Jak nosit dítě v zimě?

Nošení dětí v šátku nebo ergonomickém nosítku není jen letní záležitostí. Mnoho maminek nosí i zimě. Nošení přinášení mnoho výhod, kterých se nechtějí vzdát ani během chladnějších měsíců. Jak na to, aby nemrzlo ani dítě, ani dospělý?

Maminky a tatínkové, kteří chtějí nosit i během zimních měsíců si mohou vybrat z několika variant. „Buď využijí bundy, které jsou vyloženě určené na nošení, nebo si ke své klasické bundě pořídí zateplenou kapsu a svou bundu nechají rozepnutou. Druhá varianta je o něco méně nákladná, první pak pohodlnější,“ vysvětluje Kateřina Borunská z Mamaja group, společnosti, která se specializuje na nošení, přebalování a oblékání dětí.

Existují speciálně zateplené kapsy na zimu. K nim stačí přidat jen botičky, čepičku a nákrčník. Kromě toho si mohou rodiče pořídit kapsy, které lze využít během celého roku, ale v zimě je nutné je vyztužit zimní vložkou.

Bundy jsou na tom podobně. Lze si vybrat mezi vyloženě zimní variantou, nebo například lehčí softshellovou bundou a pořídit si k ní například fleesovou mikinu – obojí s nosícím vkládacím pásem, který oblečení nastaví tak, aby se pod něj vešlo i miminko v nosítku či šátku. „Zkrátka jde o to, zda chcete více slabších vrstev, nebo jednu silnější,“ shrnuje Kateřina.

Na co byste neměli ještě při nošení v zimě zapomínat?

1) Dítě hřejete vlastním tělem a ono hřeje vás, nemusíte to s množstvím vrstev oblečení přehánět.

2) Teplé a kvalitní botičky a čepice pro dítě i pro vás se během nošení v zimních měsících vyplatí dvojnásobně.

3) Svaly vašeho drobečka během nošení pracují, může se zpotit. Zauvažujte o funkčním oblečení.

4) Nosící kapsy a bundy nejsou náhradou za nosítka. Musíte si k nim pořídit ještě ergonomické nosítko nebo šátek.

Kde se můžete poradit?

Na portálu Mamaja.cz funguje online poradna, stejně tak můžete napsat na Facebooku Mamaja.cz.

Jaké výrobky lze například vybrat?

O nosících kapsách MaM

MaM je jednou z renomovaných značek nosících bund i kapes. Rodiče si mohou vybrat například kapsu MaM deluxe, která je určená vyloženě na zimu, nebo celoroční MaM all weather. MaM deluxe lze využít se všemi nosítky na břiše i na zádech nebo také jako kryt na autosedačku a kočárek.

Horní část je ukončena zaobleným límcem, který je možné stáhnou tak, aby dítěti nefoukalo za krk. Součástí kapsy je i čepice, kterou využijete nejen při nošení. Lze ji nosit i samostatně. Kapsa je opatřena gumičkou, díky které ji snadno přizpůsobíte různě velkým dětem. Na tělo nosiče se upevňuje pomocí popruhů a poutek. Na vnější straně najdete kapsu pro ruce dospělého.

Je větru a voděodolná, ale nenahrazuje pláštěnku. Od roku 2013 je opatřena reflexními prvky. Cena se pohybuje kolem 1390 Kč.

MaM all weather je její celoroční variantou. V zimě je tedy třeba přidat zimní vložku. Jinak má stejné vlastnosti, které jsme uvedli u modelu deluxe. Cena se pohybuje kolem 1400 Kč.

O nosících bundách MaM

Mezi univerzální modely patří například MaM Coat 3v1. Model se hodí pro muže i ženy, dá se využít na nošení, ale také v těhotenství nebo při běžném oblékání. Je prodyšná, voděodolná, vhodná do vlhkého i chladného počasí.

Součástí bundy jsou vepínací panel pro těhotné a na nošení dětí, šála z fleesu s otvorem pro hlavičku dítěte a speciální kapuce pro dítě, kterou lze nosit i samostatně a jejíž velikost lze upravit pomocí gumiček.

Panel pro nošení dětí lze zapnout na břicho i na záda a je zakončen vyvýšeným zaobleným límcem chránící krk dítěte. Pomocí šňůrek na kapuci lze fixovat hlavičku spícího dítěte při nošení na zádech. Velikost bundy můžete upravit gumičkami v pase i ve spodní části. Cena se pohybuje kolem 3400 Kč.