Aloe vera drinking gel

Aloe vera je sukulentní rostlina z rodu Aloe. Hojně roste v tropickém podnebí a po staletí se používá jako léčivá rostlina.

Co je to šťáva z aloe vera?

Šťáva z aloe vera je lepkavá, hustá tekutina z dužiny listů rostliny aloe vera. Je běžně známá jako prostředek k léčbě popálenin od slunce. Pití tohoto zdravého elixíru ve formě šťávy vám však poskytne řadu dalších zdravotních výhod.

Šťáva z aloe vera se vyrábí rozdrcením nebo rozemletím celého listu rostliny aloe vera, po kterém následují různé kroky k vyčištění a filtraci tekutiny. Šťáva má jemnou, snesitelnou chuť a snadno se míchá do koktejlů a šejků. Díky tomu je šťáva z aloe vera praktickým doplňkem stravy.

Jaké jsou zdravotní účinky pití šťávy z aloe vera?

Zde je 8 důvodů, proč pít čistou, nebarvenou šťávu z aloe vera s nízkým obsahem antrachinonů.

1, Hydratace

Rostlina aloe je velmi bohatá na vodu, takže je ideálním způsobem prevence nebo léčby dehydratace. Hydratace pomáhá vašemu tělu při detoxikaci tím, že poskytuje způsob, jak se očistit a odplavit nečistoty. Šťáva také obsahuje pořádnou dávku živin, které optimalizují výkon vašich tělesných orgánů.

To je velmi důležité, protože ledviny a játra jsou z velké části zodpovědné za detoxikaci krve a produkci moči. Z tohoto důvodu je třeba je udržovat zdravé.

Zotavení po těžkém cvičení vyžaduje také rehydrataci prostřednictvím příjmu dalších tekutin. Vaše tělo potřebuje více tekutin, aby se mohlo odplavit a zbavit nahromaděné kyseliny mléčné z cvičení. Vyzkoušejte po příštím náročném tréninku místo kokosové vody šťávu z aloe vera.

2, Funkce jater

Pokud jde o detoxikaci, klíčová je zdravá funkce jater.

Šťáva z aloe vera je vynikajícím způsobem, jak udržet játra zdravá. Je to proto, že játra fungují nejlépe, když je tělo dostatečně vyživené a hydratované. Šťáva z aloe vera je pro játra ideální, protože je hydratační a bohatá na fytonutrienty.

3, Na zácpu

Pití šťávy z aloe vera pomáhá zvýšit obsah vody ve střevech. Výzkum prokázal souvislost mezi zvýšením obsahu vody ve střevech a stimulací peristaltiky, která vám pomůže k normálnímu odchodu stolice.

Pokud trpíte zácpou nebo máte problémy s častou zácpou, zkuste zařadit šťávu z aloe vera do svého denního režimu. Aloe také pomáhá normalizovat zdravé bakterie ve střevech a udržovat tak zdravou střevní flóru v rovnováze.

4, Pro čistou pleť

Hydratační šťáva z aloe vera může pomoci snížit četnost a výskyt akné. Může také pomoci zmírnit kožní onemocnění, jako je lupénka a dermatitida.

Aloe vera je bohatým zdrojem antioxidantů a vitaminů, které mohou pomoci chránit vaši pokožku.

Bylo také prokázáno, že důležité sloučeniny obsažené v aloe vera neutralizují účinky ultrafialového (UV) záření, napravují poškození pokožky způsobené UV zářením a pomáhají předcházet vzniku jemných linek a vrásek.

5, Výživná podpora

Šťáva z aloe vera je plná živin. Její pití je vynikajícím způsobem, jak si zajistit, abyste jich neměli nedostatek. Obsahuje důležité vitaminy a minerály, jako jsou vitaminy B, C, E a kyselina listová.

Obsahuje také malé množství:

 • vápníku
 • mědi
 • chromu
 • sodíku
 • selenu
 • hořčík
 • draslík
 • mangan
 • zinek

Aloe vera je také jedním z mála rostlinných zdrojů vitaminu B-12. To je vynikající zpráva pro vegetariány a vegany.

