Kerblík třebule – Anthriscus cerefolium

Kerblík roste divoce v jižní Evropě, ale také v Orientě. Kultivuje se již od středověku. Používá se nejenom v kuchyni jako koření, ale i jako léčivá bylinka. Tehdy se věřilo, že kerblík má odvodňovací účinek, prospívá žaludku, zaručuje dobré spaní a mírní bolesti hlavy.

Kerblík patří k jednoletým bylinkám. Dorůstá do značné výšky a vytváří četné bílé květy uspořádané v okolících. Jemné lístky jsou dva až třikrát zpeřené.

Kerblík je relativně nenáročná bylinka. Roste na slunci právě tak dobře jako ve stínu. Nemá zvláštní nároky na teplotu. Výtečně prospívá ve vápnité půdě, která jiným bylinkám tak dobře nevyhovuje.

Kerblík třebule má ještě dva poddruhy. Tmavolistý kerblík nevytváří tak rychle květy a sklízí se delší dobu.

Kerblík se nenechává vyrůst příliš vysoko. Mladé bylinky jsou nejaromatičtější. Abyste měli stále čerstvý kerblík, vysévejte jej postupně.

Kerblíku nemáte v kuchyni nikdy dostatek. Může se používat jako koření do salátů a jídel, ale dá se připravovat i jako špenát či zelí.

První výsev můžete provést již brzy na jaře, poslední přibližně koncem července. Z tohoto výsevu můžete sklízet ještě na podzim téhož roku, ale i příští rok. Když totiž začátkem září ještě jednou bylinku vysejete, můžete sklízet kerblík v příštím roce již v květnu. Přezimování bylince nevadí.

Kerblík se může vysévat přímo na záhon. Vysévejte jej nejlépe do řádků, i když to dá trochu práce, protože s podlouhlými nažkami je horší manipulace. Na jaře by se kerblík měl vysévat do hloubky 2 cm, v létě do 3 cm. Příliš hluboký výsev má skoro vždy za následek nepravidelné vzcházení.

Je-li suché léto, musíte hojně zalévat, protože kerblík potřebuje k růstu velmi mnoho vody. Trpí-li suchem, jeho listy rychle vadnou.

Pro kuchyňské účely je nejvhodnější 30 cm vysoký kerblík. Necháte-li bylinky dále růst, zesílí přitom stonky a nelze již tak rychle a jednoduše sklízet. Kromě toho není již v důsledku tvorby květů tak silně aromatický. Kerblík, který se vyseje na jaře, se může asi po šesti týdnech sklízet. Kerblík, který vysejete v létě, potřebuje do sklizně již jenom čtyři až pět týdnů.

U pozdějších výsevů je možno se sklizní vyčkat ještě o něco déle. S ubývající délkou dne to trvá poněkud déle, než se vytvoří květy. Ale kerblík, který je na podzim příliš dlouho na záhonu, snadno vytvoří bledé lístky, kterým chybí chlorofyl.

Velikost a vzrůst

Kerblík patří k jednoletým bylinkám. Má listy hluboce peřenoklané. Může dorůst do výše 50 až 70 cm. Sklízejte jej ovšem při výšce 30 cm. Při této velikosti chutná nejaromatičtěji.

Květ a vůně

Celá bylinka silně voní. Okolíky se skládají z bílých, voňavých květů. Kerblík ale sklízejte dříve, než začne kvést.

Světlo a teplo

Kerblík roste na slunci právě tak dobře jako ve stínu. Pokud jde o teplotu, je nenáročný.

Zalévání a hnojení

Je-li suché léto, musíte kerblík pravidelně zalévat. S dodatečným přihnojením byste však měli být opatrní.

Zemina a přesazování

Kerblík se vysévá přímo na záhon do řádků. Vhodná je vápenitá půda.

Prořezávání

Bylinku po kuchyňské potřeby sklízejte, jakmile dosáhne výšky maximálně do 30 cm.

Množení

Kerblík je jednoletá „kuchyňská“ bylinka, kterou si každým rokem musíte znovu vypěstovat ze semen.

Prostředí

Kerblík patří do každé zahrádky, kde se pěstují bylinky. Můžete jej také vysít mezi letničky.

Historie

Naši předkové mu holdovali zejména na jaře, protože patřil mezi první zdroje vitaminu C. Byla to také oblíbená postní bylinka – tradičně se konzumovala na zelený čtvrtek..

Používané části rostliny

Používají se čerstvé mladé listy.

Vlastnosti

Přidávají se všude, kde používáme petržel – do zeleninových salátů, pomazánek, polévek, houbových a vaječných jídel a omáček. Ochutí grilované kuře, ryby, jehněčí i mleté maso.

Použití

Pro vysoký obsah vitaminu C se kerblík používá také jako léčivá rostlina, zejména při dietě a žaludečních problémech. Čaj z listů podporuje trávení. Pokud v čaji namočíme vatové tampony a přiložíme je na oči, uleví jim to od bolesti. Je účinný i při vysokém krevním tlaku. Obsahuje také hořčík, železo a karoteny.

Pěstování kerblíku třebule

Kerblík je naštěstí robustní bylinka, která většině škůdců zřejmě tak dobře „nechutná“. V létě se však – jako mnoho jiných léčivých bylinek, mohou vyskytnout mšice. Jakmile to zjistíte, měli byste se pokusit odplavit je silným proudem vody.

Bledé listy:

Bledé listy jsou na podzim přirozeným úkazem. Nemají již dostatek chlorofylu. Především je můžete vidět u tmavolistého kerblíku, když jste příliš dlouho otáleli se sklizní.

Tipy pro nákup

Kupujete-li „semena“ (nažky) kerblíku, musíte dát pozor na dobu jejich trvanlivosti, která je uvedena na sáčku. Semena klíčí dobře jen krátce po sklizni. Jsou-li starší než jeden rok, je jejich klíčivost značně snížena.

Délka života:

Kerblík je jednoletá bylinka, která se dá vysévat postupně.

Sezona:

Od časného jara až do podzimu (poslední výsev v září pro následující jaro).

Stupeň obtížnosti pěstování:

Je to kuchyňská bylinka, která se snadno pěstuje.