Jak nosit dítě v zimě?

Nošení dětí v šátku nebo ergonomickém nosítku není jen letní záležitostí. Mnoho maminek nosí i zimě. Nošení přináší mnoho výhod, kterých se rodiče nechtějí vzdát ani během chladnějších měsíců. Jak na to, aby nemrzlo ani dítě, ani dospělý?

Nošení dítěte je skvělý způsob, jak vytvořit silné pouto mezi rodičem a dítětem, a to platí i v zimě. Chladné měsíce však přinášejí specifické výzvy pro rodiče, kteří chtějí nosit své děti. Jak zajistit, aby bylo nošení v zimě bezpečné a pohodlné pro rodiče i pro jejich dítě?

Maminky a tatínkové, kteří chtějí nosit i během zimních měsíců si mohou vybrat z několika variant.

„Buď využijí bundy, které jsou vyloženě určené na nošení, nebo si ke své klasické bundě pořídí zateplenou kapsu a svou bundu nechají rozepnutou. Druhá varianta je o něco méně nákladná, první pak pohodlnější,“ vysvětluje odbornice ze společnosti, která se specializuje na nošení, přebalování a oblékání dětí.

Existují speciálně zateplené kapsy na zimu. K nim stačí přidat jen botičky, čepičku a nákrčník. Kromě toho si mohou rodiče pořídit kapsy, které lze využít během celého roku, nicméně v zimě je nutné je vyztužit zimní vložkou.

Bundy jsou na tom podobně. Lze si vybrat mezi vyloženě zimní variantou, nebo například lehčí softshellovou bundou a pořídit si k ní například fleesovou mikinu – obojí s nosícím vkládacím pásem, který oblečení nastaví tak, aby se pod něj vešlo i miminko v nosítku či šátku.

„Zkrátka jde o to, zda chcete více slabších vrstev, nebo jednu silnější,“ shrnuje dále zaměstnankyně.

Průvodce pro bezpečné a pohodlné nošení v chladných měsících

Prvním krokem k bezpečnému a pohodlnému nošení dítěte v zimě je vybrat si vhodný nosič. Existuje mnoho různých typů nosičů, jako jsou šátky, bundy nebo ergonomická nosítka. Pro nošení v zimě může být šátek nebo ergonomické nosítko s integrovanou vložkou nejlepší volbou, protože poskytují dostatečnou izolaci a teplo.

Oblečení dítěte je v zimě klíčové. Mělo by se zvolit vrstvení, které chrání dítě před chladem a vlhkostí. Nosit dítě se může na několik způsobů:

  • Přikrytí dítěte teplou bundou nebo kabátem: Investice do kvalitního zimního oblečení pro dítě, které je izolované a odolává větru a dešti.
  • Použití speciálního příslušenství na nošení: Některá nosítka mají speciální vložky nebo potahy, které chrání dítě před nepříznivými povětrnostními podmínkami.
  • Vrstvení oblečení: Pokud rodič používá nosítko nebo šátek, je lepší, když dítě má na sobě několik vrstev oblečení, například termoprádlo, svetřík a zimní kombinézu. Nezapomenout na teplou čepici a rukavice.

Důležité je udržovat dítě v zimě v teple a suchu. Po dlouhém nošení se může potit, což může způsobit ochlazení, pokud není důkladně oblečené. Je potřeba pravidelně dítě zkontrolovat a případně vyměnit mokré oblečení. Pokud se jde ven do sněhu nebo deště tak i dítě potřebuje ochranu před vlhkostí.

Správná poloha a podpora je základ

Nezáleží na tom, jaké je počasí, vždy je důležité udržovat správnou polohu a podporu pro dítě. Rodič by měl dbát na to, aby nohy dítěte byly v ergonomické pozici „M“, což je základní požadavek pro zdravý vývoj kyčelních kloubů. Dítě by mělo být také dostatečně vysoko a těsně u těla, aby to bylo pro ně pohodlné a bezpečné.

I v chladném počasí je potřeba pravidelně dát dítěti přestávku od nošení. Pokud je venku velmi chladno, měla by se zkrátit doba venku a zajistit dítěti dostatečný odpočinek v teplém prostředí.

Nošení dítěte v zimě může být krásným zážitkem pro rodiče a dítě, pokud jsou dodrženy základní bezpečnostní a komfortní zásady. Rodič vybere správný nosič, zabalí dítě do teplého oblečení a užije si společný čas venku.

Každé dítě je jiné, a může mít odlišné potřeby, takže je vždy důležité naslouchat jeho signálům a reagovat na ně. S trochou péče a pozornosti může být nošení dítěte v zimě radostným a bezpečným zážitkem pro všechny zúčastněné.

Na co ještě by se nemělo při nošení v zimě zapomínat?

1) Dítě hřeje rodič vlastním tělem a ono hřeje rodiče, nemusí se to s množstvím vrstev oblečení přehánět.

2) Teplé a kvalitní botičky a čepice pro dítě i pro rodiče se během nošení v zimních měsících vyplatí dvojnásobně.

3) Svaly malého drobečka během nošení pracují, může se zpotit. Zauvažovat o funkčním oblečení.

4) Nosící kapsy a bundy nejsou náhradou za nosítka. Musí se k nim pořídit ještě ergonomické nosítko nebo šátek.

Jaké výrobky lze například vybrat?

O nosících kapsách MaM

MaM je jednou z renomovaných značek nosících bund i kapes. Rodiče si mohou vybrat například kapsu MaM deluxe, která je určená vyloženě na zimu, nebo celoroční MaM all weather. MaM deluxe lze využít se všemi nosítky na břiše i na zádech nebo také jako kryt na autosedačku a kočárek.

Horní část je ukončena zaobleným límcem, který je možné stáhnou tak, aby dítěti nefoukalo za krk. Součástí kapsy je i čepice, která se využije nejen při nošení. Lze ji nosit i samostatně. Kapsa je opatřena gumičkou, díky které ji lze snadno přizpůsobit různě velkým dětem. Na tělo nosiče se upevňuje pomocí popruhů a poutek. Na vnější straně je kapsa pro ruce dospělého.

Je větru a voděodolná, avšak nenahrazuje pláštěnku. Od roku 2013 je opatřena reflexními prvky. Cena se pohybuje kolem 1 300 – 1 400 Kč.

MaM all weather je její celoroční variantou. V zimě je tedy třeba přidat zimní vložku. Jinak má stejné vlastnosti, které jsou uvedeny u modelu deluxe. Cena se pohybuje kolem 1 400 Kč.

O nosících bundách MaM

Mezi univerzální modely patří například MaM Coat 3v1. Model se hodí pro muže i ženy, dá se využít na nošení, nicméně také v těhotenství nebo při běžném oblékání. Je prodyšná, voděodolná, vhodná do vlhkého i chladného počasí.

Součástí bundy jsou vepínací panel pro těhotné a na nošení dětí, šála z fleesu s otvorem pro hlavičku dítěte a speciální kapuce pro dítě, kterou lze nosit i samostatně a jejíž velikost lze upravit pomocí gumiček.

Panel pro nošení dětí lze zapnout na břicho i na záda a je zakončen vyvýšeným zaobleným límcem chránící krk dítěte. Pomocí šňůrek na kapuci lze fixovat hlavičku spícího dítěte při nošení na zádech. Velikost bundy můžete upravit gumičkami v pase i ve spodní části. Cena se pohybuje kolem 3 400 Kč.