Zelené potraviny – účinná očista organismu

Také máte po zimě pocit, že jste nějací těžcí, nemotorní, zadýchaní a nespravila to ani výměna zimního kabátu za lehčí jarní šatník? Na jaře je totiž dobré odlehčit nejen naši garderobu, ale také stravu, abychom se zase dostali do správné kondice a měli potřebnou energii.

Ještě než se vrhnete na nějakou drastickou očistu a rozhodnete se změnit kurz svého stravování o 360°, zastavte se a promyslete si, jak bude změna jídelníčku vypadat. Můžete také načerpat inspiraci v některé knize o detoxikaci. Ačkoli zejména na jaře se všechny časopisy i internetové články o zdravém životním stylu předhánějí v radách a tipech pro nejlepší očistu a přesvědčují nás o nutnosti důkladného jarního detoxu, nic se nemá přehánět.

Není nutné být na své tělo krutopřísný a přivodit mu okamžitý šok nasazením několikadenního půstu o vodě či držením extrémní očistné kúry. Navíc ani odborníci a výživoví poradci se mezi sebou neshodnou, zda je pro nás jarní detoxikační kúra opravdu tak nezbytná, jak se občas prosazuje, a jestli si přísnou změnou životosprávy nemůžeme spíše ublížit než pomoci.

My se přikláníme na stranu zdravého selského rozumu. Naše tělo je chytré, a pokud správně funguje metabolismus, potní žlázy, játra i ledviny, dokáže se s většinou věcí vypořádat samo a škodliviny vyloučit. Neznamená to, že půst je tabu. Naopak lehký půst může mnohým pomoci. Ale je potřeba na něj tělo připravovat postupně.

Pokud se většinu času stravujeme ne právě vzorově, jíme ve spěchu nebo nejíme vůbec a doháníme to večer, stresujeme se, neodpočíváme, napětí zaháníme konzumací přemíry cukrů a alkoholem, je potřeba přejít na zdravější stravování krok za krokem tak, aby změna nebyla pro tělo příliš velká zátěž a další stresový faktor navíc.

Zlatá střední cesta

Nemusíte na sobě hned páchat harakiri. Stačí, když do pravidelného jarního režimu postupně zařadíte pár jednoduchých věcí. Vytrváte-li, organismus se vám za krátko odvděčí vyšší vitalitou, výkoností a duševní svěžestí. Co konkrétně pro to máte udělat?

  • Dostatečný pohyb je číslo jedna. Naše tělo je jako řeka. Pokud řeka plyne (sportujeme, krev a míza nám proudí), cítíme se zdravě a vitálně. Pokud řeka plynout přestane (nedopřejeme si pohyb, lenivíme), stane se z ní líná řeka měnící se ve stojatou zapáchající vodu (krev a míza neproudí, jsme unavení, zaděláváme si na civilizační nemoci). Pokud jste po zimě hodně unaveni a vyčerpáni, i se sportem začínejte pozvolna. Klidně se přihlaste na maraton, ať máte nějaký cíl, ale trénujte na něj postupně.
  • Dostatečný psychický odpočinek. Odpočinek potřebuje nejen tělo, ale i náš mozek. I ten se ve spánku detoxikuje. Uvolněte se, meditujte v přírodě, vymalujte si mandalové omalovánky, prostě si najděte aktivitu, u které se vám bude příjemě relaxovat. V každém případě si nezapomeňte dopřát dostatek spánku, pokud můžete.
  • Pijte hodně čisté vody a bylinných čajů. Taková zelená jarní kopřiva či pampeliška přidaná v bylinném čaji dokáže procesy v těle řádně nakopnout.
  • Omezte cukry, vyřaďte umělá sladidla a slazené nápoje (i alkohol).
  • Vytvořte si pestrý jídelníček
  • Eliminujte ze stravy živočišné tuky. Zařaďte více zdravých tuků (olivový olej, oříšky, semínka).
  • Pečivo z bílé mouky zkuste nahradit žitným nebo kváskovým chlebem.
  • Ovoce, zelenina, respektive všechna živá – tepelně neupravená (raw) strava vám dodá energii.

