaje či přerušení brigády je pak může dostat to nepříjemné a tísnivé situace. Jednoduchou formou rezervy může být například kontokorent, který se dá použít pro takovéto nenadálé situace,“ říká Hana Drápalová.

Berou si nevýhodné a nevhodné půjčky

Finanční těžkosti se studenti mohou rozhodnout řešit různými způsoby, nejdůležitější je zvolit ten nejvhodnější způsob zadlužení, který přesně odpovídá studentským potřebám. „Obecně platí, že před tím, než se kdokoli rozhodne vzít si půjčku, měl by své rozhodnutí důkladně zvážit, zjistit si podmínky a srovnat jednotlivé nabídky na trhu.,“ upozorňuje Hana Drápalová.