Každý domov by měl krásně vonět

Silice mohou být vstřebávány kůží nebo také sliznicemi, přičemž druhý způsob je nejen rychlejší, ale také účinnější a tvoří základ inhalací.

Při nich se dostávají účinné látky ze silic přes nosní nebo ústní sliznici do krve a spolu s ní pak ne místo působení, nebo dýchacími cestami přímo do plic. Z těchto důvodů se inhalace využívají především pro léčení onemocnění dýchacích cest.

Jak postupovat:

Přichystejte si do mísy asi 1 litr vroucí vody, do které vlijete horký nálev připravený z přibližně 25 g bylinek nebo několika kapek silice. Nálev nechejte předtím asi 15 minut vyluhovat. Potom přes mísu a svoji hlavu přetáhněte osušku a vdechujte po dobu asi 10 minut vycházející páry.

Dýchejte přitom zhluboka a pomalu, pokud možno nosem. Potom setrvejte ještě nejméně 10 minut v dobře vyhřáté místnosti, dokud se dýchací cesty zase zvolna neochladí okolním vzduchem a rozpuštěné hleny se neuvolní. Inhalaci opakujte dvakrát až třikrát denně.

Pozor!

Vzhledem k možnosti opaření není možné nechat děti a staré, špatně mobilní lidi inhalovat bez neustálého dohledu. Astmatikové by se před inhalováním měli o výběru správné silice poradit se svým lékařem, protože některé éterické oleje, kupříkladu eukalyptový, by u nich mohl vyvolat křeče dýchacího ústrojí. To platí i pro děti do 6 let.

Bytové aroma

Aromalampy:

Aromalampy, ze kterých se do okolí odpařují vonné silice, jsou nejenom krásným bytovým doplňkem, ale zároveň i nejjednodušší cestou, jak nechat účinné látky z éterických olejů působit na naši mysl, a vyvolat tak pocit pohody. S aromalampou je možné vyvolat v jakékoli místnosti požadovanou atmosféru a vůbec nezáleží na tom, chceme-li navodit dojem uklidnění nebo napjatého očekávání, či dokonce orientálního harému.

Stačí k tomu použít 6 kapek vhodné silice a rozpustit je v misce vody. Pak již jen postavíme misku nad plamen svíčky a z vody se po zahřátí začnou uvolňovat molekuly vonné silice, které v krátké době provoní celou místnost.

Osvěžovač vzduchu:

Na místo aromalampy můžete k provonění místnosti použít i osvěžovač vzduchu vlastní výroby. Vezměte 10 kapek vaší oblíbené silice, 7 polévkových lžic vody a 1 polévkovou lžíci vodky (ke konzervaci). Roztok nalijte do rozprašovače na pokojové květiny, důkladně protřepejte – a můžete používat kdykoliv chcete.

Potpourri:

Pod tímto označením se rozumí směs sušených bylinek, které po dlouhou dobu provoní váš byt. Můžete si ji buď zakoupit již hotovou v obchodě, nebo si ji připravit sami.

Vezměte všechny vonné přísady, které chcete použít, a uzavřete je ve vzduchotěsné nádobě. V následujících 6 týdnech nádobu jednou denně důkladně protřepejte. Poté vysypte potpourri na misku. vůni potpourri lze opět oživit několika kapkami vhodné silice.