Koriandrová silice – koriandr setý (Coriandrum sativum)

Koriandr je jemná, sladce vonící bylina, která se používá v mnoha pokrmech po celém světě. Vyrábí se z něj také koriandrová silice? Co to je a k čemu se používá?

Koriandr patří do čeledi petrželovitých a pochází ze středomořských oblastí Evropy a Asie. Má jedinečnou chuť, která je výrazná a aromatická zároveň.

Běžně se používá jako koření do pokrmů, jako jsou kari, polévky, dušená jídla a saláty. Používá se také jako ozdoba jídel. Kromě kuchyně má koriandr velké využití také v medicíně.

Koriandr setý (Coriandrum sativum)

Listy koriandru jsou bohaté na esenciální oleje, vitaminy a minerální látky. Obsahuje vitaminy A, B, C a K, dále vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík a zinek.

Koriandr obsahuje také éterické oleje, včetně linaloolu, geraniolu a limonenu, které jsou známé svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky.

Koriandr je všestranná bylina, kterou lze využít mnoha způsoby. Listy lze použít čerstvé do salátů a sendvičů nebo je lze usušit a rozemlít na prášek. Semena lze použít do čajů, kari a dalších pokrmů. Koriandr je také oblíbenou přísadou mnoha omáček, marinád a kořenících směsí.

Koriandr je skvělým doplňkem každé kuchyně. Je nenáročný na pěstování a lze jej sklízet od začátku léta do pozdního podzimu. Kdo chce z koriandru vytěžit co nejvíce, je nejlepší sklízet listy, když jsou ještě mladé a křehké.

Co jsou silice?

Silice jsou éterické neboli esenciální oleje (olea aetherea). Jsou to koncentrované přírodní oleje, které se obvykle získávají z rostlin, plodů a květů. Mají širokou škálu terapeutických vlastností, které jsou prospěšné pro zdraví a krásu.

Esenciální oleje se v různých kulturách používají již po staletí k léčebným a duchovním účelům a jejich obliba v současnosti stále roste.

Silice se skládají z drobných molekul, které se snadno vstřebávají do kůže a krevního oběhu. Mají řadu terapeutických účinků, včetně zlepšení nálady, zmírnění stresu, relaxace a úlevy od bolesti.

Lze je také použít ke zlepšení zdraví pokožky, zmírnění zánětů a podpoře zdravého trávení.

Esenciální oleje se často používají v aromaterapii. To je léčebná metoda, která využívá vůně k podpoře relaxace, snížení stresu a zlepšení celkového zdravotního stavu.

Rozptylování éterických olejů do vzduchu vytvoří uklidňující prostředí. Kromě toho je lze smíchat s dalšími oleji a lokálně aplikovat na pokožku, aby ji vyživovaly a chránily.

Koriandrová silice

Koriandrová silice neboli éterický olej z koriandru je velmi prospěšný olej získávaný ze semen rostliny koriandru, která pochází ze Středomoří. Má jedinečnou, sladce kořeněnou vůni, která se používá k mnoha různým účelům.

Koriandrový olej se již po staletí používá jako bylinný lék na různé neduhy a je také oblíbenou složkou mýdel, parfémů a dalších kosmetických přípravků.

Koriandrový esenciální olej je známý pro své četné léčebné účinky. Při používání koriandrového esenciálního oleje je důležité jej před aplikací na pokožku zředit. Je totiž vysoce koncentrovaný a při přímé aplikaci na pokožku může působit dráždivě.

Lze jej přidat do masážního oleje nebo pleťové vody a používat lokálně, nebo jej lze použít v difuzéru či odpařovači a inhalovat.

Celkově je koriandrový éterický olej silný a blahodárný olej, který se po staletí používá jako bylinný lék na mnoho různých onemocnění.

Koriandrová silice – využití

Říká se, že koriandrová silice je účinným protizánětlivým, protikřečovým a analgetickým prostředkem, díky čemuž skvěle ulevuje od bolesti a zánětů.

Je také známo, že pomáhá při trávení a může se používat při nevolnosti, zvracení a zažívacích potížích. Éterický olej z koriandru lze použít také k léčbě dýchacích potíží, jako je bronchitida a astma, protože má zklidňující účinek na dýchací systém.

Koriandrový éterický olej má také uklidňující účinek na mysl a tělo, pomáhá snižovat stres, úzkost a deprese. Říká se, že má povznášející účinek na ducha. Kromě toho tento olej pomáhá zvyšovat libido, zlepšovat krevní oběh a stimulovat imunitní systém.