Borovicová silice – Borovice lesní (Pinus sylvestris)

Esenciální oleje získávají stále větší popularitu jako možné alternativy k lékům. Tyto složky rostlinného původu jsou stále zkoumány z hlediska jejich léčivých účinků a borovicový olej není výjimkou. Borovicový esenciální olej se vyrábí z borovice a nabízí řadu údajných zdravotních účinků a vyznačuje se silnou dřevitou vůní.

Borovicový olej sice může nabízet některé výhody, ovšem stejně jako u jiných druhů éterických olejů je třeba vzít v úvahu i možné vedlejší účinky.

Co je to borovicová silice?

Borovicový éterický olej je derivátem jehličí borovice, které je známé svou silnou vůní. Ve skutečnosti jedno přičichnutí k borovicovému oleji může připomínat vánoční stromeček. Stejně jako jiné éterické oleje se borovice používá v tradiční medicíně již po staletí.

Borovicové vůně a olejové extrakty jsou také hojně zastoupeny v předmětech denní potřeby. Patří mezi ně čisticí prostředky na podlahy a nábytek, stejně jako dezinfekční prostředky a osvěžovače vzduchu. Olejové extrakty však nejsou totéž co esenciální oleje, protože nenesou stejné léčebně-silné vlastnosti.

Použití a přínosy borovicové silice

Borovicový éterický olej se díky své vůni vyznačuje povznášející a zároveň pročišťující vůní. Z tohoto důvodu může borovicový éterický olej fungovat jako pokojová vůně v difuzéru i v čisticích roztocích.

Internet je plný anekdot a článků, které tvrdí, že borovicový esenciální olej může mít více zdravotních přínosů než jen příjemnou vůni. Většina těchto tvrzení však postrádá klinické důkazy.

Osvěžovače vzduchu a aromaterapie

Výtažky z borovicového oleje se často používají v osvěžovačích vzduchu pro domácnosti, kanceláře a vozidla. Esenciální oleje lze naproti tomu používat v aromaterapii k vytvoření povznášející a povzbuzující atmosféry – nejen příjemné vůně. Vdechování olejů, jako je borovice, může mít také očistné účinky v případě nemocí, jako je nachlazení.

Antimikrobiální účinky na pokožku

Někteří zastánci tvrdí, že borovicový éterický olej lze používat lokálně (aplikovat na pokožku) jako olej proti bakteriím a virům, podobně jako tea tree oil. Teoreticky by se olej mohl používat při drobných kožních infekcích a popáleninách.

Výzkumy však ukazují, že borovicový olej nemá velkou antimikrobiální aktivitu. Před použitím borovicového oleje k tomuto účelu je žádoucí poradit se s lékařem. Borovicovému éterickému oleji se také přisuzují protizánětlivé účinky.

Teoreticky by tyto účinky mohly způsobit dvě věci:

  • zmírnit příznaky zánětlivých kožních onemocnění, jako je akné, ekzém a růžovka
  • zmírnit bolest při souvisejících zdravotních potížích, jako je artritida a bolesti svalů

U jiných esenciálních olejů byly skutečně prokázány protizánětlivé účinky. Patří mezi ně kurkuma, zázvor, nebo máta peprná.