Závodní golf – oslovuje stále hodně dětí

Golf již dávno není sportem bohatých, jak se dříve tradovalo. Na chuť mu přichází stále více lidí, včetně dětí. A to i na závodní úrovni. Poté, co děti získají zkušenosti na golfovém hřišti s instruktorem a naučí se pravidla a etiketu, mohou být připraveny začít soutěžit v golfových turnajích pro mládež.

Golf je jeden z nejlepších sportů pro začátečníky. I proto mu propadá stále více dětí, které golf zaujal natolik, že touží svou vášeň posunout dál. Na turnaj. Některé turnaje vyžadují, aby dětem bylo alespoň sedm let nebo více, zatímco jiné mají úrovně pro děti mladší sedmi let.

Jak vybrat vhodný turnaj pro dítě

Pro juniorského golfistu je důležité vybrat správný turnaj, a to na základě úrovně dovedností a výsledků předchozího ročníku. Což pomůže získat přehled o tom, jaká je konkurence a zda má dítě šanci v daném turnaji uspět. Na některých turnajích soutěží všechny děti ve věku od 7 do 10 let mezi sebou, zatímco na jiných jsou soutěže pro jednotlivé věkové kategorie.

Jak připravit dítě na golfový turnaj

Před přihlášením na golfový turnaj je důležité, aby dítě mělo dostatek příležitostí k tréninku. Po registraci je vhodné seznámit se s hřištěm, na kterém se bude turnaj konat.

Je také důležité, aby dítě mělo dostatek spánku a bylo před golfovým turnajem, během něj i po něm dobře hydratované. Nakonec je vhodné dítě přimět představit si úspěšné absolvování turnaje. To mu může pomoci zůstat v den turnaje soustředěné.

Příprava vybavení

Před golfovým turnajem je potřeba připravit veškeré vybavení, které bude dítě potřebovat:

  • juniorský golfový bag a vozík
  • juniorská golfová odpaliště (týčka)
  • juniorské golfové hole
  • juniorské golfové oblečení a obuv

Kromě těchto základních potřeb je důvtipné připravit i další věci, které bude dítě nosit ve svém golfovém bagu, včetně následujících:

  • golfové míčky
  • golfové rukavice
  • náhradní golfová odpaliště (týčka)
  • malý ručník
  • krém na opalování
  • láhev na vodu

Není nic víc stresujícího než chybějící doplňky. Golfové vybavení je finančně náročné, stejně jako účast na turnajích s sebou nese určitou finanční zátěž. Někdy se ale najde ochotný sponzor, který se věnuje mecenášství ve sportu, který bude talent dítěte dobrovolně rozvíjet.

Jak by se děti a rodiče měli chovat na golfových turnajích

Soutěžení na golfových turnajích vyžaduje, aby děti i jejich rodiče znali všechna nevyslovená pravidla etikety. Přestože je golf velmi společenský, je důležité mlčet, když se jiný golfista chystá k odpalu. Dítě by také mělo hřiště opouštět v dobré kondici.

Mělo by vyplnit své divoty (drny trávy vyseknuté při úderu ze země) a stopy po míčcích a uhrabat bunkry (písečné překážky). Rodiče i děti by si měli uvědomit důležitost dobrého sportovního chování. Dítě by se mělo naučit křičet Fore! (varovný výkřik upozorňující na možné zasažení míčem), pokud odpálí míček, který nechtěně míří směrem k jiné osobě.

Jaký postoj by měli rodiče promítnout svým dětem před golfovým turnajem?

Před golfovými turnaji by se rodiče měli snažit pomoci svým dětem získat sebedůvěru. Měli by se chovat pozitivně a zároveň své děti připravit na možnost, že nemusí vyhrát. Měli by svému dítěti zdůraznit, že účast na turnaji mu přinese dobré zkušenosti bez ohledu na výsledek a že se jedná o dobré vyžití pro děti.

Kdykoli se netrefí, zůstat pozitivní. Nejdůležitější je pokračovat na zlepšení, podporovat u dětí pohyb a dát dítěti najevo, že nevadí, když nevyhraje. Pokud bude dítě dobře připravené a zúčastní se turnaje a úrovně, která je pro něj vhodná, může si ratolest odnést vynikající zážitek bez ohledu na dosažené skóre.