Silná zelená sedmička

Kromě vyváženého jídelníčku je na jaře ideální vzít si na pomoc zelené rostliny a čaje. O koňské síle kopřivy, medvědího česneku a jiných prvních jarních bylin už jste toho slyšeli určitě hodně. Jejich kladný vliv na naše zdraví je bez debat. Jestliže ale chcete organismus více povzbudit v detoxikaci a pomoci mu s očistou, zkuste některou z těchto tzv. zelených potravin.

1. Chlorella

Jednobuněčná sladkovodní řasa a kolik síly v sobě skrývá! Pro svůj obsah chlorofylu, vitamínů A, B1, B2, B6, hořčíku, vápníku, železa a bílkovin patří už delší dobu k oblíbeným doplňkům stravy. Díky vysokému podílu antioxidantů pomůže komplexně detoxikovat organismus a zpomaluje stárnutí. Váže na sebe toxiny a těžké kovy. Rovněž upravuje střevní mikroflóru, která je potřebná pro správné vstřebávání živin.

Věděli jste, že chlorella prý obsahuje až 10× více beta-karotenu než mrkev a 11×více vápníku než kravské mléko?

Můžete ji užívat ve formě tabletek nebo prášku. Jen si dejte pozor, abyste ji nekonzumovali současně s vitaminem C. Ten totiž narušuje vazby, na které chlorela váže těžké kovy, a ty se pak mohou dostat do našich vnitřních orgánů (ledviny, játra i mozek).

Nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám, dětem do tří let. Vzhledem k obsahu vitaminu K není vhodná ani pro osoby užívající léky na ředění krve či onkologickým pacientům ve fázi léčby ozařováním.

2. Chlorofyl

O tomto zeleném pigmentu ukrytém v zelených rostlinách, sinicích a některých řasách jsme se učili už v hodinách přírodopisu na základní škole. Tenkrát jsme se ale dozvěděli hlavně to, že zelené barvivo – chlorofyl – je důležitým prvkem pro fotosyntézu rostlin a nezbytnou látkou pro udržení života na planetě.

Pro detoxikaci těla je vhodný chlorofyl v tekuté formě. Ten lze jednoduše smíchat s vodou nebo ovocnou šťávou a dodáte tak dělu parádní dávku všech aktivních složek. A v čem konkrétně prospívá?

  • Pomáhá udržovat vyváženou hladinu pH v těle
  • Přispívá k tvorbě hemoglobinu
  • Čistí krev, zbavuje ji plísní, omlazuje ji
  • Posiluje srdce a stabilizuje krevní tlak
  • Zlepšuje vzhled pokožky
  • Reguluje činnost střev a pomáhá s jejich očistou
  • Urychluje hojení ran

Možná už jste se ale nedoslechli o tom, že základní molekula chlorofylu je kromě jednoho atomu shodná s molekulou lidského hemoglobinu – chlorofyl obsahuje atom hořčíku, hemoglobin atom železa, jinak jsou zcela totožné. Proto se mu občas říká také „krev rostlin“.

3. Spirulina

Je podobně jako chlorela sladkovodní řasou a chlubí se také podobnými blahodárnými účinky. Spirulina působí jako výrazný antioxidant, má vysoký obsah chlorofylu, vitaminů, minerálů, beta-karotenu a také bílkovin, proto se řadí mezi přední superpotraviny.

Konzumací spiruliny si zlepšíte imunitu, zvýšíte fyzickou odolnost a sílu, potlačíte chuť k jídlu a přejídání se, pomůže vám lépe se vypořádat s příznaky alergické rýmy. Podobně jako chlorela je spirulina dostupná ve formě tablet nebo práškového extraktu.

