Proč pít černý čaj

Když lidé západní kultury mluví o čajích, často mluví hlavně o černém čaji. Ledový čaj, odpolední čaj, sladký čaj – všechny tyto druhy čaje jsou většinou vyrobeny z černého čaje. Dokonce i oblíbené ranní čaje Earl Grey jsou vyrobeny z čajových lístků černého čaje.

Naproti tomu ve východní kultuře kam patří např. Čína a Japonsko je podstatně oblíbenější zelený čaj. Takže jaký je rozdíl mezi černým a zeleným čajem? A jak se stal černý čaj v západní kultuře tak populární?

Odkud pochází černý čaj

Čaj podle všeho pochází z Číny. Ve východní kultuře je oblíbený zejména jemný čerstvý zelený čaj, který svou roli hraje i ve známém čajovém rituálu. Obliba čaje brzo přerostla hranice Číny a po zpracování se začal vyvážet do sousedních zemí, a nakonec i přes oceán.

Zároveň se zjistilo, že černý čaj, který prochází procesem fermentace – oxidace si zachovává svou svěžest a chuť mnohem déle než zelený čaj. Právě díky dlouhým cestám hrála tato vlastnost rozhodující roli u vývozu černého čaje.

V nejranějších dobách hraničního obchodu mezi Čínou, Tibetem a jinými sousedními zeměmi se fermentovaný, sušený a lisovaný čaj ve tvaru cihel používal dokonce jako měna. V dnešní době je většina černých čajů dovážena právě z Číny.

Do Evropy se čaj dostal nejdříve do Holandska v roce 1610. Poté se objevil v roce 1658 v Anglii a z ní se dostal do amerických kolonií. Poptávka po čaji zaznamenala obrovský skok v roce 1700, kdy Anglie rozšířila dovoz cukru z karibských kolonií.

Do roku 1800 Angličané každoročně spotřebovali 2,5 libry čaje a 17 kg cukru na jednoho obyvatele. Dle některých názorů za to mohl narůstající trend přidávání cukru do čaje, což vyvolalo poptávku po dovozu silnějšího černého čaje na úrok jemnějšího zeleného.

Další výrazný skok v produkci černého čaje přišel v roce 1800, kdy byla objevena nová odrůda čajovníku v oblasti Assam v Indii. Nedlouho poté, v roce 1835, začala anglická výsadba čajových zahrad v indickém regionu Darjeeling nedaleko Nepálu. Díky tomu, že Indie byla v té době britskou kolonií, staly se různé druhy černých čajů oblíbeným vývozním artiklem směřujícím do Anglie.

Typy černých čajů

Černý čaj se pěstuje a zpracovává po celém světě v různých geografických a klimatických podmínkách. Mezi tři největší výrobce dnes patří Indie, Srí Lanka a Afrika. Ve skutečnosti asi polovina světové produkce čaje pochází z Indie.

Některé z nejpopulárnějších typů černých čajů pochází z následujících lokalit:

Assam

Indický region Assam je největším regionem na světě, kde se vyrábí čaj. Deštivé tropické podnebí produkuje čaj známý svou silnou a sladkou chutí, která je ideální k mléku a cukru.

Darjeeling

Jemnější, čedičově černý čaj Darjeeling se pěstuje v menším hornatém regionu v Indii, kde se průběhu sezóny může měnit klima. Darjeeling je často používán jako základ pro populární indický kořeněný nápoj Chai.

Cejlon

Většina ekonomiky Srí Lanky závisí na více než půl milionu akrů čajových zahrad, které se nachází v různých klimatických pásmech. Od chladných hornatých oblastí po vlhké a tropické. Většinu vývozu ze Srí Lanky tvoří černý čaj známý jako Ceylon.

Chuť tohoto čaje se může lišit v závislosti na tom, kde lístky vyrostly. Obecně je známý silnou a ostrou chutí s nádechem koření. Však se na Srí Lance pěstuje také skořice.

Keňský

I když Keňa se k pěstování čaje dostala až počátkem roku 1900, velmi rychle se učila a nyní vede tento typ průmyslu v Africe. Vyrábí a vyváží se převážně černý čaj. Keňský čaj je známý svou plnou a příjemnou chutí.

Výhody pití černého čaje

Výhody spojené s většinou čajů pocházejí z polyfenolů – antioxidantů, které poskytují ochranu před několika chronickými onemocněními. Černý čaj však obsahuje jednu skupinu polyfenolů, tzv. teaflaviny, kterou nemá žádný jiný druh čaje.

Theaflaviny vznikají během oxidace a tvoří 3 až 6 % polyfenolů v černém čaji. Proto černý čaj nabízí některé stejné výhody jako jiné druhy čaje, ale zároveň poskytuje jedinečné přednosti.

Ochucený černý čaj má stále své výhody a může být zdravější než pití čaje slazeného mlékem a cukrem. Chcete-li získat všechny výhody, používejte sypané čajové lístky (ne čajový sáček).

Může podpořit zdraví srdce

Černý čaj obsahuje další skupinu antioxidantů zvaných flavonoidy, které prospívají zdraví srdce. Kromě čaje se flavonoidy nacházejí v zelenině, ovoci, červeném víně a hořké čokoládě.

