Koriandr setý – Coriandrum sativum

Koriandr je jednoletá bylinka z čeledi okoličnatých, kterou lze velice snadno pěstovat. Vzrůstem připomíná kopr nebo anýz. Za normálních okolností dorůstá výše 40 cm, v příznivých podmínkách může být i podstatně vyšší.

Pokud je bylinka šťavnatá a má zelené listy, má neobyčejně intenzivní chuť i vůni. Především vůni však každý vnímá jinak. Mnohé odpuzuje, jiní ji naopak vysoce hodnotí.

Dříve platilo, že stejné léčí stejné a že se stejné dá stejným potírat. Pro svou charakteristickou vůni byl koriandr dlouho považován za prostředek proti škůdcům. Není to pravda, protože například mšice se do něj pustí s velkou chutí.

Když bílé okvětní lístky koriandru uvadají, vyvíjejí se semena. Jsou, v protikladu k semenům jiných okoličnatých bylinek, kulatá, skoro jako zrnko pepře. Když semena dozrávají a dostávají zlatohnědou barvu, dochází k podivuhodné proměně.

Semena jsou plná báječné vůně po švestkách a pomerančích. V tomto stavu je koriandr oblíbeným kořením a nepostradatelnou součástí všech kořenících směsí.

Lehce rozemletými semeny se koření pečivo a sladkosti. Používá se také při přípravě ryb a zvěřiny, telecího masa a drůbeže. Vůně je tak zvláštní, že se koriandr používá také při výrobě parfémů.

V našich krajích se čerstvá bylinka téměř nepoužívá a tak nám uniká zcela zvláštní chuťový zážitek. Zkuste čerstvý koriandr. Dost možná si na něj budete chvíli zvykat, asi jako na cibuli. Zelené koriandrové listy jsou bohatě na vitamin A, B1, B2, C a železo. Jejich pravidelnou kontumací předejdete nemocem, způsobeným jejich nedostatkem.

Semena vysévejte v několika po sobě jdoucích termínech a listy uřízněte ještě dříve, než se vytvoří květy. Můžete je vyset hustě do většího květináče a listy používat jakmile jsou dobře vyvinuté. Chcete-li sklízet semena, musíte koriandr zasít na záhon, potřebuje hlubší vrstvu zeminy.