4. Alfalfa

Že jste tento název ještě nikdy neslyšeli? A co takhle vojtěška setá nebo lucerka? Lepší? Pod jménem alfalfa se totiž skrývá potravinový doplněk vyrobený z této rostliny, která je u nás známá spíše jako krmivo pro hospodářská zvířata než jako zelená potravina vhodná pro jarní detox. Přitom v indické i čínské medicíně nebo v antickém světě se běžně pěstovala a využívala k léčebným účelům.

Vojtěška obsahuje vitaminy A, C, E, chlorofyl, aktivní enzymy, minerály jako fosfor, hořčík, železo, draslík, dále velký podíl bílkovin důležitých pro růst svalů. Užívání naklíčených semen nebo tablet vojtěšky přispíváme k celkové detoxikaci organismu, vojtěška má povzbuzující účinky při vyčerpání, přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů,  zlepšuje trávení nebo třeba sexuální zdraví.

Jelikož je účinek vojtěšky intenzivní, je dobré po dvou měsících užívání udělat alespoň měsíční pauzu, než se vrhnete na další dávku.

5. Matcha

Tento japonský antioxidační zázrak už zdomácněl i v našem jídelníčku. Nebo spíše v našem pitném režimu. Matcha je totiž druh mletého čaje a je ceněn zejména pro vysoký podíl chlorofylu. Aby se v lístcích rostliny tvořilo více chlorofylu, pěstuje se záměrně pouze na zastíněných místech.

Japonci považují čaj matcha za elixír života a mládí. Pitím čaje matcha do sebe dostanete kromě antioxidantů také celou řádku vitaminů a minerálů.

Je dokázáno, že matcha je mnohem silnější než  klasický zelený čaj. 2 až 4 g matchy v sobě nese tolik účinku jako 10 šálků zeleného čaje. Napomáhá k lepšímu soustředění, zpomaluje stárnutí bněk a podporuje metabolismus těla. Proto je čaj matcha vhodný i pro jarní detox.

6. Yerba maté

Výčet blahodárných účinků čaje yerba maté se na 5 řádků rozhodně nevejde. Tento čaj z lístků cesmíny paraquayské si s oblibou připravovali už američtí indiáni. V moderním světě si našel čestné místo zejména u osob, které nepijí kávu, ale povzbuzení hledají spíše na dně šálku lahodného čaje. Yerba maté nám dá vše, co pro jarní očistu potřebujeme.

Obsahuje velké množství vitamínů A,B, C, kofeinu, antioxidantů i tříslovin. Díky tomu nás detoxikuje, snižuje únavu, povzbuzuje mysl a zlepšuje koncentraci. Pravidelné pití čaje yerba maté podporuje trávení a urychluje spalování tuků.

7. Zelený čaj

Pro detoxikaci je důležitý dostatečný příjem tekutin. Kromě vody a bylinných čajů určitě zařaďte zelený čaj. Není to sice žádná superpotravina, zato vám při jarní očistě pomůže perfektně povzbudit metabolismus.

Pravidelné popíjení zeleného čaje vám totiž dodá kromě potřebných antioxidantů také patřičnou dávku polyfenolů, které dle odborníků brzdí ukládání tuků v buňkách těla a zrychlují spalování tuků.

Zelené smoothie pro hubnutí

Zelené smoothie na hubnutí je jednoduchý způsob přípravy smoothie, pokud je cílem zvolit zdravý způsob přípravy smoothie se spoustou zelených ingrediencí, abyste zhubli a vedli zdravý životní styl tím, že nahradíte vysoce kalorické nezdravé nápoje.

Neexistuje jediný způsob, jak připravit zelený recept na smoothie, ale několika obměnami a úpravami lze připravit několik receptů zdravých zelených smoothie, které vypadají zeleně, ale zároveň jsou i zdravé.

Chcete-li si připravit zdravý zelený koktejl k snídani, jako náhradu jídla nebo pro hubnutí, je použití zdravých, nízkokalorických přísad a přísad bohatých na živiny, které vás udrží kompletní, zásadní volbou pro úspěšný plán hubnutí.