Cypřišová silice – Cypřiš stálezelený (Cupressus sempervirens)

Cypřišová silice je uvolňující, osvěžující, adstringentní. Hodí se k léčbě krevního oběhu, chřipky, laryngitidy (zánět hrtanu), svalových křečí. Cypřišová silice je užitečná pro přechodové obtíže.

Cypřišový olej je esenciální olej vyráběný z větviček, stonků a listů cypřiše. Většina cypřišového esenciálního oleje se vyrábí z Cupressus sempervirens, známého také jako středomořský cypřiš. Cypřišová silice má mnoho zdraví prospěšných účinků, protože má antibakteriální, antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti.

Kašel

Mnoho lidí používá esenciální oleje k léčbě kašle. Cypřišový olej obsahuje kamfen, molekulu, která se často vyskytuje v bylinných přípravcích proti kašli.

Hemoroidy

Hemoroidy, což jsou zduřelé žíly kolem konečníku a řitního otvoru, lze léčit některými esenciálními oleji. Cypřišový olej přidaný nanesený na hemoroidy může zklidnit tuto oblast a zničit některé bakterie.

Bradavice

Cypřišový olej je běžnou léčbou bradavic, které mohou být způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Antibakteriální vlastnosti cypřišového oleje z něj činí vynikající prostředek k léčbě mnoha kožních onemocnění. Protože je také antivirotikem, může pomoci při léčbě bradavic.

Řezné rány, poranění a infekce, pupínky a akné

Protože cypřišový éterický olej působí antimikrobiálně a antibakteriálně, může pomoci vyčistit a zahojit řezné rány a poranění, stejně tak pupínky a akné.

Křečové žíly

Mnoho lidí používá esenciální oleje k léčbě křečových žil. Křečové žíly jsou obvykle způsobeny špatným krevním oběhem, slabými žilami a hromaděním krve. Proto se často doporučuje používat masáže ke zmírnění bolesti a otoků spojených s křečovými žilami. To může zahrnovat aromaterapeutickou masáž s použitím zředěné cypřišové silice.

Bolest svalů

Při bolest svalů mohou esenciální oleje pomoci najít úlevu. Masážní terapie může být účinným způsobem úlevy od bolesti, zejména od bolesti zad a šíje. Cypřišový olej je jedním z mnoha esenciálních olejů používaných ke zmírnění bolesti svalů. I když je často označován jako antispasmodikum, což znamená, že může snížit svalovou bolest a křeče.

Celulitida

Esenciální oleje se často doporučují ke snížení výskytu celulitidy.

Tělesný zápach

Protože cypřišový esenciální olej má příjemnou vůni, často se přidává do přírodních deodorantů, protože dokáže snížit nepříjemný tělesný zápach, kupříkladu pot.

Rizika cypřišového oleje

Často se má za to, že esenciální oleje jsou bezpečné, protože jsou přírodní. Přestože esenciální oleje mají celou řadu výhod, mohou být při nesprávném použití nebezpečné. Na esenciální oleje je možné být alergický. Mezi příznaky alergické reakce mohou patřit:

  • vyrážka a zarudnutí
  • bolest nebo pálení
  • otok
  • svědění
  • kopřivka

Pokud jste žena těhotná nebo kojí, měla by se používání éterických olejů vyhnout. Pokud to nedoporučí lékař, neměli by být esenciální oleje používány ani u kojenců, malých dětí nebo domácích zvířat.