Pelyněk kozalec (Estragon) – Artemisia dracunculus

Francouzský pelyněk (estragon) je již dlouhou dobu uznáván jako jedno z nejjemnějších kuchyňských koření, zejména ve francouzské kuchyni. Proto bývá označován přídomkem pravý estragon v protikladu k ruské variantě, která je mezi labužníky označován jako falešný estragon.

Estragonu se dobře daří v chráněné zahrádce, ale také na balkoně a na terase. Bylinku dejte do velkého květináče, aby mohla dobře růst. Vytváří pak mnoho kořenných výhonků. V zimě musíte estragon chránit před mrazem, zejména tehdy, když není sníh.

Pelyněk (estragon) může zjemnit mnohem více pokrmů, než se dočtete v kuchařkách. Nebojte se experimentovat. Koření přidejte bez obav do všech druhů salátů, k rybám, k jehněčímu, kuřeti i do omáček. Estragonová větévka zjemňuje ocet i olej. Také k nakládání okurek se často používá. Je dobré mít doma stále čerstvý pelyněk (estragon).

Pelyněk (estragon) můžete sušit. Ke konci sezony nebo v průběhu roku si z bylinky uřízněte tolik, kolik spotřebujete, stonky svažte do kytice a usušte na stinném, vzdušném místě, nikdy ne na slunci. Nať trhejte po oschnutí ranní rosy. Správně usušená si podrží původní barvu. Zahnědlá nebo plesnivá není k upotřebení. Sušené listy ze stonku sdrhněte a uschovejte ne vzduchotěsné sklenici. Nepěchujte je.

Pelyněk kozalec (Estragon) je aromatická bylinka, (nezaměňujte s Pelyňkem pravým, který má jinou chuť a z léčitelského hlediska také jiné účinky). Abyste měli z bylinky opravdu užitek, musíte udělat vše pro to, aby pěstované bylinky měly co nejvíce natě. Stálím seřezáváním vrcholků výhonků se rostlina velmi rychle rozvětví a stále roste. Pro běžnou potřebu domácnosti zcela postačí pěstovat jednu jedinou bylinku. Na zahrádce pěstujte pokud možno více rostlin, budete mít jistotu, že alespoň jedna z nich bez úhony přezimuje.