Citrónová silice – Citroník pravý (Citrus limon)

Citrónová silice je osvěžující, posilující, antiseptická a odpuzuje hmyz. Hodí se k léčbě krevního oběhu, dýchacích problémů, bolení v krku, mastné pleti a popraskaných žilek. Citrónová silice bělí zuby. Neředěnou lze použít na hmyzí bodnutí.

Citronový esenciální olej je zcela přírodní složka, která slouží také jako domácí zdravotní prostředek. Získává se z kůry čerstvých citronů extrakcí párou nebo méně často procesem „lisování za studena“, při kterém se kůra napichuje a otáčí, přičemž se uvolňuje olej.

Citronový esenciální olej lze ředit a lokálně aplikovat na pokožku, stejně jako rozptýlit do vzduchu a inhalovat. Někteří lidé přísahají na citronový esenciální olej jako na složku, která bojuje proti vyčerpání, pomáhá při depresích, čistí pleť, ničí škodlivé viry a bakterie a snižuje záněty. Podobně jako citronelová silice.

Může snižovat příznaky úzkosti a deprese

Kdo při úklidu domácnosti používá výrobky s vůní citronu, cítí se po něm uvolněnější nebo povznesenější a má lepší náladu.

Může zmírnit příznaky ranní nevolnosti

Nevolnost a zvracení jsou dva z nejčastějších příznaků, které se vyskytují na počátku těhotenství. Existuje důvod se domnívat, že citronový esenciální olej může zmírnit (nebo alespoň snížit) závažnost těchto příznaků.

Může zlepšit zdraví pokožky

Citronový olej je jedním z několika esenciálních olejů, které mohou ničit škodlivé bakterie, jež se mohou množit na pokožce. Má také ochranné vlastnosti, jako jsou antioxidanty, které mohou rozjasnit a zachovat tón pleti. Stejně jako většina citrusových olejů však může způsobit citlivost pokožky při pobytu na slunci.

Může působit jako prostředek proti bolesti

Citronový esenciální olej se někdy používá v aromaterapii jako přírodní analgetikum. Také v podobě vonných tyčinek. Antistresové a antidepresivní účinky tohoto oleje mohou souviset s tím, jak pomáhá tělu interpretovat bolest bez paniky.

Může pomoci lépe dýchat a zklidnit bolest v krku

Při nachlazení nebo bolesti v krku, je citronový esenciální olej dobrým domácím prostředkem, který stojí za to vyzkoušet.

Při procesu získávání esenciálního oleje z citronů extrakcí vodní parou však nedochází k přenosu vitaminu C do oleje. Existuje malá pravděpodobnost, že esenciální olej z citronu lisovaný za studena může obsahovat stopy vitaminu C, avšak většina z něj skončí ve vodě během zpracování.

Pomáhá cítit se bděle a soustředěně

Citronový esenciální olej zlepšuje náladu a může také působit na zvýšení mozkové kapacity a soustředění.

Může být účinný při léčbě a prevenci výskytu akné

Citronový olej se používá při různých kožních onemocněních včetně akné. Může po naředění a lokální aplikaci ničit bakterie, které se mohou zachytit v pórech a způsobit akné. Citronová silice může také vyčistit pleť a jemně odlupovat odumřelé kožní buňky, které se tak často zachycují ve vlasových folikulech a pórech.

Může podporovat hojení ran

Malé pořezání nebo škrábnutí lze vyčistit zředěným citronovým olejem, který jej vydezinfikuje, zabrání infekci a případně pomůže rychlejšímu hojení rány.

Má protiplísňové účinky

Citronový esenciální olej má silné protiplísňové účinky při léčbě některých kožních výrůstků. Při lokální aplikaci je účinný proti plísním, které způsobují atletickou nohu, afty a kvasinkové infekce.

Možné nežádoucí účinky

Stejně jako ostatní esenciální oleje z rodiny citrusů je citronový esenciální olej obecně bezpečný pro lokální a aromaterapeutické použití. Pozoruhodné je, že je údajně bezpečný pro těhotné ženy a děti starší 3 měsíců.

Existují případy, kdy citronový éterický olej zvyšuje citlivost pokožky na podráždění sluncem, proto je lepší se při používání jakéhokoliv citrusového éterického oleje vyhnout přímému slunečnímu záření. Toto podráždění se nazývá fototoxicita a způsobuje dočasné zarudnutí, které vypadá podobně jako mírné spálení od slunce.

Citronový olej není schválen jako bezpečný pro použití u zvířat. Některé esenciální oleje mohou mít při požití nebo vdechnutí domácími zvířaty toxický účinek.