Chřipková vlna – jak se před ní ochránit

Některé věci jsou trvalé a neměnné. Jako například každoroční vlna chřipkové epidemie, která se do našich končin potichoučku vplíží někdy už během měsíce prosince, jindy třeba až v únoru, ale bohužel s železnou pravidelností dorazí vždy.

Základní pravidla, jak se před chřipkovou nákazou chránit, jsou prostá a jasná: Vyhnout se pokud možno jakémukoli tělesnému kontaktu s nemocným, dodržovat důkladnou hygienu a hlavně si mýt ruce.

Tohle nám rodiče do hlav vštěpovali opakovaně už jako školkou povinným dítkům. Jenže vše se snadněji řekne, než udělá. V běžném životě se člověk může od ostatních izolovat jen těžko. Alespoň ne na dlouho.

A co teprve pokud máte práci, ve které se kontaktu s ostatními prostě nevyhnete. A představa prskajících, smrkajících a kašlajících kolegů, se kterými chtě nechtě musíte trávit 8 i více hodin ve společných prostorách, se pomalu stává vaší noční můrou?

Přinášíme vám proto několik tipů, které můžete vyzkoušet, abyste vy (i vaši kolegové) zůstali zdraví a přežili zimu v kanceláři bez antibiotik či vysokých teplot.

Posilujte imunitní systém

Zdravá a silná imunita je základ. Snažte se svůj organismus nepřekyselovat sladkostmi a alkoholem, ale zkuste se držet zdravého jídelníčku.

Ovoce, zelenina, případně vitaminy a minerály z doplňků stravy,  dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, ale také dostatek odpočinku  a kvalitní pitný režim jsou v době řádících chřipek velmi důležité.

Jezděte do práce autem

Ano, není to zrovna ekonomická ani ekologická rada. Ovšem v době chřipkových epidemií jsou prostředky veřejné dopravy podobným rájem virů i bakterií jako rozlehlá kancelář typu open space.

Pokud máte na výběr, jezděte do práce autem nebo choďte pěšky, jestliže máte zaměstnání v docházkové vzdálenosti. Vyhnete se tak mase spolucestujících, kteří by vás mohli potenciálně nakazit.

Ruce pryč z obličeje

Viry se z našich rukou snadno přenášejí na sliznice nosu, očí nebo úst. Pamatujte na to a držte si proto ruce raději v rozumné vzdálenosti od obličeje.

Hlavně pokud víte, že jste s nimi před chvílí drželi madlo nákupního vozíku nebo tyč v tramvaji a nemáte se kde umýt. Neusnadňujte virům cestu do vašeho organismu, nemněte si proto bradu ani oči a neškrábejte se na obličeji.

Myjte si ruce – pořádně a pořád

Možná si řeknete, že tohle je snad jasné. Přesto v době řádících viróz a chřipek je důležité tohle pravidlo dodržovat vice než kdy jindy a s vyšší intenzitou. Mytí rukou před jídlem a o příchodu zvenku, kdy jste šahali na kliky, asi není třeba zmiňovat.

Setkáváte se během pracovního dne s mnoha obchodními partnery a potřásáte si navzájem rukama?

Pak mytí opravdu raději přehánějte a myjte si ruce, co nejčastěji to jde. Ideální je ruce opláchnout pod tekoucí vodou, pak důkladně namydlit i mezi prsty a mydlit se 20-30 sekund. Potom pečlivě opláchnout a osušit.

Používejte antibakteriální mýdlo a antibakteriální gel

Pokud máte v práci centrální zásobování, požádejte asistentku, která má na starosti i zásobu mýdla na společných toaletách, ať vám minimálně přes období největší epidemie zajistí místo obyčejného mýdla raději mýdlo antibakteriální.

Antibakteriální mýdlo používejte i doma. Je to dobrá prevence. A pracovní stůl  nebo vaši kabelku si vybavte i malým antibakteriálním gelem na ruce, který vám skvěle poslouží ve chvílích, kdy si ruce zrovna umýt nemůžete.

Větrejte

Přetopené kanceláře bacily milují. Nejvyšší počet vzduchem poletujících virů je hlavně v uzavřených místnostech. Proto pravidelně větrejte, abyste riziko nákazy snížili na minimum.

Kritické jsou také obří otevřené kanceláře, kde se koncentruje mnoho lidí. Obecně se doporučuje minimálně třikrát až čtyřikrát za den minimálně na 10 minut pořádně vyvětrat a dostat do kanceláře čerstvý vzduch.

Vsaďte na telekonference místo osobních schůzek

Zvažte, zda je skutečně nutné realizovat všechny schůzky osobně. Co nehoří, můžete odložit na příznivější dobu. Důležité schůzky s větším počtem zasvěcených můžete zvládnout i prostřednictvím telekonference nebo videokonference.

Případně komunikovat s kolegy přes e-mail, či firemní hangout nebo chat. Digitální cestou přece zatím ještě nikdy nikoho nenakazil.

