Zázvorový čaj – nejlepší recept

Zázvorový čaj je bylinný čaj z kořene zázvoru. V mnoha kulturách se používá již po staletí pro své různé zdraví prospěšné účinky. Zázvorový čaj je známý svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi, stejně jako schopností zlepšovat trávení, snižovat nevolnost a poskytovat antivirové a antibakteriální účinky.

Zázvorový čaj se připravuje louhováním čerstvě nastrouhaného nebo sušeného zázvoru v horké vodě. Lze jej také připravit z prášku z kořene zázvoru nebo ze zázvorových čajových sáčků. Zázvorový čaj má kořeněnou, zemitou a mírně nasládlou chuť. Čaj lze upravit přidáním citronu, medu nebo jiného koření.

Zázvorový čaj lze pít teplý nebo studený. Chcete-li si připravit horký zázvorový čaj, jednoduše přidejte jednu čajovou lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru do vroucí vody a nechte pět minut louhovat.

Pro studenou verzi smíchejte jednu lžičku strouhaného zázvoru s šálkem studené vody a nechte ji hodinu odstát, než ji scedíte a podáváte.

Zázvorový čaj se již po staletí používá v tradiční čínské a ájurvédské medicíně. Je spojován s mnoha zdravotními účinky, včetně schopnosti zmírňovat příznaky nevolnosti, tlumit záněty a pomáhat tělu snadněji trávit potravu.

Předpokládá se, že zázvorový čaj také zmírňuje bolesti svalů, zlepšuje krevní oběh a snižuje riziko srdečních onemocnění. Může dokonce pomoci snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Často se podává po jídle na podporu trávení. Čaj lze také použít jako základ pro koktejly nebo kořeněné latté. Pro zvýraznění chuti ho lze přidat do pečiva.

Zázvorový čaj má některé možné vedlejší účinky, jako je pálení žáhy, zažívací potíže a žaludeční nevolnost. Doporučuje se začít s malým množstvím a postupně ho zvyšovat, abyste našli ideální dávku pro vaše tělo. Navíc pokud jste těhotná, kojíte nebo užíváte léky, je lepší se před pitím zázvorového čaje poradit s lékařem.

Závěrem lze říci, že zázvorový čaj je odvěký prostředek s mnoha potenciálními zdravotními přínosy. Lze jej konzumovat teplý nebo studený a lze jej ochutit citronem, medem nebo jiným kořením.

Zařaďte do svého pitného režimu i další čaje:

Zázvorový čaj – recept

Pokud hledáte zdravou alternativu k černému nebo zelenému čaji, pak zázvorový čaj rozhodně stojí za zvážení. Nejenže může pomoci zmírnit příznaky nevolnosti z pohybu, ale díky vysoké koncentraci antioxidantů a protizánětlivých sloučenin má i řadu dalších zdravotních výhod.

Díky tolika výhodám bude zázvorový čaj jistě zajímavým doplňkem vaší každodenní čajové rutiny.

Čas přípravy

  • 15 minut

Ingredience na zázvorový čaj

  • 85 g zázvoru
  • 3 šálky vody
  • med, javorový sirup nebo hnědý cukr podle chuti jako sladidlo

Postup na zázvorový čaj

  1. Nastrouháme si zázvor na tenké plátky a dáme ho do sítka na čaj a vložíme do konvice.
  2. Uvaříme vodu a nalijeme ji do připravené konvice.
  3. Přikryjeme konvici víčkem, aby se čaj příliš neochladil a aby zůstaly důležité látky v čaji.
  4. Necháme 10-15 minut vylouhovat.
  5. Pro oslazení můžeme přidat podle chuti med nebo javorový sirup případně hnědý cukr.
  6. Čaj je možné podávat také s mlékem či skořicí.

Zázvor

Zázvor, rostlina pocházející z tropické Asie, je neuvěřitelně všestranná kuchyňská přísada, která se v různých kuchyních používá již po staletí. Má silnou, kořeněnou chuť a výrazné aroma a lze jej použít čerstvý, sušený nebo mletý.

Zázvor je známý svými léčivými účinky a v tradiční čínské a ájurvédské medicíně se používá pro své protizánětlivé, antioxidační a antiseptické vlastnosti. Používá se k léčbě nevolnosti, zažívacích potíží a dalších trávicích problémů, stejně jako při nachlazení, chřipce a bolestech hlavy. Může také pomoci snížit bolest, zmírnit zánět a zlepšit krevní oběh.

Zázvor je známý také pro své kulinářské využití. Lze ho použít do mnoha různých pokrmů, od polévek a dušených jídel až po kari a smažené pokrmy. Obzvláště oblíbený je v asijské kuchyni, kde se používá jako přísada do marinád, nakládané zeleniny a kari. Lze ji také použít k ochucení čajů a dalších nápojů.

Čerstvý zázvor snadno seženete ve většině obchodů s potravinami. Obvykle se prodává v oddělení produktů a měl by se skladovat v chladničce až tři týdny. Sušený zázvor najdete v oddělení koření a měl by se skladovat ve vzduchotěsné nádobě. Mletý zázvor se často používá při pečení a najdete ho buď v oddělení koření, nebo v uličce s pečivem.

Při vaření se zázvorem je důležité mít na paměti, že stačí málo a zázvor se hodí na dlouho. Začněte s malým množstvím a podle potřeby přidávejte další, abyste dosáhli požadované chuti.

Zázvor je všestranná a zdravá přísada. Lze ho použít do nejrůznějších pokrmů a může mít mnoho zdraví prospěšných účinků. Ať už hledáte novou přísadu do svých oblíbených receptů, nebo jen chcete dodat svým pokrmům něco navíc, zázvor jistě přinese na váš stůl chuť a zdraví prospěšné látky.