Jejich pravidelná konzumace může pomoci snížit řadu rizikových faktorů srdečních onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu, zvýšené hladiny triglyceridů a obezity.

Jeden rozsáhlý přehled studií zjistil, že na každý denně vypitý šálek čaje připadá o 4 % nižší riziko úmrtí na srdeční onemocnění, o 2 % nižší riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních příhod, o 4 % nižší riziko mrtvice a o 1,5 % nižší riziko úmrtí ze všech příčin.

Jiná rozsáhlá prospektivní studie zjistila, že lidé, kteří denně pili čaj, měli o 8 % nižší riziko srdečních onemocnění a o 10 % nižší riziko závažných srdečních příhod, jako je infarkt, ve srovnání s těmi, kteří v předchozích 12 měsících čaj nepili.

Zařazení černého čaje do každodenní stravy představuje snadný způsob, jak do svého jídelníčku zařadit antioxidanty a potenciálně snížit riziko budoucích zdravotních komplikací.

Může zlepšit zdraví střev

Studie zjistily, že typ bakterií ve střevech může hrát významnou roli pro vaše zdraví. Zatímco některé bakterie ve střevech jsou pro vaše zdraví prospěšné, některé nikoli.

Některé studie totiž naznačují, že typ bakterií ve střevech může hrát důležitou roli při snižování rizika některých zdravotních potíží, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění, cukrovka 2. typu, kardiovaskulární onemocnění, obezita a dokonce i rakovina.

Polyfenoly obsažené v černém čaji mohou přispívat k udržení zdravých střev tím, že podporují růst dobrých bakterií a potlačují růst bakterií špatných. Kromě toho může černý čaj obsahovat antimikrobiální vlastnosti, které ničí škodlivé látky a zlepšují střevní bakterie a imunitu tím, že pomáhají obnovovat sliznici trávicího traktu.

Než však bude možné učinit jednoznačný závěr ohledně role černého čaje a funkce imunitního systému, je třeba provést další výzkum.

Může pomoci snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak může zvýšit riziko selhání srdce a ledvin, mrtvice, ztráty zraku a infarktu. Změny ve stravě a životním stylu mohou naštěstí krevní tlak snížit. Jeden přehled dobře navržených studií se zabýval účinky pití čaje na krevní tlak u lidí s hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem.

Z přehledu vyplynulo, že pravidelné pití čaje pomohlo snížit systolický krevní tlak o 4,81 mm Hg a diastolický krevní tlak o 1,98 mm Hg u lidí s hypertenzí. Dále u těch, kteří pili čaj pravidelně déle než tři měsíce, došlo k ještě většímu poklesu systolického i diastolického krevního tlaku.

Další přehled studií zabývajících se účinky černého čaje na krevní tlak zjistil, že pití černého čaje významně snižuje systolický i diastolický krevní tlak ve srovnání s kontrolou. Účinky byly výraznější u mužů a u osob, které pily černý čaj déle než sedm dní.

Každodenní pití černého čaje, stejně jako zařazení dalších úprav životního stylu, jako jsou strategie zvládání stresu, může být prospěšné pro osoby s vysokým krevním tlakem.

Jaký je obsah kofeinu v černém čaji?

Při porovnání kávy a čajů, zejména černého čaje a zeleného čaje má káva obvykle nejvyšší obsah kofeinu na šálek. Pak následuje černý čaj a nakonec zelený. Ovšem jako každý nápoj vyráběný z rostliny s obsahem kofeinu, existuje spousta faktorů, které mají vliv na množství kofeinu v šálku černého čaje.

Obecně je obsah kofeinu na šálek nápoje udáván takto:

Průměrný obsah kofeinu

  • Zelený čaj 24 až 40 mg
  • Černý čaj 14 až 61 mg
  • Vařená káva 95 až 200 mg

Do hry vstupuje místo, kde byl čaj vypěstován, i způsob zpracování.

Příprava lahodného černého čaje

Pokud si chcete připravit opravdu perfektní šálek černého čaje v ideálním případě by vám měl prodejce čajů dát konkrétní pokyny specifické pro přípravu čaje, který jste zakoupili.

Níže je však několik obecných tipů pro přípravu:

  • Používejte čerstvou, čistou, filtrovanou studenou vodu. Nejlepší je pramenitá voda.
  • Černé čaje se obvykle zalévají vodou o vyšší teplotě a louhují se déle, než je tomu u zelených čajů. Obecně platí, že voda na černý čaj by měla být horká mezi 93–100 stupni Celsia a ideální doba louhování je cca 3 až 5 minut.
  • Pokud nemáte varnou konvici s regulátorem teploty, nezapomeňte, že teplota varu je závislá také na nadmořské výšce, kde čaj připravujeme.
  • Pokud máte k černému čaji konkrétní pokyny pro přípravu použijte je. Ovšem u sypaného černého čaje můžete vycházet z toho, že na šálek čaje se dávají cca 2 gramy čaje.
  • Nepřehánějte to s louhováním. Čím déle se čaj louhuje, tím bude víc hořký.
  • Většina kvalitních černých čajů se dá použít i pro několik příprav.

Existuje mnoho typů černých čajů a k nim různé ideální teploty varu.