Aloe pravá – Aloe vera
Aloe pravá (aloe vera) je bylina známá svými výraznými hojivými účinky. Své využití tak nachází v mnoha oblastech, především však v medicíně a kosmetických oborech.
Na rostlině aloe jsou právě tím nejzajímavějším již zmíněné pozitivní účinky na náš organismus. Zpracovávají se především listy, které obsahují hojivou šťávu Aloe Vera. Tyto složky můžete používat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě. Léčivé účinky aloe je pak možné sledovat při vnitřním i vnějším použití.
Aloe pravá je sukulentní rostlina, která zpravidla tvoří jen růžici listů nebo zkrácený stonek. Tato rostlina může dorůst do výšky až jeden metr.
Listy jsou silně dužnaté a na povrchu hladké. Čepele listů jsou nejčastěji 40–50 cm dlouhé a 6–7 cm široké. Na okrajích listů jsou 10–20 mm dlouhé, tvrdé a ostré výběžky. Uvnitř listů je průhledný polotekutý gel. Listy jsou nejčastěji zbarveny do zeleno-šedé barvy a často se na nich vyskytují světlé skvrny. Listy spolu vytváří trsnaté růžice
Květy aloe jsou trubkovitého tvaru, obvykle žlutě nebo oranžově zbarveny. Květy jsou seskupeny v květenství na vysokém stvolu, který je větvený a může dorůstat až 90 cm. Květenstvím je hrozen.
Doba kvetení rostliny: květen–červen
Stručné rady
Velikost a vzrůst:
Aloe pravá je sukulentní rostlina bez stonku, která dorůstá do výšky kolem 60-100 cm.
Čepele listů jsou nejčastěji 40–50 cm dlouhé a 6–7 cm široké.
Květ a vůně:
Květy aloe jsou trubkovitého tvaru, obvykle žlutě nebo oranžově zbarveny. Květy jsou seskupeny v květenství na vysokém stvolu, který je větvený a může dorůstat až 90 cm. Květenstvím je hrozen.
Doba kvetení rostliny: květen–červen
Světlo a teplo:
Aloe pravá nemá ráda velkou vlhkost vzduchu, průvan či málo světla a slunečních paprsků.
Při pěstování aloe pravé je potřeba si uvědomit, že rostlina pochází ze suchých a teplých částí země.
Zalévání a hnojení:
Jelikož se byliny řadí mezi sukulenty, nevyžaduje příliš častou zálivku.
Aloe pravá potřebovuje propustnou a lehkou zeminu (ideálně z kompostu) s příměsí písku.
Prořezávání:
Listy můžeme odřezávat kdykoliv podle potřeby. Používají se čerstvé. Vhodné jsou rostliny staré alespoň dva roky.
Množení:
Rozmnožování je také možné řízkováním nebo výsadbou semen.
Prostředí:
Aloe pravá je především domácí lékárnou, bezproblémová pokojová rostlina.
Využití
Historie:
Aloe pravá (Aloe vera) je s medicínou spjata po tisíce let a to v mnoha vyspělých kulturách a civilizacích – aloe používali lékaři v Persii a Egyptě, poznatky o této rostlině nicméně pronikly i do kosmopolitních center Evropy jako bylo starověké Řecko a později i Římská říše.
Používané části rostliny:
Zpracovávají se především listy, které obsahují hojivou šťávu Aloe Vera. Tyto složky můžete používat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě.
Vlastnosti:
Aloe pravá obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin. Z minerálů se v rostlině nachází hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom. Rovněž obsahuje steroidy, vzácné aminokyseliny, glykosidy, saponiny, polysacharidy nebo mastné kyseliny. Celkem aloe vera obsahuje více než 200 látek prospěšných pro naše tělo.
Použití:
Aloe pravá působí hlavně na zánětlivé stavy, žaludeční a dvanácterníkové vředy, poruchy střevní činnosti, poruchy správného příjmu vitamínů a minerálů, nadýmání, zácpy a průjmy, syndrom přecitlivělého střeva, vředy tračníku, potravinové alergie, atopický ekzém, jaterní problémy, poruchy látkové výměny, snížení imunity, virové infekce, mykózy, kožní problémy.
Díky svým uklidňujícím vlastnostem je vhodna na vnější použití: popáleniny, poranění u diabetiků, vysušená pokožka, lupy, akné
Aloe je relativně zdravá bylina, kterou škůdci napadají velmi zřídka.
Pěstování
Stonek vytáhlý a znetvořený
V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je nejčastější příčinou málo světla. Květináčem občas otočte, aby byl růst rostliny stejnoměrný.
Zvadlé a vybledlé listy
Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.
Náhlá ztráta listů
Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období také nedostatek vody.
Tipy pro nákup
Rozmnožují se semeny nebo řízky. Pro řízkování je nejvhodnější období léto, kdy odřezané dceřiné růžice nebo výhony necháme 2 dny zaschnout a pak je vysadíme.
Výsev semen se provádí v jarních měsících při 21°C.
Stupeň obtížnosti pěstování:
Pěstování je velice jednoduché.