Rouška a kontaktní čočky: Lepší sáhnout po brýlích, radí oftalmoložka

Odborníci kladou na srdce nedotýkat se rukama úst, nosu a také očí. Jak s touto informací mají naložit nositelé kontaktních čoček a jak se vyvarovat riziku infekce chřipky? Odpovídala oční lékařka z Optiky Anděl.

Nos a ústa jsou chráněna před infekcí chřipky rouškami, avšak ochranu očí využívá málokdo. Vstupní branou pro infekci chřipky do lidského organismu přitom není jen ústní a nosní, nýbrž také oční sliznice. Patří tedy nositelé kontaktních čoček mezi ohroženou skupinu?

Brýle ochrání zrak před virem a uleví očím

Nasazování a vyjímání kontaktních čoček vyžaduje dotýkat se očí mnohem častěji a intenzivněji, než je běžné. A to nejen při manipulaci s čočkami – nositelé čoček mívají častěji než ostatní třeba pocit suchých očí, mohou více pocítit podráždění, a to vše způsobuje, že si oči mnou častěji než ostatní.

Nošení kontaktních čoček může zvýšit riziko infekce. Jako nejsnadnější řešení lékařka doporučuje vyměnit kontaktní čočky za brýle – alespoň po nutnou dobu. A to hned z několika důvodů:

„Stačí se podívat na záběry z nemocnic, kde si lékaři pečivě chrání oči speciálními brýlemi. I běžné dioptrické brýle do jisté míry chrání oči před kapénkovou infekcí, respektive fungují jako fyzická bariéra a zastavují část potenciálně infikovaných kapének na cestě k oku.“

Dalším pozitivem výměny čoček za brýle je pak i odpočinek pro oči, které bez čoček mohou lépe „dýchat“. Za dobu protivirových opatření tak mohou odeznít i některé dlouhodobé problémy, jako je suchost nebo pálení očí. Brýle navíc tvoří bariéru i pro člověka – vždy, když si bude chtít promnout oči, jej jejich přítomnost upozorní, že to nemá dělat.

Nedotýkat se obličeje? Především venku

„Zákaz“ dotýkání obličeje nemusí být uplatňován plošně. Rozhodně to neznamená, že si nelze promnout oko nebo se poškrábat na nose, pokud je člověk doma a má pečlivě umyté ruce. To ostatně potvrzují i odborníci – dotýkat se obličeje je nebezpečné především při pohybu venku.

Tedy obecně, pokud hrozí, že se člověk dotkl virem kontaminovaného předmětu. Je třeba se přizpůsobit aktuální situaci a zažít si určitá nová pravidla. Často jsou to drobnosti, kterými lidé omezí riziko, a které se zdraví vyplatí i po skončení epidemie.

Například pokud si člověk přece jen potřebuje promnout oči, doporučuje se ho dotýkat přes čistý jednorázový papírový kapesníček. Podobné je to i s čočkami. Pravidlo by mělo znít: Nesahat si na oči venku a s čočkami manipulovat pouze v co nejčistším prostředí a s dokonale umytýma rukama.

Rouška a zamlžování brýlí

Brýle a nošení roušky může představovat problém se zamlžováním brýlí. Oblast kolem horní části tváří a nosu je místem, odkud uniká vzduch z masky a zamlžuje brýle. Vytvarováním nosního drátku uvnitř masky na nosním můstku lze zabránit úniku vzduchu z masky a zabránit zamlžování brýlí.

Zamlžování lze předejít i jinými způsoby. Stará dobrá pěna na holení výborně odpuzuje vlhkost. Pěna na holení, která funguje na cokoli od čelních skel až po brýle, je známá tím, že vytváří ochrannou bariéru, která chrání skla před zamlžováním. Stačí ji použít na skla, rozetřít po sklech suchým ručníkem a otřít.

Dalším ze způsobů, jak bojovat proti zamlžování, je mytí brýlí vodou a mýdlem. Pokud to člověk udělá důkladně a nechá brýle uschnout na vzduchu, mýdlo zanechá na čočkách film, který pomáhá chránit je před zamlžováním.

Jak se starat o kontaktní čočky v době infekcí chřipky?

Pokud se nošení čoček lidé nechtějí nebo nemohou vzdát, měli by dodržovat pečlivě hygienu rukou a pravidla nošení kontaktních čoček.

  • Bezprostředně před manipulací s čočkami si pečlivě umýt ruce mýdlem pod tekoucí vodou a po dobu 20 vteřin
  • Zpřísnit dodržování pravidel pro nošení kontaktních čoček: Důkladně je vyčistit, opláchnout, uložit do vždy čistého dezinfekčního roztoku, určeného pro kontaktní čočky
  • Nepřenášet kontaktní čočky déle, než udává výrobce. (Tedy nenosit jednodenní více než jeden den nebo čtrnáctidenní déle než dva týdny)
  • Minimalizovat kontakt svých čoček s vodou – sundat si je například před sprchováním či koupelí
  • Pokud je to možné, dávat přednost jednodenním, tedy jednorázovým kontaktním čočkám, které po každém nošení člověk vyhodí

Před nasazováním a vyjímáním čoček je vhodné zvážit použití dezinfekčního přípravku – ne všechny jsou tak šetrné, aby oko kontakt s nimi přežilo bez úhony.

Dezinfekce může popálit oko

Kontakt dezinfekčního roztoku s okem může způsobit začervenání a podráždění. Dezinfekční roztok na bázi peroxidu vodíku může způsobit dokonce popálení očí.

Vhodnou variantou je tak třeba šetrné antibakteriální mýdlo na ruce. Lékařka doporučuje soustředit se i na celkovou hygienu kolem očí a péči o oči. Jistě není ničím snem zanést si do oka infekci, byť i méně závažnou, kterou by bylo nutné řešit s oftalmologem. Tím spíše v době, kdy je provoz mnohých ordinací omezený a lidé se snaží kontakt s lékaři eliminovat pouze na nutné minimum.

Podle oční lékařky je důležité dbát i na hygienu brýlí. Když člověk přijde zvenku, zacházet s brýlemi stejně jako s rouškou – tedy jako s potenciálně kontaminovaným předmětem.

Roušku opatrně sejmout a vyvařit, avšak s brýlemi zacházet opatrněji: Vroucí voda nebo agresivní dezinfekce na bázi alkoholu mohou nenávratně poškodit obroučky. Doktorka doporučuje starat se o brýle stejně jako o své ruce: „Použít teplou vodu a mýdlo (ideálně dezinfekční) a brýle pak důkladně osušit jednorázovou utěrkou nebo čistým hadříkem.“