Bezpečnost dětí na sjezdovce – je nejdůležitější, zkušenosti

Nošení ochranné přilby při provozování zimních sportů je rozumná volba, protože snižuje riziko a závažnost poranění hlavy. Avšak pozor, stále je nezbytné být opatrný. Přilba není brnění a neměla by lyžaře vybízet k většímu riziku. Nejlepší ochranou před nehodami je znalost a dodržování svých limitů a Kodexu chování v horách.

Člověk nikdy neví, co se na sjezdovce může stát, zranění si kolikrát ani nemusí zavinit sám lyžař. Někdo se přiřítí a nezvládne svou jízdu a ve vteřině může dojít k nehodě, která ovlivní životy. Sjezdovky nejsou plné nezodpovědných lidí, ovšem jsou plné dětí a je proto potřeba dvojnásobná opatrnost ze strany lyžařů i rodičů.

Někdy to může být jen nešťastná náhoda, někdo nezvládne terénní zlom nebo ledovatou plotnu a malér je na světě. Nejlepší prevencí a ochranou je vybavit dítě i sebe kvalitním vybavením a nešetřit na něm. Levná helma, či chránič mohou v případě kolize být dokonce i na škodu.

Nejlepší rady pro nošení přilby při lyžování a snowboardingu

Odborníci radí lyžovat a jezdit na snowboardu, jako by nikdo neměl na hlavě helmu. Všichni lyžaři a snowboardisté by měli jezdit zodpovědně, vždy se ovládat a jezdit bezpečně na sjezdovce. Přilby mohou pomoci zabránit zranění hlavy, avšak při vysokých rychlostech a čelních nárazech příliš nepomáhají a neposkytují žádnou ochranu před zraněním krku a dalšími typy zranění.

Je vysoce doporučováno používat helmu určenou speciálně pro lyžování nebo snowboarding. Cyklistické přilby mají jiné nárazové charakteristiky a jiné oblasti ochrany než lyžařské a snowboardové přilby a nikdy by neměly být nošeny jako náhrada přilby pro zimní sporty. Kromě vhodného bezpečnostního designu nabízejí lyžařské přilby výhody, jako je teplo a integrace s brýlemi.

Aby helma bezpečně fungovala, musí správně sedět. Do přileb na lyžování nelze dorůst. Navíc nepohodlnou helmu nikdo nebude chtít nosit a bude jen ležet ladem ve skříni. Sportování v zimě musí být pohodlné a zábavné.

Přilba by měla splňovat průmyslové normy. Existují různé normy pro přilby, včetně norem CEN (nejméně přísná norma), ASTM, Snell a RS-98 (zdaleka nejpřísnější a nejobtížněji splnitelná norma pro certifikaci). Je vhodné si prostudovat dokumentaci k výrobku a zjistit, které normy přilba splňuje.

Dospělí by měli být dětem vzorem. Děti rozpoznají pokrytectví rychlostí světla. Pokud rodiče očekávají, že jejich děti budou lyžovat a jezdit zodpovědně a budou nosit přilby, měli by tak činit i oni. Každý dospělý, který nosí přilbu, bude dětem dobrým příkladem.

Stanovit pevná pravidla týkající se používání přileb a lyžování/snowboardingu. Například „Žádná helma rovná se žádné lyžování“. Většina lyžařských týmů a akademií má pravidla vyžadující používání přileb u svých sportovců, a sportovci tato pravidla přijímají jako samozřejmost.

Dítě bude toto pravidlo také dodržovat, pokud mu bude předloženo zdvořilým, avšak nekompromisním způsobem. Řada profesionálních lyžařů a snowboardistů nosí přilby a může sloužit jako skvělý vzor.

Při nákupu helmy je vhodné přinést s sebou brýle svoje a svého dítěte. Různé brýle a přilby spolu různě spolupracují. Dobře padnoucí kombinace poskytne skvělou ochranu obličeje a čela před studeným větrem a sněhem a zároveň umožní dostatečné větrání brýlí. Je lepší mít brýle a přilbu připevněné k sobě. Je mnohem těžší ztratit jak přilbu, tak brýle.