Méně známé typy diet
Jarní období přeje odlehčené stravě. A také dietám. Držíme je nejen proto, že chceme zredukovat nějaký ten zimní špíček, ale často také z důvodu, abychom trochu pročistili, neboli aktuálním slovníkem řečeno, detoxikovali naše tělo.
Je neuvěřitelné, kolik zaručeně doporučených typů ohledně vhodného stravování a kolik druhů diet se za poslední desetiletí vyrojilo. Nízkosacharidové, vysokotukové, proteinové či bezlepkové diety, syrová strava apod. Některé z nich jsou svým složením rozumné, jiné se naopak na první pohled jeví jako extrémní.
Dramaticky zhubnout se dá celkem rychle, ovšem zhubnout a udržet si požadovanou váhu, to už vyžaduje trochu umění a inteligentního přístupu.
Rizikem u všech drasticky vyhlížejících diet je zpravidla to, že jsou výživově zaměřeny velmi jednostranně. Můžeme po nich sice rychle zhubnout, ale jakmile se vrátíme k normálnímu stravování, dostaví se známý jojo efekt. A to, co jsme tak pracným úsilím shodili, máme brzy zpět.
Naše chytré tělo si navíc bude na tyto extrémní stravovací podmínky dobře pamatovat a pro jistotu si tedy okamžitě z každé další potravy, kterou dostane, začne budovat zásoby „na horší časy“.
O třech asi nejznámějších dietách jsme se už zmínili (přečtete si zde). Dnes se podíváme na diety, které možná nejsou tolik známé, ale přesto nakonec pronikly i do našeho malého českého stravovacího rybníčku.
1. Dukanova dieta
Spojení Dukanova dieta jste možná zaslechli ve spojitosti s některou ze světových celebrit. Zkoušela ji totiž třeba Jennifer Lopez, Penelope Cruz či vévodkyně Kate Middleton. Autorem této u nás ne tolik známé diety je francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan. Dukanova dieta slibuje velký úbytek kil a zároveň udržení stabilní hmotnosti. Funguje na jednoduchých principech a skládá se ze 4 fází.
První fáze – útočná – trvá až 10 dnů. V tomto období musíte přijímat minimum sacharidů a tuků a naopak jíte velké množství bílkovin tj. maso, vejce či nízkotučné mléčné výrobky.
Druhá fáze – upevňovací –trvá tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované váhy. Jíte to samé co ve fázi první, ale přidává se určité množství zeleniny.
Třetí fáze – stabilizační – můžete přidat malé množství ovoce a také potraviny obsahující škrob – brambory, rýži, těstoviny, nějaké pečivo apod. Vaše váha by se už měla držet na stabilní hodnotě.
Čtvrtá fáze – ta už je napořád. Můžete jíst víceméně vše (samozřejmě se ale nezačnete cpát sladkostmi a bílým pečivem) a jednou týdně se zařadí tzv. bílkovinový den, kdy se stravujete podle zásad proteinové diety (takže jako ve fázi 1). Pokud dodržíte tato pravidla, nedochází k nežádoucímu jojo efektu a budete si držet trvale vysněnou hmotnost.
2. Atkinsonova dieta
Dieta zrozená už v 70. letech 20. století pod vedením amerického doktora Roberta Atkinse se stala doslova americkým hitem. Její vynálezce sám potřeboval shodit pár kil, a proto vymyslel vlastní, efektivní způsob stravování, po kterém se dá opravdu výrazně zhubnout. Atkinsonově dietě se nedá upřít účinnost, na druhou stranu se ale jedná o jednu z velmi kontroverzních diet. Proč?
Při Atkinsonově dietě máte tu výhodu, že nemusíte pracně počítat žádné kalorie, její zásady jsou relativně jednoduché. Stojí víceméně na příjmu velkého množství bílkovin a tuků. Jediné, co musíte zcela omezit, jsou sacharidy.
Můžete tak jíst neomezené množství masa (vepřové, hovězí, tučné ani uzeniny nevyjímaje), mléčné výrobky nebo vajíčka. Vyhýbáte se veškerým přílohám, tedy zakázané jsou brambory, těstoviny i rýže a pečivo. Tabu jsou samozřejmě veškeré sladkosti a sladké nápoje včetně piva.
