10× ano pro přírodní tuhé mýdlo

Zdá se, že pevná přírodní mýdla začínají být v posledních letech po dlouhém období nemilosti zase v kurzu. A to je skvělá zpráva.

Pravda, ještě před nějakou dobou jsme si možná z nostalgie nějaký ten kousek obyčejného mýdla v drogerii koupili, abychom ho pak šoupli do komody či skříně k provonění prádla. Z koupelen jinak to klasické tuhé mýdlo nenápadně vytlačilo mýdlo tekuté. Pevné mýdlo nám však může dát mnohem víc. Ale s jednou podmínkou. Je dobré, aby se jednalo o mýdlo přírodní bez zbytečných umělých přísad.

Co je přírodní tuhé mýdlo?

Přírodní mýdla začínají přírodními surovinami. Ekologická mýdla používají organické přírodní složky. Organická mýdla se obvykle skládají ze směsi másla a olejů získaných z různých rostlin. Tato látka je bohatá na vitamíny, živiny a antioxidanty.

Lidská pokožka, vlasy a další části těla tyto látky potřebují k růstu, životu a/nebo zachování zdraví. Do mnoha přírodních mýdel se přidávají i další prospěšné složky, jako jsou jíly, soli, esenciální oleje a rostlinné výtažky.

Výroba ručně vyráběných mýdel trvá déle a obvykle se při ní používají kvalitnější přísady, což je důvodem vyšších nákladů, ale mýdla bývají šetrnější k citlivé pokožce.

Je důležité vyzkoušet různé druhy nebo přírodní mýdla, abyste našli to, které je ideální pro váš typ pleti a vaše preference.

Proč se vyhnout konvenčním mýdlům?

Pokud chceme žít aspoň trochu zdravě, vybíráme si s rozmyslem vše, co konzumujeme. Ať už se jedná o jídlo z kvalitních surovin, nebo o kosmetiku, která se dennodenně dostává do styku s naší pokožkou.

Klasická mýdla, tuhá i tekutá, kterých jsou obchody plné, jsou zpravidla koktejlem chemických látek. Sice mohou krásně vonět i pěkně vypadat, ale je důležité se podívat, z čeho se skládají.

Základem pro výrobu běžných mýdel jsou většinou deriváty z ropy, různé chemické konzervační látky, chemická barviva i vůně, parabeny, ftaláty a další. Taková mýdla jsou sice pokožce na první dotek příjemná, ale při dlouhodobém používání nám všechny ty chemické látky putují přímo do organismu.

Věděli jste, že přes naši kůži se do těla dostává až 80 % látek, které s ní přijdou do styku? Bez ohledu na to, zda jsou tyto látky pro naše tělo prospěšné či právě naopak? Pokožka je jako houba. Nasaje a vstřebá vše, co na ní ulpí. Proč tedy zatěžovat tělo dalšími toxiny, když to není nezbytně nutné.

Proč raději přírodní mýdlo?

Protože děláte něco pro své zdraví. Základem pro výrobu přírodních mýdel a tuhých šamponů jsou totiž látky rostlinného původu a rostlinné oleje (olivový, kokosový, palmový aj.). K nim se zpravidla přidává čistý rostlinný glycerin nebo rostlinný vosk. Vůni těmto mýdlům nenavodí žádné chemické aroma, ale kvalitní esenciální olej. Používání přírodních mýdel tak nemá žádné negativní účinky.

10 důvodů pro přírodní tuhé mýdlo

 1. Neobsahuje toxiny a chemické látky jako parabeny, silikony, konzervanty apod.
 2. Je šetrné i k citlivé pokožce, přirozeně ji zvlhčuje díky obsahu rostlinného glycerinu.
 3. Obsahuje přírodní glycerin v přirozeném množství, který pokožku zvlhčuje (do obyčejných mýdel se přidává glycerin živočišný, nebo dokonce silikon, který může v nadměrné míře pokožku naopak vysušovat).
 4. Nezanáší póry v pleti.
 5. Nevyvolává alergické reakce.
 6. Přírodní látky v mýdle obsažené mají blahodárný vliv na celý organismus.
 7. Dlouho vám vydrží.
 8. Když si ho koupíte rovnou i v praktické a krásné kovové krabičce, můžete ho kdykoli a kamkoli přibalit s sebou.
 9. Nehledě na to, že kvalitní přírodní mýdlo, navíc pečlivě zabalené v lákavém obalu, může být perfektní dárek nejen pro vaši babičku, ale pro kohokoli, kdo miluje přírodní kosmetiku.
 10. Voňavým mýdlem v krabičce prostě nikdy nemůžete nikoho urazit.

Nevíte, kde takové kvalitní dárkové mýdlo sehnat či jakou značku koupit? Zkuste třeba náš tip na možná ne tolik známá, zato velmi kvalitní přírodní mýdla od The Scottish Fine Soaps.

Žádné detergenty

Komerční „mýdla“ a mycí prostředky na tělo jsou vyrobeny z různých detergentů, syntetických materiálů, zpracovaných chemikálií a čisticích prostředků a stabilizátorů, které jsou drsné pro vlasy a pokožku hlavy a zbavují je přirozených ochranných olejů a vlhkosti. Tyto tyčinky se často nazývají „syndetové“ tyčinky. Protože syndety jsou detergenty, nesplňují zákonnou definici slova „mýdlo“.

