Zimní kombinéza – recenze, zkušenosti

Dětské oblečení vyžaduje nadmíru kvalitní a funkční materiály. Oblečení musí obstát za každého počasí, v kousavém mrazu i v silném větru. Zároveň musí odolat dešti i sněhové břečce při hrátkách za oblevy. Na co se při výběru dětské zimní kombinézy zaměřit nejvíce?

Kvalitní zimní kombinéza se vyplatí i přes vyšší pořizovací cenu. Její odolnost vůči větru i vodě by měla být excelentní, a to i po praní v pračce. Materiál by měl odpuzovat špínu a být velmi trvanlivý. Overal musí zároveň umožnit svobodu pohybu. Zateplení i prodyšnost by měly být velmi dobré.

Sněhová kombinéza je nezbytnou součástí oblečení pro děti, které žijí nebo se pohybují v chladném prostředí. Dítě musí být oblečeno teple od hlavy až k patě, aby během zasněžené a chladné zimy neprochladlo. Na oblečení je třeba myslet už v momentě, kdy se rodina rozhoduje, kam s dětmi na hory.

Styl sněhové kombinézy

Pokud bude dítě vystaveno sněhu a velmi chladnému počasí, ocení jednodílnou sněhovou kombinézu. Jednodílná sněhová kombinéza je kompletní kus oblečení, takže je velmi teplá. Skládá se z kalhot, bundy a kapuce, které jsou k sobě připevněny. Tento oblek lze obvykle zapínat vpředu. Některé obleky mají otvory na nohou, zatímco jiné mají připevněné boty.

Jednodílná kombinéza se hodí i pro miminko nebo batole, které ještě není příliš aktivní. V jednodílné sněhové kombinéze může být velmi aktivním dětem horko, proto je lepší ji obléknout dětem, které nejsou dost staré na to, aby byly venku velmi aktivní a sportování v zimě se jich zatím netýká.

Základ je vrstvení. Nejprve obléct dítě do bavlněného trička s dlouhým rukávem a kalhot a poté do jednodílné kombinézy. Bavlněný materiál nebude dráždit pokožku dítěte.

Bude obtížné dítě z jednodílné kombinézy vysvléknout, zejména pokud se dítě potřebuje rychle dostat na toaletu. Kojenci a menší děti s tím nebudou mít větší problém, protože na sobě mívají plenky. Některé jednodílné kombinézy mají zip, který vede po celé délce přední části, což dítěti usnadní cestu na toaletu a převlékání.

Pokud si bude dítě často hrát ve sněhu, ocení spíše dvoudílnou kombinézu. Protože děti potřebují při hraní teplo, je tato kombinéza dostatečně silná, aby je ochránila před nepříznivými podmínkami. Tento typ obleku dokáže lépe regulovat teplo, protože má více otvorů. Součástí kalhot jsou šle, které se připevňují k ramenům, aby kalhoty nepadaly dolů, podobně jako u kombinézy. K obleku se samostatně dodává také bunda.

Materiál

Na štítku kombinézy je uvedeno, pro jaký teplotní rozsah je materiál určen. Nepromokavý, lehký a cenově dostupný materiál je nylon. Mezi všemi typy a značkami kombinéz je to nejčastěji používaný materiál. Je skvělý pro děti, protože rychle schne, a není příliš drahý.

Polyester je pouze voděodolný, nikoliv nepromokavý, a není příliš prodyšný. Ačkoli jsou obleky z polyesteru cenově dostupné a lehké, nejsou odolné proti promočení. Tento materiál udrží dítě v teple, ovšem může mu být příliš horko, pokud bude v obleku z polyesteru dlouho běhat venku.

Obleky vyrobené z materiálu Polartec udrží dítě v dostatečném teple. Materiál je také pružnější a levnější než jiné výplně, jako je polyester nebo prachové peří.

Materiál, který je měkký a udržuje teplo, je flanel. Flanel se obvykle používá jako podšívka v bundách a sněhových kombinézách.

Kdo má aktivní dítě ve vlhčím podnebí, volí peří. Tento materiál se shání poměrně těžko, protože je drahý, avšak dítěti bude při hře venku velmi teplo. Peří velmi dobře izoluje. Prachové peří ztrácí svou hřejivost, pokud navlhne, proto je lepší poohlédnout se po kombinéze vyrobené z vodoodpudivého prachového peří.

Fleece dítě zahřeje, ovšem bude se v něm potit. Fleece je silná podšívka, která se nachází v některých kombinézách a je skvělá pro udržení tepla dítěte při nízkých teplotách.

Taft bude dražší než peří. Tento materiál však dobře izoluje, je lehký a velmi pohodlný na nošení.

Velikost

Doporučován je nákup kombinézy o jednu velikost větší. Vytvoří se tak prostor pro případné další vrstvy oblečení, které může dítě nosit pod kombinézou. I když je kombinéza mírně větší, dítě by mělo být stále schopno snadno používat ruce a chodit, aniž by zakopávalo o nohavice.

Sněhová kombinéza by měla dětem umožňovat volný pohyb a nošení vrstev pod ní, ovšem neměla by být pytlovitá, aby způsobovala zakopávání nebo pronikání studeného vzduchu dovnitř. Lepší je kombinéza s manžetami, které těsně obepínají kotníky a zápěstí dítěte. To zabrání vniknutí sněhu a studeného vzduchu dovnitř.

Mnoho kombinéz vyšší třídy je vybaveno funkcemi, které umožňují, aby oblek rostl s dítětem, jako jsou prodlužovací rukávy nebo nastavitelný pásek.

Spodní vrstvy a doplňky

Dlouhé spodní funkční prádlo ze savé a prodyšné tkaniny, jako je bavlna, je dobrým tepelným izolantem, který lze nosit pod běžným oblečením nebo pod kombinézou.

Na nohy dítěti oblékat pouze jeden pár ponožek. Ponožky by měly být vyrobeny z vlny, směsi vlny s hedvábím nebo s polypropylenem. Tyto materiály zajišťují dobrou izolaci v případě, že se dítě dostane do kontaktu se sněhem.

Přiléhavá čepice zakryje uši a krk omotá šála. Místo standardní dlouhé šály lze koupit šátek ve tvaru trubky, aby se dětem šátek nezachytával do zipu nebo neškrtil.

Dětem je nutné pořídit i rukavice a palčáky. Je chytré mít připraveno několik párů rukavic nebo palčáků pro případ, že jedna zmokne nebo že dítě jeden kus ztratí.