Vlasy přešlé mrazem – jak probudit k životu
V zimě vlasy a pokožka hlavy často trpí takovými neduhy, jako je suchost, lámavost, zvýšené vypadávání, výskyt lupů a matný vzhled bez lesku. Přechody mezi vytápěnými místnostmi a venkovními mrazy může vlasy velmi poškodit a zanechat je mdlé, křehké a bez života. Jak jim dát nový lesk?
Teploty pod bodem mrazu jsou pro pokožku hlavy i samotné vlasy nepřítelem číslo jedna. Mráz vlasy vysušuje a zbavuje síly a odolnosti. Bez pravidelné hydratační a vyživující péče nejsou schopny uzamknout uvnitř vlasového vlákna potřebné množství vlhkosti.
Vlasové vlákno tím pádem křehne, vysouší se a je náchylnější vůči mechanickému, chemickému i tepelnému poškození. Jak napravit poškozené vlasové vlákno do hloubky a docílit pružných, pevných a zdravých pramenů?
Ženy, kterým během roku vypadávají vlasy, obvykle s nástupem zimy vybírají z kartáče dvakrát tak větší množství vlasů než obvykle. Podle vědeckých výzkumů za nadměrné vypadávání vlasů v zimě mohou krátké dny a nedostatek slunečního svitu.
Dostatek světla je nutný pro produkci specifických hormonů melatoninu a prolaktinu, které přímo ovlivňují růst vlasů. Vyplatí se proto nečekat se speciální péčí až na jaro. Už během zimy je nejvyšší čas zahájit hloubkový regenerační program, který krásné vlasy posílí už od kořínků, vyživí je a dodá jim pevnost a lesk.
Intenzivní hydratace
Důležitým parametrem určujícím kvalitu vlasů je vlhkost. Zdravý vlas obsahuje dostatečné množství molekul vody, a to jak na povrchu, tak uvnitř. Právě vlhkost je to, co ovlivňuje pevnost, pružnost a tvarovatelnost vlasu. Během zimy je však schopnost vlasu absorbovat vodu narušena a v závislosti na vnějších vlivech neustále kolísá.
Obzvláště v suchém prostředí významně klesá vlhkost obsažená ve vlasu, odpařuje se a společně s ní dochází i k úbytku cenných živin. Ty odcházejí malými trhlinkami na povrchu poškozeného vlasového vlákna a vznikají slabé a přesušené vlasy.
Proto je nutné poškozené vlasové vlákno zacelit a pomoci mu udržet si v zásobě dostatečné množství vody. Speciální hydratační masky a zábaly vlákno vyhladí a zpevní. Nebude se tak zbytečně lámat a zároveň přesušeným pramenům masky dodají potřebnou vláhu a živiny.
Správná péče o vlasy zahrnuje výživu v podobě keratinu a dalších cenných složek. Ty proniknou hluboko do vlasů a podpoří jejich zdravý růst na dlouhou dobu. Díky šetrnému složení bez nadbytku chemie vlasy jemně čistí a zbytečně nezatěžuje.
Jídelníček a psychika
Na kvalitě vlasového porostu se také projevuje celková životospráva. Důležitá je pestrá strava bohatá na ořechy, semínka, ryby, za studena lisované oleje a tmavé druhy zeleniny. Vlasům prospívají i mořské řasy, potravinové doplňky s obsahem aminokyseliny methionin a zvýšený přísun minerálů jako hořčík, zinek a křemík.
V zájmu vlasů je dobré vyhnout se nevhodným tukům, cukru, omezit sůl a pokud možno vyřadit pití kávy a alkoholu.
Masáž na prokrvení pokožky hlavy
Prokrvení pokožky hlavy stimuluje činnost vlasových folikul, které tak lépe pracují a produkují silnější, odolnější vlasy. Mikromasáž je navíc velmi příjemná. Je to výborná psychická i fyzická relaxace, která uvolňuje od nakumulovaného napětí.
Provádět ji ideálně pomalými krouživými pohyby bříšky prstů. K masírování lze využít i vhodný kartáč s podmínkou, že nemá ostré hroty. Vhodné je tupé zakončení například drobnou kuličkou.