Abyste kompenzovali způsob, jakým zbavují vaši pokožku přirozených olejů, sáhnete po lahvičce pleťového mléka.

Přestože pěna má jen málo společného s tím, jak dobře mýdlo čistí vaši pokožku, spotřebitelé často posuzují mýdlový výrobek podle toho, jak dobře pění. Proto většina komerčních tekutých tělových mycích prostředků a mýdel používá drsné povrchově aktivní detergenty nebo pěnidla, jako je laurylsulfát sodný (SLS) nebo členové jeho rodiny. Tyto levné pěnidla vytvářejí velké množství pěny.

Laurylsulfáty sodné, které byly původně určeny k čištění podlah a lze je nalézt například v čisticích prostředcích na podlahy v garážích, odmašťovačích motorů a mýdlech na mytí aut, jsou známé dráždivé látky pro pokožku.

Silné detergenty v komerčních mýdlech mohou vysušovat pokožku a mohou přispívat k podrážděné kůži, jako je ekzém. Žádné syntetické vůně ani barviva

Žádné syntetické vůně ani barviva

Komerční „mýdla“ a dokonce i některá ručně vyráběná mýdla používají syntetické vůně nebo „přírodně identické“ oleje, barviva a další přísady, které mohou dráždit pokožku. K vytvoření syntetické vůně se používají tisíce složek. Tyto složky se dodávají v práškové nebo krystalické formě a potřebují rozpouštědla, aby se mohly rozpustit.

Běžným rozpouštědlem, které se používá již více než 50 let, je DEP (diethylftalát). Ftaláty, o nichž je známo, že způsobují vrozené vady u zvířat, se používají k výrobě syntetických vůní a přidávají se také do kosmetiky, aby se prodloužila její trvanlivost. Používají se při výrobě plastů pro zvýšení jejich trvanlivosti a pružnosti.

Některé společnosti snižují sílu svých vonných olejů tím, že do nich přidávají chemické látky, jako je (dipropylenglykol). Smutná skutečnost – vzhledem k tomu, že „vonné“ směsi jsou obvykle patentované, spotřebitel nikdy nevidí seznam chemikálií použitých k jejich vytvoření.

Přírodní tuhá mýdla jsou šetrné k životnímu prostředí

Organická přírodní mýdla jsou šetrná k životnímu prostředí. Jsou biologicky odbouratelná a neobsahují žádné chemikálie, které by kontaminovaly naše vodní zdroje.

Mnoho syntetických chemikálií obsažených v komerčních mýdlech se přirozeně nerozkládá. Místo toho se při splachování vyplavují do kanalizace a hromadí v našich ekosystémech. Tyto chemikálie pronikají do našich jezer, potoků, řek a veřejných vodovodních systémů.

Bez krutosti a šetrné ke zvířatům

Další velkou výhodou přírodních, ekologických mýdel je, že při jejich testování ani výrobě nejsou poškozována zvířata. Složky jsou téměř vždy výhradně rostlinného původu (v některých mýdlech se jako složka používá živočišný tuk, ale to je vzácné), jsou ekologické a nevyžadují rozsáhlé továrny a další zařízení, která způsobují rozsáhlé škody na životním prostředí.

Oproti tomu ekologičtí výrobci mají většinou menší zařízení a při výrobě konečného produktu se spoléhají na rostlinné byliny a výtažky. Základem složek je kokosový a palmový olej, k nimž se přidávají esenciální oleje z různých rostlin, květin, koření a ovoce.

V některých případech se v přírodních mýdlech používá lůj nebo sádlo, což jsou živočišné produkty, ale v těchto případech jsou jasně označeny. Velmi důležité je, že u těchto výrobků není nutné testování na zvířatech, protože neobsahují pesticidy a jsou bez synteticky získaných chemických látek.

The Scottish Fine Soapspřeborník na dárkově balená mýdla

Když se řekne skotská kosmetika, asi nám moc asociací nevyvstane. Skotsko – zelený kraj nedotčené a drsné přírody, tajemných hradů, vrtkavého počasí a záhady jezera Loch Ness.

Přesto již v roce 1974 se pár nadšenců rozhodlo, že zde z místně dostupných surovin budou vyrábět kvalitní kosmetické produkty, které osvěží nejen tělo, ale i mysl. A že je budou zároveň dodávat v krásném dárkovém balení. Tak se zrodila značka The Scottish Fine Soaps.

Čím jsou tato pevná mýdla výjimečná:

 • Jsou luxusní. Nejen svým balením, ale hlavně obsahem.
 • Mýdla jsou vyráběna z vybraných přírodních surovin.
 • Neobsahují parabeny.
 • Splňují vše, co od přírodní kosmetiky očekáváte, jsou voňavá, účinná a zdraví neškodná.
 • Tuhá mýdla od The Scottish Fine Soaps mají vskutku designově originální obaly, ať už ve stylu vintage nebo aktuální sezónní motivy.
 • Vyrábí se s ohledem na životní prostředí.
 • Nejsou testována na zvířatech.

Dárkové mýdlo v plechovce od The Scottish Fine Soaps tak potěší nejen vás, ale i vaše blízké, kolegy či zaměstnance, kterým můžete takové mýdlo jako maličkou pozornost věnovat.