Jak pěstovat květiny na zahrádce

Zahrádku by jsme neměli využívat pouze užitkově. Tedy neměly byychom pěstovat pouze ovoce a zeleninu. Část zahrady by jsme určitě měli věnovat i květinám. Řekneme si jaké květiny například můžete pěstovat na zahrádce, protože jich je celá řada. O které je nejjednodušší péče a nejvíc potěší naše oko?

Dříve bylo běžné, že na zahradách byly záhonky se zeleninou, ovocné stromy a všude okolo nádherné květiny. Nyní na to lidé už nemají čas, a proto celkově z pěstování postupně upouštějí a krásné květiny na zahradě má jen málokdo.

Aby vaše pěstování květin bylo snadnější, využijte samozavlažovací truhlík 100 cm.

Květiny pro okrasu prostředí

Například díky ovocným stromům, ovocným keřům či zelenině máme reálné užitky a můžeme je konzumovat. To u květin sice neplatí, ale pěstování květin má zase jiné výhody. Hlavně dodají vaší domácí zahrádce krásu.

Navíc pěstování květin je velmi zábavné a určitě tak nebudete upadat do šedého stereotypu. Na péči o zahradu by se měli zaměřit hlavně ti lidé, kteří celý den pracují hlavou a lehký, manuální koníček jim pomůže utřídit myšlenky a uvolnit se.

Vypěstovat Oleandr

Na své zahrádce můžete vypěstovat například oleandr, který se většinou dává do nádob a může se přesouvat. Zima na zahradě by pro ně nebyla vhodná, a tak je lepší je na zimu přemístit například do garáže, nebo do kryté terasy.

Oleandr obecný je dekorativním keřem, který ve volné přírodě dorůstá až 6 metrů. Má zelené listy a různobarevné nádherné květy, které jsou nejčastěji růžové, žluté, nebo bílé. Najdeme ji především v jižní Asii, v Maroku a ve Středomoří.

Protože u nás je pěstován především v mobilních nádobách, dosahuje většinou výšky 2 metrů. Preferuje slunné stanoviště a nemá rád průvan. Na dno nádoby je dobré uložit drenáž a poté teprve zeminu, ve které jsou vždy 2 díly běžné zahradní půdy a 1 díl listovky a ideálně k tomu ještě 1 díl kompostu.

Ve specializovaných prodejnách je možné také zakoupit již dopředu namíchaný substrát, který je pro oleandry vhodný.

Růže nejsou moc oblíbené pro pěstování kvůli náchylnosti k plísním.

Jak pěstovat magnolie

Určitě může zkusit Českou klasiku a to růže. Ale je třeba si dát pozor na různé nemoci. Pro krásu je určitě dobré určitě zkusit vypěstovat také nádherné magnolie či hyacinty. Magnolie je také známá jako šácholán a jde o velmi rozsáhlý rod, který má přibližně přes 200 druhů.

Jedná se o krásně vonící keře, které jsou velmi často v zahradách a různých parcích, protože péče o ně není nijak složitá. Dorůstají většinou okolo 4 až 6 mětrů a mají výrazné květy. Barva květů je nejčastěji bílá, případně světle žlutá či růžová.

V Evropě a Americe jsou magnolie nejznámější jako okrasné dřeviny, ale v Asii se tradičně využívají jako léčivá rostlina. Staletími a tradičním léčitelstvím ověřené účinky magnolie v posledních letech objevuje i věda, farmacie a moderní svět.

Aktivní látky magnolie:

  • fenolické látky, zejména kyselina gallová – antimikrobiální a antioxidační účinky
  • sennosidy A a B – přírodní látky s laxativním účinkem
  • flavonoid naringin – preventivní kardiovaskulární a antioxidační účinek
  • flavonoid hesperidin – antioxidační účinky
  • emodin – přírodní látka s projímavým účinkem
  • honokiol a magnolol – hlavní účinné látky s anxiolytickým účinkem

Zajímavé je také použití magnólie v kombinaci se zázvorem. Jedná se o dvě složky, které se vzájemně podporují. Takže podpora těchto 2 rostlin je oblíbená především v čínské medicíně.

Pokud si chce člověk magnolie pěstovat na zahradu, pro jejich zasazení je nejlepší březen a duben. Magnolie potřebují nejčastěji půdu neutrální, nebo jen slabě kyselou. Proto je doporučováno zahradnický substrát smíchat ještě s kompostem, nebo s rašelinou.

Magnolie by se měly hnojit v průběhu vegetace a je nutné udržovat zeminu dostatečně vlhkou.