Aloe pravá – Aloe vera

Aloe pravá (aloe vera) je bylina známá svými výraznými hojivými účinky. Své využití tak nachází v mnoha oblastech, především však v medicíně a kosmetických oborech.

Na rostlině aloe jsou právě tím nejzajímavějším již zmíněné pozitivní účinky na náš organismus. Zpracovávají se především listy, které obsahují hojivou šťávu Aloe Vera. Tyto složky můžete používat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě. Léčivé účinky aloe je pak možné sledovat při vnitřním i vnějším použití.

Aloe pravá je sukulentní rostlina, která zpravidla tvoří jen růžici listů nebo zkrácený stonek. Tato rostlina může dorůst do výšky až jeden metr.

Listy jsou silně dužnaté a na povrchu hladké. Čepele listů jsou nejčastěji 40–50 cm dlouhé a 6–7 cm široké. Na okrajích listů jsou 10–20 mm dlouhé, tvrdé a ostré výběžky. Uvnitř listů je průhledný polotekutý gel. Listy jsou nejčastěji zbarveny do zeleno-šedé barvy a často se na nich vyskytují světlé skvrny. Listy spolu vytváří trsnaté růžice

Květy aloe jsou trubkovitého tvaru, obvykle žlutě nebo oranžově zbarveny. Květy jsou seskupeny v květenství na vysokém stvolu, který je větvený a může dorůstat až 90 cm. Květenstvím je hrozen.

Doba kvetení rostliny: květen–červen

Stručné rady

Velikost a vzrůst:

Aloe pravá je sukulentní rostlina bez stonku, která dorůstá do výšky kolem 60-100 cm.

Čepele listů jsou nejčastěji 40–50 cm dlouhé a 6–7 cm široké.

Květ a vůně:

Květy aloe jsou trubkovitého tvaru, obvykle žlutě nebo oranžově zbarveny. Květy jsou seskupeny v květenství na vysokém stvolu, který je větvený a může dorůstat až 90 cm. Květenstvím je hrozen.

Doba kvetení rostliny: květen–červen

Světlo a teplo:

Aloe pravá nemá ráda velkou vlhkost vzduchu, průvan či málo světla a slunečních paprsků.

Při pěstování aloe pravé je potřeba si uvědomit, že rostlina pochází ze suchých a teplých částí země.

Zalévání a hnojení:

Jelikož se byliny řadí mezi sukulenty, nevyžaduje příliš častou zálivku.

Aloe pravá potřebovuje propustnou a lehkou zeminu (ideálně z kompostu) s příměsí písku.

Prořezávání:

Listy můžeme odřezávat kdykoliv podle potřeby. Používají se čerstvé. Vhodné jsou rostliny staré alespoň dva roky.

Množení:

Rozmnožování je také možné řízkováním nebo výsadbou semen.

Prostředí:

Aloe pravá je především domácí lékárnou, bezproblémová pokojová rostlina.

Využití

Historie:

Aloe pravá (Aloe vera) je s medicínou spjata po tisíce let a to v mnoha vyspělých kulturách a civilizacích – aloe používali lékaři v Persii a Egyptě, poznatky o této rostlině nicméně pronikly i do kosmopolitních center Evropy jako bylo starověké Řecko a později i Římská říše.

Používané části rostliny:

Zpracovávají se především listy, které obsahují hojivou šťávu Aloe Vera. Tyto složky můžete používat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě.

Vlastnosti:

Aloe pravá obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin. Z minerálů se v rostlině nachází hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom. Rovněž obsahuje steroidy, vzácné aminokyseliny, glykosidy, saponiny, polysacharidy nebo mastné kyseliny. Celkem aloe vera obsahuje více než 200 látek prospěšných pro naše tělo.

Použití:

Aloe pravá působí hlavně na zánětlivé stavy, žaludeční a dvanácterníkové vředy, poruchy střevní činnosti, poruchy správného příjmu vitamínů a minerálů, nadýmání, zácpy a průjmy, syndrom přecitlivělého střeva, vředy tračníku, potravinové alergie, atopický ekzém, jaterní problémy, poruchy látkové výměny, snížení imunity, virové infekce, mykózy, kožní problémy.

Díky svým uklidňujícím vlastnostem je vhodna na vnější použití: popáleniny, poranění u diabetiků, vysušená pokožka, lupy, akné

Aloe je relativně zdravá bylina, kterou škůdci napadají velmi zřídka.

Pěstování

Stonek vytáhlý a znetvořený

V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je nejčastější příčinou málo světla. Květináčem občas otočte, aby byl růst rostliny stejnoměrný.

Zvadlé a vybledlé listy

Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.

Náhlá ztráta listů

Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období také nedostatek vody.

Tipy pro nákup

Rozmnožují se semeny nebo řízky. Pro řízkování je nejvhodnější období léto, kdy odřezané dceřiné růžice nebo výhony necháme 2 dny zaschnout a pak je vysadíme.

Výsev semen se provádí v jarních měsících při 21°C.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Pěstování je velice jednoduché.