Zdravé jídlo v práci – snižuje nemocnost a prospívá zaměstnancům i firmám

Více než milión Čechů se léčí s obezitou, což je nejhorší vysvědčení v Evropě. Alarmujícím číslům se chce postavit zcela nový projekt „Firma na talíři“. Jeho cílem je prosadit myšlenku dodržování zdravého životního stylu v práci.

„V zaměstnání trávíme většinu času. Pokud zde prosadíme zásady zdravého životního stylu, pak to pomůže nejen zdraví a pohodě zaměstnanců, ale pozitivní dopad se projeví na výsledcích celých firem i společnosti,“ říká Pavel Kusý, ředitel pro strategii a marketing firmy Edenred, která za projektem „Firma na talíři“ stojí. Pravidelné a vyvážené stravování přitom může podle odborných studií přispět k růstu HDP až o 1 % HDP ročně.

„Firma na talíři“ startuje v Česku právě dnes. Jde o změnový projekt ve firmách, při němž výživoví poradci a experti ze společnosti Wellnessia vysvětlí zaměstnancům, jak potraviny ovlivňují jejich zdraví či pracovní výkon a které suroviny mají pozitivní vliv na konkrétní pracovní činnosti a dovednosti. „Lidé si pak sami vyzkoušejí jaké to je, vyměnit například kávu a sušenky za čerstvé ovoce a zeleninu na poradách,“ konstatuje Monika Divišová z Wellnessia.

Kvalitní jídlo zlepší vztahy i náladu

Projekt klade důraz na kvalitu stravování v okolí firem nebo přímo ve firmách – ať již jde o jídla, která si připravují zaměstnanci z nakoupených surovin nebo například o drobné občerstvení, které zajišťují zaměstnavatelé.

„Firma a její management mají významný vliv na to, jaké podmínky ke stravování svým zaměstnancům vytváří přímo  na pracovišti, tedy na místě, kde lidé tráví 8 a více hodin denně. „Snažíme se ukázat, že kvalitní jídlo patří do práce a že zlepšuje náladu a vztahy mezi lidmi. Kvalitní a vyvážená strava také zvyšuje pracovní výkon zaměstnanců a snižuje jejich nemocnost. Proto věříme, že projekt bude pro firmy zajímavý,“ říká Pavel Kusý, marketingový ředitel společnosti Edenred CZ.

Firma na talíři – co je to?

Zahájení projektu je velmi netradiční – více než 500 personálních ředitelů z tuzemských firem v těchto dnech obdrží speciální balíček, který bude obsahovat zdravé potraviny spolu s vtipnými hláškami jako: „Banán zlepšuje řešení konfliktů.“ „Mrkev podporuje prezentační dovednosti“. K tomu je připojen odkaz na webové stránky, kde mohou svoji firmu do projektu přihlásit.

Firma, jejíž zástupce správně odpoví jako první několik otázek týkajících se povědomí o zdravém stravování během pracovního dne, získá projekt v hodnotě 180 000 Kč zdarma pro své zaměstnance. Edenred, který je největším světovým poskytovatelem předplacených služeb a vydavatelem stravenek a stravenkové karty Ticket Restaurant® Card, bude finančně podporovat změnové projekty i v dalších firmách v rámci svých celospolečensky odpovědných aktivit.

Máte možnost aktivně bojovat s obezitou

Jak projekt funguje se lze dozvědět i díky videím umístěným na internetových stránkách projektu, na kterých je zaznamenána celá série již proběhlých workshopů. Na příkladu jedné firmy lze vypozorovat změny, ke kterým díky projektu došlo.

„Chceme nabídnout informace a možnosti volby. Denně spojujeme půl miliónu zaměstnanců z 23 000 firem s více než 32 000 restauracemi. Máme možnosti a tím také i odpovědnost věci měnit a aktivně bojovat s obezitou a důsledky špatného stravování v práci. Vždy však také záleží na každém z nás, zda je ochoten ve svém jídelníčku něco změnit,“ říká Pavel Kusý.

Firmám a jejich zaměstnancům, kteří projekt absolvují a rozhodnou se, že v něm chtějí dále pokračovat, pak Wellnessia nabízí například zpracování mapy restaurací a jídelen v okolí s doporučením na vyvážený oběd, individuální konzultace a plány pro jednotlivé zaměstnance, návrhy na vybavení kuchyňky a seznamy doporučených potravin nebo třeba návrh na zajímavý „shop“ přímo v prostorách firmy s doporučením potravin, které vhodně doplní energii během pracovního dne.