Čistěte si klávesnici

Na klávesnici počítače mnohdy najdete více bakterií, virů a špíny, než na veřejných toaletách. Proto čas od času vezměte vlhčený ubrousek nebo hadřík a klávesy si přetřete. Když už budete u toho úklidu, určitě neuškodí rovnou přetřít i desku pracovního stolu.

Vezměte si home office

Pokud vám to zaměstnavatel umožňuje, pracujte v kritických dnech raději z domu. U některých profesí je toto bohužel nemožné. Ale jestliže pracujete v kanceláři, je již v mnoha firmách možnost home office zpravidla jedním ze zaměstnaneckých benefitů.

Tak proč ho čas od času nevyužít. Určitě budete zaměstnavateli užitečnější jakožto zdraví jedinci v domácí kanceláři, než nemocní a práce neschopní lazaři na neschopence.

A co když nic nepomohlo a stejně se na nás nemoc nalepila jako žvýkačka?

Nekašlete na ostatní

Od malička jsme slýchávali, drž si ruku před pusou, když kašleš. To je pravda. V případě virových onemocnění to však není tak úplně pravda. Ústa si určitě při kašly zakrývejte, ale ne holou rukou, ale raději kapesníkem nebo rukávem košile či saka.

Patogeny se totiž drží na rukou a odtud se nám mohou přenést na jiné části děla. Při kašli či kýchání vypouštíme do vzduchu spršku bacilů, takže pokud jsme prevenci nakonec nezvládli, buďme ohleduplní a kašlejme ohleduplně.

Pořádně se vysmrkejte

Při smrkání raději používejte jednorázové papírové kapesníky a hned je házejte do koše. V opačném případě si jinak virus zabalíte s sebou do kapsy, znovu se vystavujete styku s ním a opakovaně se tak infikujeme.

Nechte práci zdravým a raději se pořádně vyležte

Dělali jste všemožné, abyste zůstali zdraví a nepovedlo se? Netrapte se tím. Vaše tělo si prostě asi jen řeklo o odpočinek, tak mu ho dopřejte.

Buďte tolerantní k ostatním i k sobě samým a zůstaňte raději doma v posteli, uvařte si bylinkový čaj a odpočívejte. Nechoďte nemocní do kanceláře, ať nenakazíte další kolegy.

Navíc když jsme nemocní, naše pracovní výkonost tak či tak klesá. A když zůstanete aspoň pár dnů doma, vyléčíte se rychleji, než když budete nemoc přecházet!

Historie chřipky

Chřipka je onemocnění způsobené virem, který postihuje dýchací cesty. Jedná se o jedno z nejčastějších infekčních onemocnění, které je každoročně příčinou milionů hospitalizací a úmrtí. Přestože je chřipka známá již tisíce let, teprve v poslední době jsme lépe porozuměli tomuto viru a jeho účinkům na lidský organismus.

K prvnímu známému výskytu chřipky došlo v roce 1580 ve Francii. V 18. století, během sedmileté války, se rozšířila po celé Evropě a zabila statisíce lidí. V 19. století byla chřipka zodpovědná za řadu smrtelných pandemií, včetně španělské chřipky z roku 1918, která zabila odhadem 50 milionů lidí.

Na počátku 20. století začali vědci chápat biologii viru a způsob jeho šíření. To vedlo k vývoji vakcín a antivirových léků, které se od 30. let 20. století používají v boji proti chřipce. V 50. letech 20. století vědci objevili čtyři základní typy viru, které se nyní používají k identifikaci různých typů chřipkových ohnisek.

Od 50. let 20. století se chřipka stala lépe pochopitelnou a lépe zvládnutelnou. Vakcíny jsou pravidelně aktualizovány o nejnovější kmeny viru a k léčbě osob, které se chřipkou nakazí, se používají antivirové léky. I když chřipka stále každoročně způsobuje vážná onemocnění a úmrtí, míra nakažení a úmrtnosti se díky zlepšeným preventivním opatřením a léčbě výrazně snížila.

Zajímavosti o chřipce

Chřipku poprvé popsal v roce 1510 italský lékař Girolamo Fracastoro ve své básni Syfilis. V básni Fracastoro popsal nemoc, která se mohla šířit z člověka na člověka a měla příznaky podobné dnešní chřipce.

Virus chřipky se neustále mění, a proto je tak obtížné vyvinout vakcínu, která by fungovala proti všem kmenům viru. Každý rok musí vědci vyvinout novou vakcínu na základě kmenů viru, které v daném roce kolují.

Chřipka se nejčastěji šíří vzduchem, když nakažená osoba kašle, kýchá nebo mluví. Může se však šířit také kontaktem s povrchy nebo předměty, kterých se nakažená osoba dotkla.

Virus chřipky může na povrchu přežívat až 48 hodin. Proto je důležité pravidelně čistit a dezinfikovat.