Díky tomu můžete během dvou týdnů shodit i 8 kg. Bohužel tato shozená kila mohou vyvážit negativní faktory. Úbytek hmotnosti v prvních dnech je také dán hlavně tím, že se tělo zbaví vody, nikoli tuků.
Další problém této diety je, že v tucích nerozlišuje „dobré“ a „špatné“, nadbytek bílkovin může být zátěží pro naše ledviny a játra. V jídelníčku také chybí dostatek zeleniny a ovoce, tedy vláknina. Také nedostatečný příjem sacharidů může vyvolat ztrátu energie a výkonu, zejména pokud cvičíte a pravidelně sportujete, bude vaše tělo zdravé sacharidy potřebovat.
Vzhledem k těmto skutečnostem proto odborníci rozhodně nedoporučují Atkinsonovu dietu osobám trpícím zdravotními problémy a i zdraví jedinci by tuto dietu měli držet jen krátce, max. 3-4 týdny.
Dlouhodobé „neřízené“ stravování podle Atkinsona by totiž časem mohlo vést k závažným zdravotním problémům, jako je vysoký cholesterol a kardiovaskulární potíže.
3. Alkalická dieta
Tady se možná více než o dietu jedná spíše o komplexní životní styl. Zároveň se jedná o jednu z mála opravdu vyvážených a doporučení hodných diet.
Spočívá v konzumaci alkalické stravy, tzn. zásadotvorných potravin (sem patří hlavně zelenina a některé druhy ovoce). Staví na skutečnosti, že nadměrná konzumace tzv. kyselotvorných potravin (alkohol, sladkosti, pečivo, maso, mléčné výrobky), zbytečně zatěžuje tělo a pokud tento typ potravin převládá a přetrvává nad těmi zásadotvornými, projeví se to časem nějakým zdravotním problémem.
Navíc pokud se tělo stále snaží vyrovnávat pH do optimálních hodnot, není to ideální prostředí pro hubnutí.
Hlavní roli v alkalické dietě tedy hraje vyvážený přísun zeleniny a ovoce, snížená konzumace masa, mléčných výrobků a pečiva. Z hlediska odborníků na výživu se jedná o vhodný způsob stravování, díky kterému se dokonce můžeme zbavit některých zdravotních potíží jako je osteoporóza nebo reflux.
4. Volumetrická dieta
Pokud chcete vyzkoušet dietu hollywoodských hvězd a modelek, jděte do volumetrické diety! Co se skrývá za tímto zvláštním názvem? Zjednodušeně řečeno, u této diety konzumujete zejména potraviny, které obsahují hodně vody, ale málo kalorií (tedy málo energie).
Objemem zasytí váš žaludek a přitom po nich nepřiberete. Protože z vody se přece nepřibírá. Tato dieta staví na faktu, že je přece velký rozdíl, zda sníte půl kila hovězího nebo půl kila melounu.
Ideálními potravinami pro tento typ diety je tedy „vodní“ ovoce a zelenina – melouny, rajčata, okurky, ananas, citrusy, nízkotučné mléčné výrobky a sýry a také bílé maso a ryby. Vynecháte sladkosti a pečivo obsahující cukr, tučné maso, tučné sýry a sladké nápoje.
Pokud bychom tento typ stravování drželi dlouhodobě, můžeme si ale ublížit. Přestože sníte velké množství jídla, budete zasyceni a vzhledem k přísunu ovoce i zeleniny bude mít tělo i dostatečné množství vitaminů a minerálů, může nám chybět energie.
Pokud u diety budete zároveň sportovat, váš organismus se vyčerpá a nebude mít z čeho brát. Tento dlouhodobě snížený přísun kalorií tak může způsobit energetický deficit a dokonce i podvýživu.
Pokud chcete rychle shodit pár kil třeba na léto do plavek, pak je na krátkou dobu tato dieta účinná, protože úbytek kilogramů se skutečně dostaví docela rychle. Z dlouhodobého hlediska ale raději vsaďte na vyváženější způsob stravování.