V boji proti většině nemocí, kterým lze předcházet, je klíčové udržovat příjem potravy a nápojů bohatý na živiny.

6, Úleva od pálení žáhy

Pití šťávy z aloe vera vám může přinést úlevu při záchvatech pálení žáhy. Sloučeniny obsažené ve šťávě z aloe vera pomáhají kontrolovat vylučování kyseliny v žaludku. Byly dokonce prokázány účinky proti žaludečním vředům a zabraňují jejich zvětšování.

7, Příznivé účinky na trávení

Aloe vera obsahuje několik enzymů, o kterých je známo, že pomáhají při štěpení cukrů a tuků a udržují vaše trávení v hladkém chodu.

Pokud váš trávicí systém nefunguje optimálně, nevstřebáte všechny živiny z jídla, které jíte. Abyste mohli těžit z výhod vaší stravy, musíte udržovat svůj vnitřní motor zdravý.

Aloe vera může pomoci snížit podráždění žaludku a střev. Šťáva může také pomoci lidem se syndromem dráždivého tračníku (IBS) a jinými zánětlivými střevními poruchami.

Jedna studie z roku 2013, které se zúčastnilo 33 pacientů s IBS, zjistila, že šťáva z aloe vera pomáhá snižovat bolest a nepříjemné pocity při IBS. Studie nebyla kontrolována placebem, takže je zapotřebí dalšího výzkumu.

Aloe vera byla prospěšná také lidem trpícím ulcerózní kolitidou v dřívější dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii.

8, Zkrášlující vychytávky

Mít po ruce šťávu z aloe vera se může hodit i pro řadu kosmetických a zdravotních potřeb.

Zkuste ji používat na následující účely:

 • podkladová báze pod make-up (aplikujte před podkladovou bázi)
 • odstraňovač make-upu
 • prostředek proti spáleninám od slunce
 • lehký hydratační krém
 • ošetření podrážděné pokožky hlavy (přimíchejte několik kapek mátového oleje)

Jaké jsou zdravotní účinky šťávy z aloe vera?

Aloe vera je druh rostliny s několika léčivými a výživovými účely. Rostlina má zelené, gelem naplněné listy. Mnoho lidí gel používá k léčbě popálenin a ran a je k dostání také ve formě šťávy.

Šťáva z aloe vera je oblíbenou volbou v mnoha kavárnách zdravé výživy a obchodech s přírodními potravinami.

V tomto článku se dozvíte o možných výhodách pití šťávy z aloe vera a o možných vedlejších účincích.

Mezi výhody šťávy z aloe vera mohou patřit

1, Léčba zácpy

Lidé, kteří trpí pravidelnou zácpou, mohou šťávu z aloe vera používat jako přírodní projímadlo.

Vnější část rostliny obsahuje sloučeniny zvané antrachinony a ty mají projímavý účinek.

Pokud člověk zkouší šťávu z aloe vera poprvé, může začít s malou dávkou. Jedna porce obvykle představuje 1 šálek šťávy.

Vědci si jsou sice vědomi projímavého účinku aloe vera, ale Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených států amerických (FDA) nestanovil, že je bezpečné rostlinu k tomuto účelu používat.

Lidé, kteří mají často zácpu, by se měli poradit s lékařem o vhodných projímadlech pro dlouhodobé užívání.

2, Poskytování vitaminu C

Významný zdroj vitaminu C. Tento vitamín je pro celkové zdraví člověka životně důležitý, protože je přirozeným antioxidantem a pomáhá bojovat proti zánětům.

Vitamin C má řadu specifických přínosů, od snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění až po zlepšení funkce imunitního systému. Dostatek vitaminu C také zvyšuje schopnost těla vstřebávat železo z rostlinných potravin.

Tento vitamin je přirozeně obsažen v potravinách, jako jsou pomeranče, zelená paprika, brokolice, grapefruit a rajčatová šťáva, dalším vynikajícím zdrojem je obohacená šťáva z aloe vera.

