Jak si vybrat ten správný diář

Co je psáno, je dáno. Papírové diáře jsou stále žádané, ačkoli už dávno je mohly nahradit elektronické alternativy, různé kalendáře a plánovače v mobilu, aplikace od Googlu apod., nestalo se tak. Podobně jako milujeme papírové knihy, jsou pro mnohé z nás klasické diáře srdcovou záležitostí a osvědčeným pomocníkem, který nikdy neselže.

A rozhodně se jim nevybije baterka. Jak ale vybrat ten pravý diář, který nám bude po všech stránkách vyhovovat a spolehlivě sloužit celý rok?

Jelikož dnes můžeme narazit na škálu různě zpracovaných diářů od různých značek v několika cenových hladinách, je dobré si před jeho koupí ujasnit pár věcí.

Jste manažerem, který potřebuje rozplánovat aktivity a schůzky podrobně den po dni, či hledáte takový diář, do kterého si budete zapisovat své nápady a motivovat se k osobnímu růstu?

Nebo vyžadujete super jednoduché řešení, do kterého vměstnáte pracovní směny, sem tam nějakou tu kontrolu u lékaře, návštěvu kadeřníka či kdy a kde vyzvednout dítě z tábora? Musí se diář vejít do kabelky, nebo bude převážně odpočívat na pracovním stole?

To vše hraje svou roli. Protože tak jako businessmana neuspokojí čistě kreativní diář, kde si sice může hezky malovat své vize, ale důležitá data v něm nenajde, tvořivou duši by zase z plánovacího diáře nalinkovaného den po dni, ne-li hodinu po hodině, mohla přepadnout panická ataka.

Podle čeho se tedy při výběru řídit?

1) Velký a podrobný, nebo kapesní a jednoduchý?

Tento bod souvisí s výše uvedenými otázkami. Jiné požadavky budete mít na diář jako student, jiné jako manažer a jiné jako maminka na mateřské. Vždy tedy nejprve zvažte, kolik si toho budete chtít do diáře poznamenávat.

Velký diář znamená zpravidla také hodně podrobný, malý diář bude jednodušší, přehlednější, stručnější. Klasické organizační (plánovací) diáře lze pořídit v různých typech i velikostech. Od těch nejmenších velikosti dlaně, až po objemné A4.

Jednoduché kapesní diáře – sešitky, nebo papírové A5 si často vystačí s rozdělením 1 stránka = 1 měsíc a poslouží vám v okamžiku, kdy nepotřebujete plánovat příliš podrobně, ale čas od času si někam musíte zaznamenat důležitou událost.

Jsou skvělé do každé kabelky, nezaberou místo, nepronesou se a tak je můžete mít kdykoli s sebou.

Manažerské plánovací diáře jsou naopak podrobnější, rozděleny na měsíce a jednotlivé dny. Pro ty, co potřebují plánovat minutu po minutě, bude vhodný diář, ve kterém je dokonce pro konkrétní den vyhrazena celá stránka, často rozdělena i na časové úseky, díky čemuž si lze přehledně a detailně naplánovat schůzky a aktivity na celých 24 hodin.

Tyto diáře ale bývají mohutnější, v tašce se vám proto docela pronesou a do mini kabelky je často ani nedáte.

Někdo to vyřeší šalamounsky tak, že velký diář nechává v kanceláři na pracovním stole a v tašce nosí druhý, menší kapesní diář s těmi opravdu nezbytnými daty.

2) S předtištěnými daty nebo raději bez nich?

U plánovacích diářů je předtištěný kalendář základ. To je jasné. S organizačním diářem vám také žádná důležitá událost neuteče a pěkně si do něho můžete poznamenat přehled všech důležitých úkolů („To-do list“).

Ale pokud hledáte diář nikoli až tolik pro organizaci a plánování svého času, ale spíš jako dobrého pomocníka při vlastním rozvoji, budete naopak pátrat ve vodách  motivačních či jinak alternativně zaměřených diářů.

Ty jsou zpravidla koncipovány hravou formou, rozdělení na měsíce, dny a hodiny zde nehraje primární roli.

Často v nich není uveden právě ani datum. Ten si prostě vepíšete sami. Takový diář vám pak může sloužit klidně i více let, není určen jen na jeden kalendářní rok, jako klasické organizační diáře.

3) Co materiál a styl?

Zde záleží na vkusu každého z nás. Papír, plast, kůže, barva ladící s vašim oblečením či nějaký originální motiv? Zvolit můžete téměř cokoli.

Cenově nejdostupnější jsou kapesní diáře s typu „paperback“, ovšem ohýbací papírové desky se každodenním používání se rychle opotřebují, ošoupou a nevypadají pak příliš reprezentativně.

Dobrým kompromisem jsou tvrdé papírové desky, které jsou lehké a odolnější. Můžete zvolit i diář z recyklovaného papíru nebo originální diáře ručně vyráběné. Neobvyklé ale nejsou ani diáře v plastovém obalu či potažené textilií, které se hned tak nezničí.

Potřebujete na schůzce udělat dojem, reprezentovat sebe i firmu? Potom sáhněte po luxusnějším diáři v kožených deskách. Kůže je nesmrtelná a navíc působí velice stylově a elegantně.

Zajímavou vychytávkou jsou také diáře s kroužkovou vazbou, které vám na rozdíl od sešitových diářů s pevnou vazbou umožní přidávat, respektive odebírat jednotlivé listy.

Tyto diáře bývají zpravidla o něco dražší, ale na druhou stranu do obalu pak pořizujete už pouze novou „náplň“ a přidávat obsah dle potřeby.

4) Sebemotivace či plánování podle postavení Měsíce?

Hodně oblíbené jsou v posledních letech tzv. motivační a kreativní diáře. Najdete je v každém knihkupectví. V čem jsou jiné?

Motivační diář poznáte podle toho, že je doplněn o různé povzbuzující citáty a moudra, která nám mají zlepšit den, dovést k zamyšlení atp. Najdete v nich dostatečný prostor pro sepisování vlastních myšlenek, pro plánování svých projektů a snů krok za krokem.

Na špici kreativity pak naleznete diáře, se kterými se může vaše tvůrčí já dostatečně vyřádit. Jsou to spíše takové diáře-deníky doplněné často o různé samolepky, kresby, motivační texty apod.

Do kreativního diáře si můžete psát různé nápady, malovat vize, kam se chcete posunout, nebo si naopak sepisovat to, co se vám podařilo či nepodařilo a udělat si tak vlastní malou sebereflexi.

Jestliže svůj život raději plánujete podle aktuální měsíční fáze, bude se vám líbit speciální lunární diář. Milovníci numerologie zase ožijí u diáře zaměřeného na magii čísel a ten, kdo holduje horoskopům, může zkusit plánovat své aktivity v diáři podle zvěrokruhu.

Opravdu možnostem se dnes již nekladou žádné meze. Proto stejně jako ostatně téměř ve všem v dnešní době, i při výběru diáře v prvé řadě záleží na každém z nás a na našich preferencích.

A jak to máte s diáři vy? Upřednostňujete ty manažerské, či spíše motivační? A zkoušíte každý rok nový kousek nebo jste věrni jedné značce a jednomu typu zpracování?