Koriandr setý – Coriandrum sativum

Koriandr je jednoletá bylinka z čeledi okoličnatých, kterou lze velice snadno pěstovat. Vzrůstem připomíná kopr nebo anýz. Za normálních okolností dorůstá výše 40 cm, v příznivých podmínkách může být i podstatně vyšší.

Pokud je bylinka šťavnatá a má zelené listy, má neobyčejně intenzivní chuť i vůni. Především vůni však každý vnímá jinak. Mnohé odpuzuje, jiní ji naopak vysoce hodnotí.

Dříve platilo, že stejné léčí stejné a že se stejné dá stejným potírat. Pro svou charakteristickou vůni byl koriandr dlouho považován za prostředek proti škůdcům. Není to pravda, protože například mšice se do něj pustí s velkou chutí.

Když bílé okvětní lístky koriandru uvadají, vyvíjejí se semena. Jsou, v protikladu k semenům jiných okoličnatých bylinek, kulatá, skoro jako zrnko pepře. Když semena dozrávají a dostávají zlatohnědou barvu, dochází k podivuhodné proměně.

Semena jsou plná báječné vůně po švestkách a pomerančích. V tomto stavu je koriandr oblíbeným kořením a nepostradatelnou součástí všech kořenících směsí.

Lehce rozemletými semeny se koření pečivo a sladkosti. Používá se také při přípravě ryb a zvěřiny, telecího masa a drůbeže. Vůně je tak zvláštní, že se koriandr používá také při výrobě parfémů.

V našich krajích se čerstvá bylinka téměř nepoužívá a tak nám uniká zcela zvláštní chuťový zážitek. Zkuste čerstvý koriandr. Dost možná si na něj budete chvíli zvykat, asi jako na cibuli. Zelené koriandrové listy jsou bohatě na vitamin A, B1, B2, C a železo. Jejich pravidelnou kontumací předejdete nemocem, způsobeným jejich nedostatkem.

Semena vysévejte v několika po sobě jdoucích termínech a listy uřízněte ještě dříve, než se vytvoří květy. Můžete je vyset hustě do většího květináče a listy používat jakmile jsou dobře vyvinuté. Chcete-li sklízet semena, musíte koriandr zasít na záhon, potřebuje hlubší vrstvu zeminy.

Velikost a vzrůst

Koriandr dorůstá do výšky 40 cm. Listy jsou lehce vroubkované, široké spodní listy připomínají příbuznou listovou petržel. Horní úzké listy se podobají kopru. Spodní se používají jako koření.

Květ a vůně

Koriandr vydává velice intenzivní vůni, jakmile se jí dotknete. Květy nevoní. Zralá a suchá semena jsou po rozemletí nebo roztlučení v hmoždíři velmi aromatická.

Světlo a teplo

Koriandr potřebuje světlé a slunné stanoviště. Nejlépe se mu daří pod širým nebem mezi jinými bylinami a přímo tam se také vysévá. Kde je obzvláště velká zima, musí se předpěstovat.

Zalévání a hnojení

Nechte zeminu mezi dvěma zálivkami vždy trochu vyschnout. Venku nepotřebuje hnojit, v květináči vyžaduje jednou týdně slabé přihnojení tekutým hnojivem.

Zemina a přesazování

Zcela postačí normální zahradní zemina, případně zemina pro květiny. Vzešlé bylinky nemusíte přesazovat.

Prořezávání

Není zapotřebí. Listy odřezávejte ke spotřebě.

Množení

Semena koriandru mají obvykle dobrou klíčivost. Chcete-li používat listy, můžete je vysévat hustě. Pokud chcete bylinku pěstovat hlavně na semeno, vysévejte semena na záhonech do řádků a později mladé bylinky vyjednoťte.

Prostředí

Koriandr dobře roste mezi zeleninou nebo společně s jinými bylinkami. Prospívá v truhlíku, ale neroste tak bujně.

Historie

Koriandr je prastará kulturní rostlina. Byl nalezen už v egyptských hrobech faraonů z doby kolem r. 1 000 př.n.l. jako obětní rostlina. Zmiňuje se o něm i Starý zákon.

Používané části rostliny

používanou částí bylinky jsou plody a listy.

Vlastnosti

Obsahuje silice, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumaríny (nesmí ho užívat proto lidé s poruchami srážlivosti krve), vitamín A, B1, B2, C, geraniol, geranylacetát, gamma-terpinen.

Použití

Koriandr zvyšuje chuť k jídlu – podporuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž podporuje trávení, mírní křeče a zastavuje větry. Koriandr v lidovém léčitelství našel koriandr uplatnění proti červům a jako součást mazání proti revma a bolestem kloubů.

Pěstování Koriandru setého

Jednoletá bylinka během svého krátkého života nemá mnoho nepřátel. Jen zřídkakdy jsou při pěstování nějaké potíže.

Mšice:

Mšice napadají bylinku pěstovanou na záhonu jen když je pro ně vysloveně příznivý rok. Pokuste se je spláchnout vodou. Na bylinky se chemické látky nepoužívají.

Svilušky:

Pěstujete-li koriandr doma, napadají bylinku tu a tam svilušky. Také zde pomáhá občasné osprchování. Postavte bylinku po určitou dobu na čerstvý vzduch – tam je sviluškám většinou moc zima a moc mokro. Opustí ji dobrovolně, pokud se tak nestane, bylinku zlikvidujte.

Tipy pro nákup

Sazenice koriandru se obvykle neprodávají. Je ale jednoduché vypěstovat si je ze semen. Kdybyste nedostali semena ve specializovaném obchodě, zkuste získat několik semínek od zahradníka.

Délka života:

Je to jednoletá bylinka.

Sezona:

Sází se od jara do podzimu.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Bylinka se pěstuje snadno, nesnáší však mráz.