3, Zůstaňte hydratovaní

Pití dostatečného množství tekutin během dne může člověku pomoci udržet si hydrataci a šťáva z aloe vera může být nízkokalorickou alternativou sladkých nápojů a ovocných šťáv. Sklenice šťávy z aloe vera o objemu obsahuje pouze 36 kalorií.

Je však nutné zkontrolovat označení, zda není přidán cukr a další složky. Ty mohou zvyšovat množství kalorií, cukru a sacharidů ve šťávě.

Americká kardiologická asociace (AHA) doporučuje omezit množství přidaného cukru na maximálně 24 gramů (g), tedy 6 čajových lžiček, denně u žen a 36 g, tedy 9 čajových lžiček, denně u mužů.Snížení zánětu dásní

4, Aloe vera může pomoci snížit zánět dásní.

Zpracovaná studie zjistila, že vyplachování ústní vodou se šťávou z aloe vera pomohlo snížit zánět dásní u lidí, kteří nedávno podstoupili ošetření k odstranění zubního plaku.

Ve studii si 15 účastníků vyplachovalo ústa šťávou z aloe vera a 15 účastníků nepoužívalo žádnou ústní vodu.

Na konci studie ti, kteří používali ústní vodu, uváděli méně zánětů dásní.

Vědci předpokládali, že k dosažení výsledků pomohly antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti aloe vera.

5, Kontrola hladiny cukru v krvi

Podle analýzy z roku 2016 publikované v časopise Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics může mít aloe vera „určitý potenciální přínos“ při kontrole hladiny cukru v krvi u lidí s prediabetem a cukrovkou 2. typu.

Analýza zkoumala studie, které dohromady zahrnovaly 470 účastníků. Ti požívali různé přípravky z aloe vera, včetně šťávy a prášku.

Výzkumníci zaznamenali, že doplňování šťávy z aloe vera pomohlo u účastníků zlepšit hladinu cukru v krvi nalačno.

Upozornili však, že pro jednoznačné prokázání účinků šťávy z aloe vera na cukrovku bude třeba provést rozsáhlejší studie.

6, Prevence žaludečních vředů

Podle výzkumu z roku 2014 může mít šťáva z aloe vera další přínosy pro trávení, například snižuje výskyt žaludečních vředů a zlepšuje trávení.

K těmto účinkům na trávení může přispívat mnoho protizánětlivých látek obsažených ve šťávě z aloe vera, například vitamin C.

Nežádoucí účinky

Vědci zjistili, že extrakt z listů aloe vera může u myší zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Některé výzkumy prokázaly prospěšnost šťávy z aloe vera, existují však i důkazy, že nápoj může mít nežádoucí účinky.

Studie Národního institutu zdraví (NIH) zjistila, že konzumace nedekolorizovaného extraktu z listů aloe vera byla spojena se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny u samců a samic potkanů.

Vědci si nejsou jisti, proč bylo riziko zvýšené, ale předpokládají, že určitou roli mohou hrát některé antrachinony obsažené ve voskovitých listech rostliny.

Konkrétně identifikovali sloučeninu aloin jako potenciální příčinu vzniku rakoviny. Mnoho výrobců šťávy z aloe vera proto uvádí obsah aloinu ve svých šťávách.

Ačkoli vědci ještě musí tyto studie zopakovat na lidech, omezení příjmu aloinu může být dobrým preventivním opatřením.

Podle Memorial Sloan Kettering Cancer Center může pití šťávy z aloe vera způsobit také žaludeční potíže a nerovnováhu elektrolytů.

Pití šťávy z aloe vera s mírou je nezbytné. Pokud se u člověka objeví žaludeční nevolnost nebo jiné příznaky, měl by s pitím šťávy přestat.

Shrnutí

Studie zjistily potenciální přínosy šťávy z aloe vera. Existují však také obavy o zdraví.

Před zařazením šťávy do každodenního jídelníčku je nejlepší poradit se o ní se zdravotníkem nebo ideálně lékařem.

Šťávu z aloe vera je možné zakoupit v obchodech se zdravou výživou a na internetu.