Jak pěstovat květiny na zahrádce

Zahrádku by jsme neměli využívat pouze užitkově. Tedy neměly byychom pěstovat pouze ovoce a zeleninu. Část zahrady by jsme určitě měli věnovat i květinám. Řekneme si jaké květiny například můžete pěstovat na zahrádce, protože jich je celá řada. O které je nejjednodušší péče a nejvíc potěší naše oko?

Dříve bylo běžné, že na zahradách byly záhonky se zeleninou, ovocné stromy a všude okolo nádherné květiny. Nyní na to lidé už nemají čas, a proto celkově z pěstování postupně upouštějí a krásné květiny na zahradě má jen málokdo.

Květiny pro okrasu prostředí

Například díky ovocným stromům, ovocným keřům či zelenině máme reálné užitky a můžeme je konzumovat. To u květin sice neplatí, ale pěstování květin má zase jiné výhody. Hlavně dodají vaší domácí zahrádce krásu.

Navíc pěstování květin je velmi zábavné a určitě tak nebudete upadat do šedého stereotypu. Na péči o zahradu by se měli zaměřit hlavně ti lidé, kteří celý den pracují hlavou a lehký, manuální koníček jim pomůže utřídit myšlenky a uvolnit se.

Vypěstovat Oleandr

Na své zahrádce můžete vypěstovat například oleandr, který se většinou dává do nádob a může se přesouvat. Zima na zahradě by pro ně nebyla vhodná, a tak je lepší je na zimu přemístit například do garáže, nebo do kryté terasy.

Oleandr obecný je dekorativním keřem, který ve volné přírodě dorůstá až 6 metrů. Má zelené listy a různobarevné nádherné květy, které jsou nejčastěji růžové, žluté, nebo bílé. Najdeme ji především v jižní Asii, v Maroku a ve Středomoří.

Protože u nás je pěstován především v mobilních nádobách, dosahuje většinou výšky 2 metrů. Preferuje slunné stanoviště a nemá rád průvan. Na dno nádoby je dobré uložit drenáž a poté teprve zeminu, ve které jsou vždy 2 díly běžné zahradní půdy a 1 díl listovky a ideálně k tomu ještě 1 díl kompostu.

Ve specializovaných prodejnách je možné také zakoupit již dopředu namíchaný substrát, který je pro oleandry vhodný.

Růže nejsou moc oblíbené pro pěstování kvůli náchylnosti k plísním.

Jak pěstovat magnolie

Určitě může zkusit Českou klasiku a to růže. Ale je třeba si dát pozor na různé nemoci. Pro krásu je určitě dobré určitě zkusit vypěstovat také nádherné magnolie či hyacinty. Magnolie je také známá jako šácholán a jde o velmi rozsáhlý rod, který má přibližně přes 200 druhů.

Jedná se o krásně vonící keře, které jsou velmi často v zahradách a různých parcích, protože péče o ně není nijak složitá. Dorůstají většinou okolo 4 až 6 mětrů a mají výrazné květy. Barva květů je nejčastěji bílá, případně světle žlutá či růžová.

V Evropě a Americe jsou magnolie nejznámější jako okrasné dřeviny, ale v Asii se tradičně využívají jako léčivá rostlina. Staletími a tradičním léčitelstvím ověřené účinky magnolie v posledních letech objevuje i věda, farmacie a moderní svět.

Aktivní látky magnolie:

  • fenolické látky, zejména kyselina gallová – antimikrobiální a antioxidační účinky
  • sennosidy A a B – přírodní látky s laxativním účinkem
  • flavonoid naringin – preventivní kardiovaskulární a antioxidační účinek
  • flavonoid hesperidin – antioxidační účinky
  • emodin – přírodní látka s projímavým účinkem
  • honokiol a magnolol – hlavní účinné látky s anxiolytickým účinkem

Zajímavé je také použití magnólie v kombinaci se zázvorem. Jedná se o dvě složky, které se vzájemně podporují. Takže podpora těchto 2 rostlin je oblíbená především v čínské medicíně.

Pokud si chce člověk magnolie pěstovat na zahradu, pro jejich zasazení je nejlepší březen a duben. Magnolie potřebují nejčastěji půdu neutrální, nebo jen slabě kyselou. Proto je doporučováno zahradnický substrát smíchat ještě s kompostem, nebo s rašelinou.

Magnolie by se měly hnojit v průběhu vegetace a je nutné udržovat zeminu dostatečně vlhkou.