Vánoční puding

Vanocni puding

Vánoční puding je ikonickým dezertem, který vytváří atmosféru radosti a pohody během vánočních svátků. Tento tradiční pokrm spojuje v sobě bohaté příchutě sušeného ovoce, koření a jemné vanilky, které vytvářejí jedinečný zážitek pro chuťové pohárky. Vánoční puding je neodmyslitelnou součástí vánočních oslav a jeho příprava a konzumace jsou spojeny s tradicemi a rodinnou atmosférou.

Vánoční puding je slavnostním dezertem, který v mnoha domácnostech po celém světě zaujímá čestné místo na vánočních stolech. Tento bohatý a lahodný pokrm je spojen se zimními svátky a přináší do rodin tradiční atmosféru a vzpomínky.

Příprava vánočního pudingu je často spojena s pečlivým výběrem surovin a dlouhým vařením, kterému se věnuje zvláštní péče. Jeho jedinečná kombinace chutí a vůní dělá z vánočního pudingu oblíbenou pochoutku, kterou si všichni rádi dopřávají. Puding můžete ozdobit třeba domácí šlehačkou.

Základem vánočního pudingu je směs sušeného ovoce, které se namočí v koňaku nebo rumu a získá tak bohatou chuť. K sušenému ovoci se přidávají další ingredience, jako je máslo, cukr, vejce, strouhanka, mléko a vanilkový extrakt. Tato směs se vaří nebo peče, čímž se dosáhne hutné konzistence a spojení všech chutí.

Při vaření pudingu se mísí aroma skořice, muškátového oříšku, hřebíčku a dalšího koření, která dodávají dezertu bohatou a zemitou chuť. Každá rodina často má svůj vlastní recept na vánoční puding, který se předává z generace na generaci.

TIP: O svátcích můžete servírovat také zdravý krtkův dort.

Vanocni puding
Ovocný puding můžete zalít ovocnou šťávou.

Ingredience na vánoční puding

 • 90 g housky
 • 1/16 litru mléka
 • 80 g másla
 • 60 g cukru
 • 4 žloutky
 • vanilka
 • citronová kůra
 • 40 g naložené pomerančové kůry
 • 40 g sušeného hrozna
 • 40 g datlí
 • 40 g fíky
 • sníh ze 4 bílků
 • 60 g strouhaných loupaných mandlí
 • 20 g másla a 20 g strouhané housky na formu
 • 1/8 litru malinové šťávy

Postup na vánoční puding

 1. Bílou strouhanou housku navlhčíme mlékem. Mezitím umícháme v misce do pěny máslo, přidáme cukr, žloutky, vanilku, citrónovou kůru a 25 minut mícháme.
 2. Do vymíchané hmoty přidáme mlékem navlhčenou housku, pomerančovou kůru, sušeného hrozna malagy (sušené přezrálé hrozno), datle, fíky, všechno nadrobno pokrájené, a nakonec tuhý sníh z bílků a loupané, strouhané mandle.
 3. Pudingovou formu vytřeme syrovým máslem, vysypeme strouhanou houskou, nalejeme do ní těsto a 1 hodinu vaříme puding v páře. Uvařený puding vyklopíme a podáváme k němu malinovou šťávu nebo vínovou pěnu.

Vánoční puding je často spojován s tradicí a rodinnými rituály. Příprava tohoto dezertu může začínat už několik týdnů před Vánoci, kdy se sušené ovoce namáčí v alkoholu, aby získalo intenzivní chuť a aroma. V den přípravy se celá rodina často zapojuje do procesu vaření a míchání.

Vánoční puding je neodmyslitelnou součástí vánočních oslav a slavnostního stolu. Po dlouhé době vaření či pečení je pudinková směs nalita do formy a nechá se vychladnout, aby získala svou dokonalou konzistenci.

Poté je pudinkový dort zdoben šťavnatým červeným ovocem, čerstvou šlehačkou nebo polevou zvanou brandy butter. Každý kousek vánočního pudingu se může stát malou chutí zázraku, který vyvolá v lidech vzpomínky na minulé Vánoce a dodá jim pocit tepla a štěstí.

Vánoční puding je nepostradatelnou součástí vánočního období a tradic. Tento ikonický dezert spojuje rodiny, přináší radost a sladkou chuť do svátečních dní. Jeho bohatá kombinace sušeného ovoce, koření a vanilky vytváří výjimečnou chuťovou harmonii.

Příprava vánočního pudingu je spojena s pečlivostí, láskou a tradicemi, které se předávají z generace na generaci. Bez vánočního pudingu by Vánoce nebyly úplné. Je to sladká pochoutka, která rozjasní každý vánoční stůl a rozdá radost a slastný zážitek všem, kdo si ho dopřejí.