Kopr vonný – Anethum graveolens var.hortorum

Kopr k nám pravděpodobně přinesli mniši přes Alpy. Vždyť Řekové, Římané a Židé si cenili tuto bylinku již dávno před námi. Později se běžně pěstoval zejména v zahrádkách klášterů.

V roce 820 je o něm zmínka v jedné listině kláštera St. Gallen. A také v proslulých Capitulare de villis Karla Velikého se o něm píše.

Ve středověku měl kopr své pevné místo nejen v lékařských knihách a herbářích, ale i v lidových pověrách. Tvrdilo se, že pomáhá proti „svědění v těle, silným větrům a trhání ve střevech“, ale také proti zlým čarodějnicím a jejich kouzlům.

V některých krajích si dávaly nevěsty v den svatby kopr do střevíčků, aby měly vládu v domě.

Botanicky se Kopr řadí do velké čeledi rostlin mrkvovitých. Je spřízněn s mnoha jinými bylinkami, například s pelyňkem, libečkem, petrželí, celerem a černobýlem.

Kopr můžete bez velkých problémů pěstovat v květináči nebo v truhlíku. Ale měli byste vysévat jen odrůdy, které nejsou příliš vysoké, ale přesto vytvářejí mnoho listů. Vyberte slunné, před větry chráněné místo. Protože bylinka pěstovaná v nádobě rychle odkvétá, bude nejlepší, když ho vysejete opakovaně, každé čtyři týdny. Budete mít stále čerstvou zásobu pro kuchyňskou potřebu.

Kopr jako koření se dá použít celý. Z mladých bylinek odtrhávejte nejdříve jen jednotlivé lístky. Později se sklízí celá bylinka. Kvetoucí i zralí kopr používejte například při nakládání okurek, zeleniny na kyselo, tykve (spolu se semeny hořčice), a k přípravě bylinkového octa. Mladé listy jemně nakrájené dávají tvarohu a rajčatům aromatickou chuť. Kopr se dále používá do salátů všeho druhu, zvláště do okurkového salátu.

Listy kopru můžete usušit a uschovat. Použijte mladé bylinky ještě předtím, než začnou kvést. Snítky pověste v malých trsech do stínu a sdrhněte suché lístečky.

Velikost a vzrůst

Podle odrůdy může kopr dorůst do výše 50 až 120 cm. Štíhlý stonek je hustě obklopen světle zelenými, nitkovitými listy, které postupně odtrhávejte ke spotřebě.

Květ a vůně

Kopr podle výsevu se objevují žlutá květenství od července do září. Velmi silně voní. Po odkvětu se vyvíjejí oválné plody.

Světlo a teplo

Kopr potřebuje místo na slunci. Při pěkném počasí kvete již brzy po výsevu a je zralý ke sklizni.

Zalévání a hnojení

Roste-li kopr v květináčích nebo truhlících, potřebuje mnoho vody, protože rychle vysychá. Kopr byste neměli hnojit, bylinka pak přerůstá a vytváří jen málo éterických olejů. To platí i o všech dalších vonících bylinkách.

Zemina a přesazování

Kopr potřebuje výživnou zeminu. Na zahradě byste měli častěji měnit místo, kam kopr vyséváte. Přesazování není nutné. Můžete však dát semenáčky do jednotlivých květináčů.

Prořezávání

Kopr průběžně seřezávejte pro použití v kuchyni.

Množení

Kopr se množí vždy výsevem semen. Vysévejte je do řádků širokých 20 až 25 cm. Po 14 až 21 dnech se objevují první bylinky.

Prostředí

Kopru se nejlépe daří na zahradním záhonu. Květenství a hezký zelený třpyt listů je velmi dekorativní. Počítejte s tím, že aromatická bylinka přitahuje včely.

Historie

Kopru byly již v antických dobách a ve středověku přisuzovány kouzelné schopnosti, dokonce byl považován za afrodisiakum. Bylince se daří nejlépe v teplejších krajích, oblíbená je hlavně v jižní Evropě a ve střední Asii.

Používané části rostliny

K praktickému využití je vhodná bylina celá kromě kořenu.

Vlastnosti

Listy se užívají hlavně při vaření, do polévek, salátů, jídel z ryb, do omáček, pečiva i pomazánek. Kvetoucí vrcholky rostliny se používají do nakládané zeleniny. Koprovou nať buď sušíme nebo nakládáme do sladkokyselého nálevu či soli.

Použití

K posílení nehtů se užívají koupele ve výluhu ze semen. Semena obsahují silice, vápník, fosfor a další minerální látky. Z drcených semen se připravuje nálev, který je vhodný při léčení žaludku.

Kopr má klinicky ověřený karminativní účinek, to znamená, že působí proti nadýmání a podporuje tvorbu žaludeční šťávy. Pomáhá také při škytavce, nespavosti a kolice, tiší kašel. Podporuje tvorbu mateřského mléka. Protože je bohatý na minerální soli, používá se při neslané dietě jako doplněk.

Pěstování Kopru vonného

Když kopr roste ve výživné zemině, zřídkakdy onemocní.

Vyskytnou-li se mšice, vyvarujte se použít chemický postřik. Nejlépe bude, když nejprve odtrhnete snítky mšicemi nejvíce napadené a zbytek bylinky spláchnete prudkým proudem vody. Tuto proceduru musíte opakovat tak dlouho, až bylinku zbavíte všech škůdců. Ostatně, preventivní kropení bylince vždy prospěje.

Tipy pro nákup

Musíte sami vysít semena kdykoli od konce zimy až do léta.

Délka života:

Kopr patří k jednoletým bylinkám.

Sezona:

Pod širým nebem od dubna, ale v pokoji dříve.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Snadně se pěstuje.