Živá strava

Relativně nový a přeci ten nejstarší způsob stravování. Živá strava je prapůvodní strava všech tvorů na Zemi. Vždyť kdo jiný kromě člověka ještě vaří? A jak dlouho vlastně vaří člověk? Nejčastěji se hovoří o zhruba 10 tis. letech.

Ale i kdyby to bylo ještě mnohem déle (od archeologů mám potvrzeno, že nalezené „varné jamky“ v zemi jsou i staršího data), stále je to jen nepatrná část z asi 3 mil. let, co je člověk na Zemi. A naše těla jsou neklamnými důkazy toho, že na vařenou stravu stále adaptováni nejsme. Vždyť jak by jinak mohl nastat jev zvaný „trávicí leukocytóza“?

Trávicí leukocytózou rozumíme stav, kdy se po požití určitého jídla naženou do trávicího traktu bílé krvinky a začnou s potravou bojovat jako s patogenem. Dlouho se mělo za to, že tento jev nastává po každém jídle. Až do té doby, kdy vědci zjistili, že se po jídle syrovém nic takového neděje. A dokonce, ani když syrovou potravinou jídlo pouze začneme.

Zkrátka, co uvařené není, to naše tělo přijímá jako zcela přirozené a bez boje. O jídle vařeném se však bohužel totéž říci nedá. Důkazů je mnohem víc. Podívejme se např. na nepřeberné množství chorob, kterými je lidstvo sužováno. A jídlo by přeci už podle Hippokrata mělo být naším lékem!

I přes zkušenosti dnešního průměrného Čecha či Američana jídlo lékem opravdu být může. Stačí málo – přestat vařit. A nelekejme se. I jídlo, které nepobylo na sporáku nebo v troubě ani chviličku, může být výtečné. A také pestré, syté, voňavé a krásné na pohled. Chce to jen chviličku, abychom zjistili, jak na to. A po pár dnech či týdnech můžeme zjistit, že nám ta změna vlastně vyhovuje. Že je nám lépe, cítíme se lehčí, odpočatější, máme více energie a chuti do života.

Tak jako mnozí, kteří to už vyzkoušeli. Vždyť každá buňka našeho těla je tvořena a obnovována z toho, co sníme. A je veliký rozdíl mezi šťavnatou a barevnou stravou plnou vitamínů, organicky vázaných minerálů, enzymů, která navíc obsahuje i dostatek bílkovin a všeho, co naše tělo potřebuje a prázdnou energií v třeba podobě rohlíku.

Chcete ochutnat? Vyzkoušet, zažít? Poznat na vlastním těle, jak to funguje? Je to zázrak, který máme na dosah ruky. Živá strava léčí snad vše, na co si vzpomeneme (samozřejmě společně se zdravým pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu, zdravým myšlením a přístupem k životu).

Léčí nemoci akutní i chronické, infekční i civilizační, deprese stejně jako cukrovku nebo rakovinu, nemoci dětské i choroby stáří, alergie, astma, ekzémy… Výživa má obrovský vliv na celkovou kvalitu našeho života.