Správná péče o vlasy

Krásné a zdravé vlasy by chtěl mít každý. Důležitým předpokladem lesklých a dobře vypadajících vlasů je však správná péče. Pokud jsou vlasy již delší dobu bez života a mají například roztřepené konečky, vyplatí se inspirovat následujícími základními radami o péči o vlasy.

Krásné a zdravé vlasy jsou snem mnoha žen i mužů. Správná péče o vlasy však může být pro mnoho lidí zmatená záležitost. Jaké produkty použít? Jak často si vlasy umývat? A jak se starat o vlasy, aby byly co nejvíce zdravé? V tomto článku je několik tipů, jak správně pečovat o vlasy.

Vybrat správný šampon a kondicionér

Vybrat si správný šampon a kondicionér je klíčové pro správnou péči o vlasy. Pokud jsou například vlasy náchylné k lupům, je vhodné zvolit šampon s obsahem ketokonazolu. Pokud má člověk naopak suché vlasy, hodí se šampony s vysokým obsahem hydratačních látek, jako jsou aloe vera nebo arganový olej. V případě, že vám vlasy vypadávají, zkuste šampon proti vypadávání vlasů.

Kondicionér pomáhá hydratovat a ochraňovat vlasy před poškozením. Opět záleží na vašem typu vlasů. Na velmi tenké vlasy se kondicionér používá pouze na konečky, aby se vlasy nezatížily. Pokud má člověk silné, hrubé vlasy, používá kondicionér po celé délce vlasů.

Méně je někdy více

Mnoho lidí se snaží vlasy umývat co nejčastěji, ale to může způsobit vysoušení vlasů a podráždění pokožky hlavy. Pokud má člověk vlasy normální až suché, postačí mytí 2-3x týdně.

Pokud jsou vlasy mastné, je třeba je umýt častěji. Určitě ne více než jednou denně.

Omezit používání tepla

Vysoké teploty mohou způsobit vysušení a poškození vlasů. Nejlepší je nechat vlasy přirozeně uschnout. Pokud je nezbytné použít fén nebo žehličku na vlasy, je třeba použít i ochranný sprej, který vlasy ochrání před teplem. Nejšetrnější není ani trvalá na vlasy, která byla populární v 80. letech.

Jíst zdravě

Zdravá strava je důležitá nejen pro tělo, ale také pro vlasy. Vyplatí se jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály, jako jsou například ovoce, zelenina a celozrnné produkty.

Vlasy potřebují bílkoviny, které jsou například obsaženy v rybách, kuřecím mase nebo sóji.

Používat vhodné kartáče a hřebeny

Doporučuje se používat kartáče a hřebeny s měkkými štětinami, které nepoškozují vlasy. Kartáče s tvrdými štětinami mohou poškrábat pokožku hlavy a způsobit lámavost a poškození vlasů.

Přiměřená délka vlasů

Délka vlasů také hraje důležitou roli. Pokud jsou vlasy dlouhé až na zem, mohou se třepit a lámavost bude častější. Pokud má člověk krátké vlasy, mohou být náchylnější ke zplihnutí. Klíčem k úspěchu je zvolit délku, která bude vyhovovat, ale zároveň bude snadno udržovatelná.

Pravidelné stříhání konečků vlasů

Pravidelné stříhání konečků vlasů pomáhá udržovat zdraví vlasů a zabraňuje lámavosti. Ideálně by se konečky měly stříhat každé 2-3 měsíce.

Správná péče o vlasy může být zpočátku zmatená záležitost, ale s těmito tipy by to mělo být snadnější. Dbát na výběr správných produktů, omezit používání tepla, jíst zdravě a pravidelně stříhat konečky vlasů.

Důležité je také vybrat délku vlasů, která bude vyhovovat a nezapomínat na pravidelnou péči o vlasy. Vlasy za to budou vděčné a odvděčí se zdravím a krásou.

Jak na mytí vlasů

Základem zdravých a krásných vlasů je jejich správné mytí. V případě, že je ve vlasech například lak nebo gel, je dobré vlasy před mytím pročesat a tím je lehce zbavit stylingových přípravků nebo případných nečistot, které mytí vlasů zbytečně ztěžují. Zároveň se také zabrání pozdějšímu zacuchání vlasů.

Při samotném mytí vlasů je dobré nejprve asi minutu máčet vlasy pod proudem teplé vody. V žádném případě by však teplota vody neměla být příliš horká, protože tak by se vlasy mohly poškodit. Poté stačí nanést šampon do dlaní, naředit jej vodou a aplikovat jej po celé délce vlasů.

Vlasy jemně myjte krouživými pohyby a zároveň si můžete zlehka masírovat i pokožku hlavy. Podle potřeby opakujte a poté použijte kondicionér, který nechte chvíli působit. Poté jej pečlivě z vlasů vymyjte.

Po mytí je dobré vlasy zlehka zamotat do ručníku a nechat chvíli v klidu. Mokré vlasy jsou mimořádně náchylné k poškození, a proto by se měly pročesávat hřeben se širokými zuby.

Pro vlasy je nejzdravější nechat je přirozeně schnout, pokud si je však člověk musí vyfénovat, doporučuje se použít raději studený vzduch. Dokud vlasy nejsou zcela suché, neměly by se používat žádné gumičky ani sponky. Vlasy by se mohly poškodit.

Jakou vlasovou kosmetiku používat?

Správně zvolená a zároveň kvalitní vlasová kosmetika dokáže opravdové divy. Jak ale vybrat ten správný šampon či kondicionér? Důležité je uvědomit si, jaký je typ vlasů – zda jsou suché, mastné, poškozené, barvené nebo normální. Podle toho se vybírá typ šamponu i kondicionéru.

Pro suché vlasy se perfektně hodí produkty například s obsahem bamuckého másla nebo makadamiového oleje. Šampony pro mastné vlasy by zase měly mít neutrální pH, zatímco poškozené vlasy by měly být ošetřené přípravky s Panthenolem.

Skvělé produkty pro všechny typy vlasů nabízí například sortiment značek Kérastase, L´Oréal Professionnel nebo Macadamia Natural Oil.

Masky na vlasy dělají zázraky

Pokud chce člověk vlasům dopřát skutečně profesionální péči, měl by používat alespoň 1x týdně vlasové masky, které vlasy důkladně vyživí a ozdraví. Vybírat je třeba opět přesně podle knkrétního typu vlasů.

V současné době jsou k dispozici masky na regeneraci, pro barvené vlasy, pro vlnité vlasy nebo pro vysušené vlasy. Takovouto nabídku mají například značky Redken, Goldwell, Matrix nebo Sebastian.

Pro dokonalou výživu vlasů je také dobré občas používat tzv. produkty bezoplachové péče. Jedná se o přípravky, které vlasy dokonale hydratují a dodávají jim potřebný lesk. Mezi produkty bezoplachové péče patří různá výživná séra, spreje, mléka nebo přípravky pro narovnání vlasů.

Produkty se z vlasů nesmývají a chrání je tak před teplem i chladem. Velmi vhodné je proto bezoplachovou péči používat před vysoušením fénem nebo žehlením vlasů. Skvělá vlasová séra nebo spreje nabízí například Matrix, Kallos nebo Tigi.

Pokud člověk toužíte po tom, aby vlasy držely po celý den správný tvar, vyplatí se vyzkoušet profesionální stylingové přípravky od Schwarzkopf, O´right nebo Wella Professionals. Tyto exkluzivní značky mají ve svém sortimentu prvotřídní gely, tužidla, laky nebo modelovací pasty.